logo

Transmastné kyseliny škodí zdraví i linii

Wiki Zajímavosti Zdraví
potraviny s TFA

Zhubněte s unikátními produkty:


Tuky jsou v našem těle potřebné, ale ne všechny. Transmastné kyseliny (TFA) velice škodí zdraví a štíhlé linii. Víte, jak je poznáte a jak se jim můžete vyhnout?

Transmastné kyseliny, transtuky, TRANS či TFA (trans-fatty acids) se uměle vyrábějí hydrogenací - tedy ztužováním rostliných tuků. Jedná se o tuky, které se běžně vyskytují v různých výrobcích a jsou zdraví škodlivé.

O tom, že jsou transmastné kyseliny škodlivé na zdraví, se již spekuluje mnoho let. Mají negativní vliv na kardiovaskulární onemocnění (infarkt myokardu, mozková mrtvice či ateroskleróza), zvyšují obsah tuků v krvi, zvyšují hladinu špatného (LDL) a snižují hladinu toho dobrého (HDL) cholesterolu atd. Mají také negativní vliv na přibírání a obezitu. Je taktéž možné, že se podílí na vzniku rakoviny.

Podle WHO by denní příjem těchto kyselin neměl být větší než 2,5 gramu. Ve skutečnosti je ale zrovna v Česku jejich příjem vyšší, protože se neuvádí, že se v daném výrobku vůbec nachází a tudíž se vesele konzumují.

Kde se transmastné kyseliny nacházejí?

TFA se nacházejí buď v přirozeném prostředí, nebo se vyrábějí.
Přirozeně je najdeme v mléce a červeném mase. Tam ale nejsou škodlivé.
Uměle ale vznikají při hydrogenaci rostlinných tuků. Také se vyskytují v potravinách, které tyto umělé tuky obsahují. Používají se opravdu ve velkém množství potravin, přestože jsou škodlivé. Ovšem jsou velmi levné a mají dobré vlastnosti při výrobě potravin.

Najdeme je například v některých těchto potravinách:
sladké, balené i slané pečivo
polevy, krémy
zmrzliny a nanuky
sušenky, perníky, oplatky
zákusky
chipsy a smažené výrobky
polotovary, fast-food atd.

Jak je v potravinách poznáte?

To se nedá říct tak jednoduše, protože není nutné uvádět na obale, že je potravina obsahuje. Někteří výrobci je píší jako trans izomery, transizomery, TFA nebo transmastné kyseliny, spíš se ale setkáte, že se o nich vůbec nepíše, ačkoliv je obsahují. Naopak někteří hrdě hlásí, že je neobsahují nebo že výrobek obsahuje méně než x %.

Jsou všude ve světě povolené?

Zajímavostí je, že v některých státech jsou tyto nebezpečné tuky zakázané nebo omezené. V USA jsou v některých státech zakázány již několik let, v těch ostatních jen chvíli (info zde). V Dánsku byly omezeny již v roce 2004 - je povoleno, aby potraviny obsahovaly max. 2 g na 100 g. Později se stejně zachovalo Rakousko, Švédsko, Island a Švýcarsko.

V České republice žádné omezení neexistuje. Dokonce ani není nutné psát tuto skutečnost na obale. Takže nemáte možnost se dozvědět, co vlastně kupujte. Povinné je jen uvádět, zda výrobek obsahuje ztužené tuky, ve kterých transtuky mohou být.

V dřívějších dobách obsahovaly stoprocentní ztužené tuky a margaríny velké množství těchto tuků, nyní by jich při současné výrobě moc zahrnovat neměly. Vždy je ale lepší koupit ten výrobek, který má uvedeno, že jich obsahuje méně než 0,5 %. Pokud tam nic o TFA nenajdete, lepší je sáhnout po konkurenčním s uvedenou hodnotou.

V polovině minulého století se razilo konzumovat margaríny a tím nahrazovat v té době škodlivé živočišné tuky. Mělo se za to, že právě živočišné tuky mohou za kardiovaskulární onemocnění. Ovšem změna za margaríny vůbec nepomohla, naopak situace byla ještě horší. Nárůst těchto onemocnění byl ještě vyšší kvůli obsahu škodlivých transmastných kyselin. Díky tomu došlo ke změně technologií za méně škodlivé. Avšak i teď mnoho levných tuků škodlivé trans tuky stále obsahuje.

Jak se vyhnout transtukům v potravinách?

Těmto tukům je možné se vyhnout celkem snadno a to tak, že nebudete konzumovat potraviny, které jsou průmyslově zpracovány. To znamená, že budete připravovat pokrmy pouze ze surovin a zapomenete na sladkosti, polotovary, pochutiny a další nekvalitní či nezdravé potraviny. Raději sáhněte po surovinách a z nich si můžete všechno připravit (pečivo, zákusky, polevu, krém atd.) než kupovat ty pochybné, ale samozřejmě u nich je nutné nepoužívat nekvalitní suroviny, ale použít ty tradiční jako máslo, sádlo nebo kvalitní olej.


Diskuze k článku


Ahoj, nemáte někdo seznam potravin, které obsahují ty kyseliny, ať vím, čemu se vyhýbat? Děkuji Jana
Jana, 11. 12. 2014 13:39
Nový komentář do diskuze: