logo

Exotické kaki si zaručeně zamilujete

Ovoce Potravina
kaki ovoce

Zhubněte s unikátními produkty:


Exotické ovoce kaki nejenže připomíná rovnou několik druhů ovoce, ale také má mnoho názvů. Je také známo pod názvy tomel a churma, někdy se mu také říká čínská švestka, šaronské ovoce nebo korejské mango. Záleží vždy na oblasti a na zvycích. Kaki chutná velice sladce a také se může pyšnit mnoha účinky na zdraví.

Kaki, které patří na třetí místo v konzumaci ovoce v Japonsku, chutná opravdu sladce a voní po vanilce. Chuť se dá popsat jako mix chutí meruňky, broskve a manga, každému ale může připomínat něco jiného třeba meloun, jablko s dalším ovocem. Podmínkou ale je, že musí být zralé, jinak chutná velmi trpce.

Co to vůbec je?

Kaki je plod stromu, jenž se nazývá tomel japonský (Diospyros kaki) a který se pěstuje v Číně již dva tisíce let. Nejprve se pěstovalo v Asii (např. v Číně, Jižní Koreji a Japonsku, v těchto státech se nyní pěstuje nejvíce na světě), později se jeho pěstování rozšířilo i do Ameriky, Španělska, Itálie nebo dokonce na Ukrajinu. Strom má na sobě oranžové plody, které jsou veliké jako větší jablko. Chuť zralého kaki je velice sladká, nezralého trpká. Sklízí se v druhé polovině roku.

Jak se kaki jí?

V první řadě je nutné jíst pouze zralé ovoce, které poznáte podle měkkého povrchu. Omyté ovoce můžete buď přímo konzumovat, nebo ho oloupat. Kaki jednoduše nakrájejte na plátky, čtvrtky, můžete se do něj zakousnout nebo jej jednoduše přepulte a vydlabávejte ho lžičkou jako kiwi.

Dále je možné ho přidat do různých dezertů, salátů, sladkých i slaných omáček atd. Aby zůstalo stále oranžové po naporcování, pokapejte ho citronovou šťávou, která zabrání změně barvy a dodá mu zajímavou chuť.

Dávejte si ale pozor na to, ať ho nejíte nedozrálé, chutná pak velmi trpce. Kaki se sem dováží nedozrálé a mělo by dozrát doma při pokojové teplotě, dokud nebude měkké (to může trvat až dva týdny). Kaki ze Španělska by prý trpké nemělo být vůbec.

ovoce kaki

Kde ho koupíte a jak ho vybrat?

V obchodech na něj narazíte převážně na podzim a v zimě. Často bývá v regálech s exotickým ovocem a někdy jsou na něj v některých obchodech i akce. Obvyklá cena za kus je kolem 15 Kč.

Pří výběru by toto ovoce nemělo mít na sobě fleky nebo různé vady, slupka by měla být jasně oranžová. Zelená nebo žlutá značí nedozrálost. Pokud je na omak tvrdší, potřebuje ještě chvíli doma dozrát, a pokud je měkké, můžete ho sníst.

Pokud si koupíte kaki, které má na sobě nálepku Persimon Bouquet, jedná se o odrůdu ze Španělska, jež je chutnější, není tolik trpká a má být kvalitnější.

Co s ním můžete udělat?

Tak jako každé ovoce, tak i kaki má obšírné možnosti použití. Můžete jej sníst celé, nakrájené na plátky, připravit dezert, zmrzlinu, saláty, omáčky atd. Dá se s ním opravdu kouzlit, na ověřené recepty je lepší podívat se do kuchařek s exotickými nebo asijskými recepty. Tam jistě najdete něco, kam se lahodné kaki přidává.

Jeho účinky na zdraví

Zajímavostí je, že nenápadné kaki je plné různých cenných látek. Najdeme tam vitamíny skupiny B, dále vitamín A, C, E, K, minerály: draslík, fosfor, hořčík, vápník, železo, také vlákninu, fenoly, lykopen atd. Mezi jeho účinky na zdraví patří následující:

 • Pomáhá snižovat špatný cholesterol v krvi.
 • Dodává energii a snižuje únavu.
 • Oddaluje stárnutí.
 • Podporuje vyprazdňování.
 • Pomáhá rozkládat tuky.
 • Posiluje naši imunitu.
 • Má vliv na metabolismus.
 • Těhotným dodává cenné látky, též je vhodné při kojení.
 • Je vhodný na stres a nervozitu.
 • Má dobrý vliv na kosti.
 • Podporuje nervovou soustavu.
 • Doporučuje se při potížích s ledvinami a játry.

Kaki a hubnutí

V tomto ovoci se nacházejí látky, které pomáhají rozkládat tuky a také mají vliv na metabolismus. Další výhodou je, že neobsahuje žádné tuky a má nízký obsah kalorií.

Kolik obsahuje kalorií?

100 g kaki má energetickou hodnotu 293 kJ (70 kcal), bílkoviny: 0,58 g, sacharidy: 18,6 g, tuky: 0,2 g.

Jakmile jednou kaki ochutnáte, budete ho stále vyhledávat. Když se vezme v potaz jeho chuť a účinky na zdraví, byla by škoda si jej odepřít.
Diskuze k článku


Ještě musím přidat další účinek,snižuje krevní tlak.Dlouhodobě jsem měl tlak 145-95-67 a bral jsem lék na snížení tlaku.po konzumaci asi týden se mi snížil tlak 100-85-53 tak jsem vysadil lék a paní doktorka mi předepsala jiný lék. :-)
Honza, 24. 1. 2020 10:02
Nový komentář do diskuze: