Jak sestavit jídelníček v klidu domova?
15. 12. 2010 Zhubněte Jídelníčky Články RadyVytvoření dietního jídelníčku se vám může zdát ze začátku těžké, po chvíli však zjistíte, že na tom nic těžkého není. Jídelníček byste si měli vytvořit podle toho, kolik vážíte a také podle toho, kolik vydáváte energie. Je rozdíl, pokud děláte kancelářskou práci nebo pokud děláte těžkou práci. Nezapomeňte, že byste měli jíst alespoň pětkrát denně v malých porcích. Ideálně je jíst šestkrát denně, aby se vám zrychlil metabolismus.
A jak na to? Ze začátku byste měli věnovat jídlu velkou pozornost. Zapisujte si vše, co sníte a na konci dne to zhodnoťte. Pravděpodobně jíte mnoho sladkostí, uždibujete mezi jídly nebo na druhou stranu toho sníte velmi málo. Takže velmi důležité je plánovat si to, co sníte. Jen tak máte šanci na úspěch.
Snídaně
Snídaně je velice důležitá, protože se tak nastartuje tělo po noci. V žádném případě ji nevynechávejte, protože vám nepomůže její vynechání k hubnutí. Snídaně by měla tvořit cca 25 % denního příjmu.
A co je byste mohli snídat:
vločková kaše (s ovocem, semínky), müsli (nejlépe sypané; zapékané či slazené není vhodné), celozrnný chléb či pečivo se sýrem, libovou šunkou, tvarohovou pomazánkou nebo vejcem.
Není vhodné:
bílý chléb a pečivo, klobásy, párky, míchaná vajíčka, tučné salámy a tučné pomazánky, cornflakes, zapékané müsli, müsli s obsahem tuku a cukru, cereální sladké kuličky, med, marmeláda...
Dopolední svačina
Dopolední svačina by měla být lehká, ale zároveň by měla obsahovat výživné látky.
Tipy na svačinu:
Jogurt s lžíci vloček, ovoce, mléčné výrobky, malý kousek cel. pečiva s pomazánkou
Svačina by měla tvořit cca 15 % denního příjmu
Oběd
Oběd by měl být dietnějšího rázu. Zapomeňte na klasickou českou kuchyni, která je velmi tučná a nezdravá. Příloha by měla být do 200 g (tj. 200 g brambor, 70 g rýže, těstovin v syrovém stavu). Nezapomeňte na velkou porci zeleniny. Oběd by měl tvořit cca 25 % denního příjmu.
Vhodné jídla na oběd:
Kuřecí maso a ryby s menší přílohou, houby, zeleninová jídla, netučné omáčky
Nevhodná jídla:
smažená jídla, tučné maso, tučné omáčky, knedlíky, sladká jídla
Odpolední svačina
Na odpolední svačinu si dejte něco lehkého. Třeba salát, jogurt nebo krajíc chleba s pomazánkou, šunkou...
Svačina by měla zaujímat tak 10 % denního příjmu.
Večeře
Večeře by měla být přiměřeně velká a tvoří 20 % denního příjmu. Nezapomeňte, že by měla být menší než oběd. Platí pro ní stejná pravidla jako pro oběd. Snad jen příloha by měla být menší a to max. 150 g. Příloha by se neměla vynechávat.
Vhodná večeře:
ryby, kuřecí maso s oblohou a menší přílohou, zeleninový salát se sýrem a knäckerbrotem, celozrnné pečivo a tvarůžky, tvaroh..), ovoce
Nevhodná večeře:
hodně pečiva, přílohy, tučné a smažené pokrmy
Druhá večeře
Na druhou večeři si můžeme dát kousek zeleniny nebo 1 knäckerbrot a sýr či šunku. Jde jen o to, aby se do žaludku dostalo něco malého.
Při tvorbě jídelníčku dbáme na to, aby se jídlo skládalo jak ze sacharidů, tak i z bílkovin. V první části dne by měly sacharidy převažovat a bílkoviny by měly převažovat v druhé části. Celkový denní příjem by se měl pohybovat okolo 6 000 - 10 000 kJ, záleží na tom, kolik vážíte a kolik chcete zhubnout. Sacharidy by měly tvořit 40 - 50 %, bílkoviny 25 - 30 % a tuky 25 - 30 %. 1 g bílkovin a sacharidů má 17 kJ a 1 g tuku má 34 kJ.
Diskuze k článku
Hlavně se nepřejídat, ale ani netrpět hlady... prostě takové redukční zdravé hubnutí
Nejdůležitější je, abyste hubli co nejpomaleji, protože když to bude rychlé, tak se vám to VŽDYCKY vrátí! Nejdůležitější je, aby se každé jídlo skládalo z dlouhých sacharidů, které udrží tělo déle syté (celozrnný chleba, rohlík, různé dietní chlebíčky, rýže, brambory, kuskus, těstoviny a já nevím jaké možné sacharidové přílohy) + bílkovina (sýry s nižším obsahem tuku, šunka, MASO) + zelenina, ovoce dopoledne. Je dobré nejíst sladkosti a tučná jídla, když už zhřešíte, což se stane, mělo by to být dopoledne, občas si každý dá kousek čokolády.
Pít neslazené nápoje, žádné koly, umělé sladidla, nejlépe vodu, neslazené čaje. Jíst tak, abyste to vydrželi celý život a ne, že teď budu hladovět a pak se přežeru.
Najděte si sport, který vás bude bavit a nedělejte ho jen kvůli shazování kil, dělejte to pro radost a tak, aby vás to bavilo celý život. Kdo nesnáší sport, stačí rychlá chůze každý den. Zapomeňte na rychlé diety, na různé idiotské rady, např. večer jím jen zeleninu a maso, nebo jen salát atd, nebo po páté hodině nejím atd. Když mám hlad v deset večer, tak se najím...nesežeru celou ledničku ale dám si něco malého. např. zeleninu + kousek chleba +plátek šunky. Přeju Vám hodně zdaru :-)
ráda bych četla etikety na potravinách a podle toho nakupovala, ale nerozumím tomu. Můžete mi dát návod - prosím po lopatě. Díky Mila
Ještě abych upřesnila náš jídelníček: odbourala jsem zcela bílou mouku a nahradila jí špaldovou či jinou celozrnnou. Používáme hodně netučný bílý jogurt, netučné maso ( hlavně kuřecí, krůtí nebo zvěřinu). Celozrnné těstoviny, rýži, kuskus atd... jsem v podstatě schopná uvařit téměř jakékoliv jídlo ve zdravější formě. Dcera například miluje rajskou a těstoviny. Pochutná si ovšem i na rybě nebo zelenině. Jíme všechno s ní, aby nám nezáviděla jiné jídlo.
Jenom s tou školu si nevím rady. Z počátku jsem jí dávala oběd z domova, ale je problém s ohřevem. Když má vyučování jen do půl jedné, tak jsem usoudila, že vydrží domů, ale paní asistentka jí vodí sebou do jídelny, když jde sama jíst, tak tam musí koukat na ostatní a to mi přijde nelidské, i když dcerka má úžasnou vůli. Poradíte? Vím, že nikdy nebude úplně štíhlá, ale kdyby shodila ještě aspoň 5-8kg, bylo by to skvělé. momentálně se jí váha zastavila. Děkuji za radu.