logo

Krabí tyčinky jsou dietní ale bez kraba

Potravina Ryby
krabí tyčinky

Zhubněte s unikátními produkty:


Pro někoho jsou krabí tyčinky něco nechutného, pro někoho oblíbená lahůdka s delikátní chutí. I když snad každý ví, že tyčinky kraba neviděly ani z rychlíku. Dají se použít v mnoha receptech a vytvoří z pokrmu zajímavé jídlo. Jak tento rybí výrobek vlastně vznikl a čím je tak výjimečný?

Výroba krabích tyčinek nebo také surimi tyčinek není zrovna novodobá, první zmínky o ní byly již před několika sty lety v Asii. S příchodem nové technologie se výroba masově rozšířila a začaly je vyrábět i další státy. Produkují se nejen v původních státech jihovýchodní Asie, ale i v Číně, USA, Chile nebo Litvě.

Co to vlastně ty tyčinky jsou?

Mnoho lidí se ale mylně domnívá, že se jedná o krabí výrobek. Pravda je taková, že je to rybí výrobek s výraznou červenou kůrkou na povrchu, který se může dále různě upravit nebo sníst i rovnou studený (není syrový). Obsahují kolem 30 % rybího masa. Díky zajímavé chuti a nízké ceně jsou krabí tyčinky velmi oblíbené.

Výrobní postup je celkem složitý: umyté rybí maso (často treska) se namele, louhuje, usuší a spojí s dalšími přísadami a vytvaruje do tvaru tyčinky. Mezi další přísady, které se používají, patří např. pšeničný škrob, koření, olej, víno, vejce, cukr, koření, barvivo, sladidlo, další přídatné látky a někdy i glutamát sodný. Nechybí ani zmiňovaný krab, ale nachází se v nich pouze výtažek z kraba nebo jen aroma. Záleží vždy na konkrétním výrobku, protože se různé značky se od sebe liší. Stačí si vždy přečíst složení na zadní straně obalu.

Kde je koupíte?

Krabí tyčinky koupíte většinou v každém supermarketu. Prodávají se mražené nebo chlazené v mnoha velikostech a od různých výrobců. 250 g mražených tyčinek stojí asi 30 korun.

Jsou krabí tyčinky dietní?

Velkou výhodou je, že krabí tyčinky jsou velmi dietní a můžete si je dát i při hubnutí.
100 g obsahuje 297 kJ (71 kcal), z toho jsou bílkoviny: 10 g, sacharidy: 6,6 g a tuky 0,4 g.

Jedná se o ideální potravinu, pokud je dieta váš kamarád, ale i tak je vhodné to nepřehánět s množstvím kvůli jejich složení. Mnohem lepší je si dát klasickou rybu, která obsahuje více hodnotnější látek než surimi a neobsahují také kalorie ve velkém.

Jak upravit krabí tyčinky?

Úprava krabích tyčinek není vůbec složitá, záleží vždy na daném receptu. Vždy se každá tyčinka rozbalí a můžete s ní pracovat podle sebe. Tyčinky se mohou se smažit, zapéct nebo použít neupravované. Mezi oblíbené recepty s tyčinkami patří těstovinový salát, rizoto, sushi, pomazánka, zapečené tyčinky, smažené obalované tyčinky, jednohubky, saláty, tyčinky se zeleninou, masem atd. Dají se použít úplně podle chuti a představivosti. Recepty najdete zde.

Vždy je ale vhodné si při nákupu uvědomit, že se jedná o výrobek z ryb, přičemž jejich obsah je jenom okolo 30 %. Zbytek tvoří látky, jejichž obsah je uveden na obalu.
Nemělo by se tudíž jednat o něco, co jíte každý den, ale vhodnější je krabí tyčinky jíst jen občas.
Diskuze k článku


Mňam! Chutná mi to a at si říká každý co chce!!!!
Marta, 28. 8. 2015 21:25
Taky je mám moc ráda = )
Irena, 3. 9. 2015 8:55
Nový komentář do diskuze: