logo

Co jsou banány Plantain? Co s nimi připravit?

Ovoce Potravina
banány Plantain

Zhubněte s unikátními produkty:


Je velký, tvrdý a zelený, tak se dá charakterizovat banán plantain. Občas na ně natrefíte i v našich obchodech. Víte, jaké mají tyto zelené banány využití, co všechno obsahují, jaké mají účinky a kde je můžete koupit.

Co ten plantain je?

Banány plantain jsou větší a mají velmi tuhou slupku. Jejich chuť je trpká, škrobová až bramborová. Ovšem po tepelné úpravě chutnají sladce a velmi chutně. Plody jsou zelené, následně žloutnou, pak se na nich objeví černé skvrny a poté jsou zcela černé. Jakmile jsou černé, můžete je konzumovat bez jakékoliv tepelné úpravy. Jsou totiž sladké.

Jsou známy též jako plantains, plantejn, plantýn, zeleninový banán nebo zelené banány na vaření.

Banány plantain jsou plodem banánovníku (Musa × paradisiaca) a v některých oblastech Afriky, Asie a Karibiku patří mezi základní potraviny. Ovšem je nutné zmínit, že je nejedí syrové, ale i tam je musejí upravit. Nejčastěji se upravují vařením, pečením nebo smažením. Tvar zůstane stejný, jen se změní jejich chuť.

V místech, kdy je pěstují, je konzumují trošku jinak - častěji jako přílohu. Například je uvaří, rozmačkají na kaši a pak je osolí. Nebo je použijí k jiným pokrmům (polévky, zeleninové směsi), připravují z nich smažené placky nebo z nich vyrábějí mouku. Ale tam, kam se dovážejí, z plantainů připravují lahůdku, kterou ještě podtrhnou přidáním další várky cukru.

Před tepelnou úpravou chutnají banány plantain škrobovitě a trpce, po tepelné úpravě jsou sladké a velmi chutné.

Co všechno obsahují?

Tyto zelené banány jsou výborným zdrojem řady látek, mezi něž patří minerály (draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník), vitamíny (vitamín A, vitamín C, vitamíny skupiny B) nebo lutein.

Jaké jsou jejich nutriční hodnoty?

100 g syrových plantainů má následující energetickou hodnotu: 511 kJ (122 kcal), z toho bílkoviny: 1,3 g, sacharidy: 32 g, tuky: 0,37 g, vláknina: 2,3 g.

Jak se loupou?

Plantainy můžeme oloupat následujícími způsoby:
- ostrým nožem odkrojte konce, dále nařízněte slupku několika (1 - 4) dlouhými řezy a následně ji sloupněte (častější způsob),
- ostrým nožem banán nakrájejte na kolečka, slupku nařízněte na jedno místě a slupku odstraňte.

Před přípravou se nemusejí loupat, stačí je jen podélně dvakrát naříznout a uvařit. Slupka poté jde odstranit velmi snadno.

Slupka se nejí, proto ji je nutné před konzumací odstranit.

Jak se připravují?

Mají univerzální využití, mohou se připravit různými způsoby a vylepšit tak jídelníček každého. Stačí si s plantainy najít recept nebo zapojit svou fantazii a vytvořit s nimi něco dobrého. Jaká příprava jim svědčí?

  • Vaření
  • Smažení
  • Pečení
  • Grilování

Kde je můžete koupit?

Na rozdíl od klasických žlutých banánů, které koupíte naprosto všude, banány plantain se prodávají velmi omezeně. Nabízí je Makro, Globus, rohlik.cz, virunga.cz (africké trhy), atojepecka.cz a jiné specializované obchody s exotickou zeleninou a ovocem.

Možná na ně jednou za čas natrefíte i v jiných obchodech, to však vždy záleží na nabídce daného obchodu nebo sítě.

Už jste zkoušeli toto ovoce?
Nový komentář do diskuze: