logo

Junk food - výraz pro nezdravé potraviny

Wiki Kalorie Rady
junk food- nezdravé potraviny

Zhubněte s unikátními produkty:


V dnešní době je „junk food” dostupné na každém rohu. Najdeme je nejen ve fast-foodech, ale i v obchodech s potravinami nebo v reklamách v televizi a na internetu.

Co to vlastně je?

„Junk food” je slangový výraz pro nezdravé a bufetové potraviny. Jedná se tudíž o jídlo, které má malou nutriční hodnotu, obsahuje velké množství soli, cukru, tuku a kalorií. Tento anglický termín byl poprvé použit již v roce 1972 advokáty v americkém vědeckém centru, kteří chtěli upozornit veřejnost na kalorické potraviny s nízkou nutriční hodnotou.

Problémem je, že často po snědení „junk food” mají lidé tendenci si vzít další jídlo, protože se po něm necítí nasycení nebo dokonce mají ještě větší hlad. Tudíž snědí mnohem více jídla, než kdyby si vzali jídlo kvalitní. Dále mnozí mívají tendence nahrazovat kvalitní jídlo právě tímto kalorickým a často nezdravým jídlem. Když sníte hamburger, už nemáte chuť na zeleninu nebo ovoce. Stejné je to i po vypití coly, pak se vody se už také nenapijete. Toto nezdravé jídlo přináší větší uspokojení a další chuť na nezdravé jídlo.

Co se řadí do této kategorie?

Do kategorie „junk food” se řadí pokrmy z fast-foodu (hamburger, párek v rohlíku, grilovaná tortila, pizza, sendviče, atd.), sladkosti (čokolády, tyčinky, oplatky, sušenky, perníky, bonbony, některé snídaňové cereálie, atd.), sladké limonády (i se sladidlem), slané pochutiny (tyčinky, chipsy, křupky, atd.), smažené přílohy (hranolky, krokety, atd.) a polotovary.

Někdy se ale tyto charakteristické potraviny mezi „junk food” řadit nemusí, pokud si uděláte doma kvalitní hamburger nebo pizzu (například použijete celozrnnou mouku, méně oleje, kvalitnější sýry, maso, více zeleniny,atd.), vytvoříte si zdravý pokrm.

Účinky na zdraví

Vzhledem k tomu, že „junk food” je většinou nezdravá strava, nemá pozitivní vliv na zdraví. Snadněji se z ní tloustne, je po ní větší hlad a obsah vitamínů je minimální. Z těchto důvodů není moc vhodné tyto potraviny příliš často konzumovat. Jedná se tak o prázdné kalorie, které organismu nic nedají.

Důkaz? Studie s krysami

Podle studie, která byla provedena v roce 2008 v USA, se zjistilo, že konzumace „junk food” ovlivňuje mozek stejným způsobem jako těžké drogy. Po týdnech testování s neomezeným přístupem k těmto potravinám se u myší projevila snížená citlivost mozku, pro své potěšení požadovaly mnohem více jídla. Poté, co jim bylo junk food odejmuto, raději hladověly, než aby si vzaly zdravé jídlo.
Další studie, která se uskutečnila v roce 2007 v Británii, odhalila, že krysy, které jedly „junk food” během březosti, podporovaly nezdravé stravovací návyky u svých potomků.

Těmto potravinám je vhodné se vyhýbat, protože podporují tloustnutí a tělu nepřinesou nic pozitivního. Vhodnější je vždy sáhnout po zelenině, ovoci a základních potravinách. Ty je pak nutné upravit vhodným způsobem.


Nový komentář do diskuze: