logo

Zdravý životní styl

Zhubněte Zdravý styl
zdravý styl

Zhubněte s unikátními produkty:


Co se dá představit pod pojmem zdravý životní styl? Žít zdravě. Zdravý životní styl ovlivňuje většinu nemocí, délku života i kvalitu života. Jak by měl přesně zdravý životní styl vypadat, vám nikdo přesně neřekne. Někteří za něj považují vyváženou stravu, jiní vegetariánství, vitariánství nebo paleo dietu. Většinou se má za to, že se jedná o vyváženou stravu doplněnou pohybem a omezení negativních vlivů.

Na čem je založen zdravý životní styl?

  • zdravá výživa (pestrá, vyvážená a pravidelná strava s dostatkem tekutin)
  • sportovní aktivita (nejlépe každý den nebo alespoň obden)
  • pozitivní vlivy (dobrá nálada, dostatek spánku a pobyt na slunci)
  • omezení negativních vlivů (alkohol, kouření, drogy, stres, cukry a ztužené tuky)

Jak určitě víte, tak správná životospráva je velmi důležitá. Všechno, co člověk sní, nějakým způsobem ovlivňuje jeho zdraví. Sladkosti, smažená jídla i ztužené tuky jsou škodlivé, zatímco zelenina, ovoce a semínka jsou pro organismus prospěšné.

Chcete se zdravě stravovat?

zdravá strava

Uvažujte o tom, že se začnete zdravě stravovat a že chcete změnit svůj dosavadní styl za zdravější? Začněte pomalu a postupně. Důležité je, aby tato změna bylo pro vás příjemná, nenásilná a nenáviděná. I se zdravou stravou si pochutnáte a zhubnete.

Jak se zdravě stravovat

  • Vyměňte bílou pšeničnou mouku za celozrnnou pšeničnou a žitnou.
  • Vyměňte bílou rýži za neloupanou či pololoupanou.
  • Nahraďte cukr medem a sirupy nebo alespoň omezte cukr.
  • Jezte často ryby (alespoň dvakrát týdně).
  • Vyzkoušejte potraviny jako kuskus, pohanka, jáhly, kroupy, bulgur, špalda, vločky,…
  • Nezapomeňte na semínka, ořechy a naklíčené luštěniny a obiloviny.
  • Jezte dostatek luštěnin.
  • Jezte často čerstvé saláty s olivovým, lněným nebo konopným olejem.
  • Nejezte smažená jídla, ale preferujte raději přípravu pečením, vařením nebo přípravou v páře.
  • Nesolte tolik, ale naopak dochucujte čerstvými nebo sušenými bylinkami.
  • Nekupujte hotovky, polotovary a jídla ze sáčku.
  • Jezte pravidelně 5 - 6x denně.

Nikdo neříká, že si jednou za čas nemůžete dát něco smaženého či sladkého, důležité je však žít převážně zdravým způsobem. Důležité je nalézt svůj styl, který se vám bude zamlouvat. Nedělejte to, co se vám nelíbí. Nenuťte se do jídla, které vám nechutná.
Časem se budete cítit se zdravým stravováním velmi dobře.


Diskuze k článku


Je mnohem lepší jíst zdravě než jíst nějaké nezdravé blafy. Ani mléko a pečivo není zrovna nejzdravější a na to lidi zapomínají.
Veronika, 17. 4. 2012 18:17
Dobrý deň prajem, chcela by som Vás poprosiť či by ste mohli na Vašu stránku priložiť odporúčané potraviny, príp. jedálniček pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť, prípadne aj ako by sa mali stravovať už počas tehotenstva. Ďakujem veľmi pekne. Ste perfektní ;). Poprípade poslať mi ho na moju e-mailovú adresu.

Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Eva, 4. 5. 2012 7:23
Prečo si myslíte, že tehotné ženy by mali jesť inak, ako ostatní ľudia? Čo je tehotenstvo choroba?
Všetci by mali jesť dobre a zdravo. Nekupovať chemikáliami plnené čokolády, sójou a múkou plnené salámy a cukrom plnené vody.
sk, 2. 6. 2012 17:37
Co se týče toho pečiva a mléka tak se nejedná o zapomínání, ale spíš o nevědomost, jelikož téměř žádný výrobce by neinformoval veřejnost o tom, že to, čeho vyrábí nejvíce a z čeho je celá naše společnost nemocná a tlustá, vlastně vůbec není zdravé. V případě mléka je naopak kladen důraz na jeho významnou roli u dětí, při tvorbě kostí atd. kvůli velkému množství vápníku, ale málokdo ví, že paradoxně kvůli mléku se nám vápník z těla vyplavuje. Mnoho lékařů na to má důkazy, ale peníze jsou dnes vším, takže kdo by poslouchal pár pravdumluvících jedinců, když lež vydělává? Kolik asi velkopodniků by zkrachovalo, kdyby se mělo všechno, co obsahuje mléko(jogurty, tvarohy, sýry, másla, zmrzliny, některé sušenky, dorty, koktejly, čokolády,šlehačky, pomazánky,...)přestat vyrábět? Jinak souhlasím se sk. Spousta žen se začne o zdravý životní styl zajímat až při těhotenství, teprve až nese zodpovědnost ještě za někoho jiného než za sebe. Od běžného zdravého jídelníčku se ten těhotenský liší pouze zvýšeným příjmem(asi o 15%)a potřebou většího množství nenasycených mastných kyselin, kyseliny listové, vitamínů,... , které se v případě potřeby dají nahradit uměle.
MarDe, 7. 7. 2012 20:32
Všechny potraviny jsou zdravé; jen jsou plné chemikálií;také záleží na způsobu výroby .
K, 22. 2. 2016 11:34
Je to dobrá rada na zdraví, ale proč máme vyměnit bílou rýži za neloupanou?
Ela, 1. 5. 2016 11:44
Nový komentář do diskuze: