logo

Kde se nachází zázračný vitamín D?

Zdraví Vitamíny
vitamín D

Vitamín D neboli kalciferol je vitamín, který je právem považován za jeden z nejdůležitějších pro naše zdraví. Je potřebný pro mnoho funkcí v těle, má významný vliv na imunitní systém a slouží i jako prevence různých onemocnění.

Ačkoliv je zdarma, mnoha lidem chybí.

Tento cenný vitamín se získává hlavně ze slunce, což v dnešní době může být docela problém. Lidé již netráví dlouhé hodiny venku, ale raději jsou doma nebo v uzavřených prostorech (v práci, autě, halách atd.), což brání průchodu UVB záření. Neprospívá mu ani oblačnost. Dalším problémem jsou opalovací krémy, které zabraňují v jeho vstřebávání, oblečení a strach z rakoviny kůže a s ní i zkracující se doba na slunci.

Další možností je doplnit si ho pomocí doplňků stravy. Koupíte je například v tomto online obchodě.

Na slunci byste neměli být přes poledne, je příliš silné, ale můžete nechat na sebe působit sluneční paprsky dopoledne nebo odpoledne. V našich podmínkách je nejvhodnější jaro, léto a začátek podzimu, v zimě již dostatek vitamínu D sluneční záření nedodává.

Proč je tolik důležitý?

Říká se, že je zázračný, protože má mnoho účinků na zdraví. Vitamín D je důležitý při mineralizaci kostí a zubů, je potřebný při růstu, podporuje vstřebávání minerálů (vápník, fosfor), pomáhá při hojení zlomenin, podporuje kardiovaskulární systém a je důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Chrání před různými nemocemi a celkově zajišťuje pevné zdraví.

Naopak jeho nedostatek může za osteoporózu, zubní kazy, řídnutí kostí, nachlazení, angínu a podle vědců mohou nízké dávky i za autoimunitní onemocnění, cukrovku, rakovinu prsou a tlustého střeva, astma atd.

Zdroje vitamínu D

Vitamín D dodává sluneční záření, dále jej obsahují některé potraviny a přípravky v lékárnách.

Vitamín ze slunce

Největším zdrojem kalciferolu je sluneční svit. Stačí se každý den nejméně půl hodiny pohybovat na slunci, abyste získali potřebnou dávku tohoto vitamínu. Čím je ale tmavší pleť, tím méně se vstřebává. Samozřejmostí je, že daná část těla nesmí být natřena opalovacím krémem, který znemožňuje tvorbu vitamínu D.

Vitamín D se tvoří v kůži z derivátu cholesterolu, když na ni působí sluneční UVB záření, který se pak rozštěpí na provitamín D3 a ten se pak přemění na vitamín D3. Další přeměna probíhá v játrech a následně v ledvinách.

slunce vitamín d

Výskyt v potravinách

Ideální je jíst potraviny, ve kterých se nachází vitamín D. Jedná se o následující potraviny - losos, makrela, sardinky, tuňák (ne v konzervě) a další tučné ryby, rybí tuk, tresčí játra, máslo, sýr, plnotučné mléko, sádlo, kaviár, ústřice, krevety a vaječný žloutek. Také jsou některé potraviny o tento vitamín obohacené, ale není jich zatím příliš mnoho.

Přípravky - doplňky stravy

V lékárně seženete různé přípravky, ve kterých najdete vitamín D. Prodává se tam jak samostatný, tak i v kombinaci s dalšími látkami. Mezi klasiku patří Vigantol, který je na předpis (dává se dětem a při nedostatku vitamínu D), pak se prodávají kapky nebo tobolky bez předpisu. Velkou nabídku doplňků stravy mají zde v e-shopu.

Jak se projevuje jeho nedostatek?

Sice lidé mají obecně tohoto vitamínu málo, ale mnohem horší situace je u těch, kteří nechodí na slunce, protože jsou upoutání na lůžko, nemohou chodit, vyhýbají se slunci nebo jsou pořád zahaleni do oblečení.

Nedostatek se projevuje u dětí křivicí, špatným růstem i náchylností k nemocem. U dospělých může docházet k demineralizaci kostí, protože si tělo vezme vápník z kostí kvůli nemožnosti vstřebávat jej ze stravy, zvyšuje se riziko osteoporózy, osteomalacie, různých nemocí atd.

Jak se projevuje jeho nadbytek

Déčko se nevylučuje močí, jak je tomu u jiných vitamínů, ale v případě nadbytku zůstává v těle, aby se postupně využíval. Ale při neustálém užívání vyššího množství se mohou objevit problémy se zažíváním, pocity na zvracení nebo zvýšený krevní tlak. Při předávkování se také může narušit metabolismus vápníku a fosforu, dochází ke zvýšení hladiny vápníku v krvi.

Předávkování může vzniknout pouze kvůli nadměrnému příjmu vitamínu v kapkách a tabletách, ze slunečního záření nikoliv.

Doporučená denní dávka

Doporučená denní dávka je podle vyhlášky č. 225/2008 Sb. stanovena na 5 µg (dávka na den pro dospělé, ne v těhotenství). V poslední době vědci a lékaři v celém světě doporučují zvýšit denní dávku a v USA a Kanadě je dokonce 15 µg.

Vitamín D je rozpustný v tucích, proto není vhodné při hubnutí omezovat příjem tuků na minimum.

Oblíbený je i ve verzi pro vegany z čistě přírodních složek v kapslích. Získáte ho zde v e-shopu.



Nový komentář do diskuze: