logo

Cvičení bosu pomůže posílit tělo a zhubnout

Cvičení Video Pomůcky
Cvičení

Zhubněte s unikátními produkty:


Cvičení na bosu je jedna z možností, jak můžete posílit své tělo, spálit kalorie a odreagovat se. Cvičení bosu je v České republice celkem nové cvičení, které se stává populárním tak jako už dříve na celém světě.

BOSU (both sides up = obě strany nahoru) vypadá jako polokoule, která je naplněná vzduchem. Může se používat oběma stranami pro různá balanční cvičení. Bosu má průměr 63,5 cm a výšku 22 cm. Cvičení na bosu bylo poprvé představeno v roce 1999, a od té doby stalo velice populární mezi trenéry, fyzioterapeuty a sportovci.

Hlavní cíl cvičení bosu je kladen na dosažení rovnováhy mezi svalovou soustavou rychle, bezpečně a kompletně. Při schopnosti udržet rovnováhu se získává stabilizace jedince. Donutí nás udržet si střed gravitace těla pouhým stáním na bosu. Toto stání při cvičení na bosu sice není jednoduché, ale postupně během učení získáváte lepší rovnováhu, symetrii těla a vnímáte lépe pohybovou soustavu.

Cvičení bosu je užitečné pro lidské tělo,
může se na něm skákat, pohybovat různě do stran,
držet rovnováhu,
posilovat střed těla,
posilovat různé svaly (břicho, nohy, záda).

Vzhledem k tomu, že cvičení na bosu je v Česku novinkou, tak se různé kurzy pořádají většinou ve větších městech. Nic vám však nebrání cvičit si sami doma na bosu podle videí z internetu.
Nesprávně se tomuto pohybu říká cvičení bossu.
Diskuze k článku


Chtěla jsem se zeptat, kamarádka má problémy se zády,ale lákalo by nás chodit na bossu, je to pro ni vhodné nebo je zde riziko,že si ty záda ještě víc pokazí??předem děkuju za radu :)
Michaela, 22. 5. 2011 8:12
Cvičení bosu je vhodné balanční cvičení pro vycvičení a posílení hlubokých svalů, tj. drobných svalů kolem páteře a hluboké svaly nejen břišní, ale vlastně v celém těle, které normálně neposilujeme. Proto je toto cvičení velice vhodné právě i pto lidi, kteří mají problémy se zády (vertebrogenními), protože mnoho příčin této bolesti je zapříčiněno právě špatnou aktivací příslušných svalů a jejich zatěžováním, protože tyto hluboké často nefungují tak jak by měly. Ale důležité je, abyste na tomto cvičení měly správné postavení těla, musíte mít aktivované břicho, lehce podsazenou pánev. Před tímto cvičení by se nejdřív měla nacvičit aktivace těchto hlubokých břišních svalů (konkrétně m.transversus abdominis), abyste si jak správně říkáte, záda ještě víc nezhoršovaly. Ale to by tak už měli vést přímo trenéři ve fit centrech, opravovat a správně korigovat. Když ne, tak si trénujte tento jinak taky zvaný .hluboký stabilizační systém. tím, že si lehnete na záda, pokrčíte nohy v kolenou a prsty zaryjete jakoby těsně nad pánevní kosti. Ted se pokuste prsty vědomě vytlačovat bez použití přímého břišního svalu, který se často zapojuje a přebírá aktivaci těchto svalů. Tento hluboký sval (transversus abd.) se trénuje na nestabilních plochách, takže si to můžete trénovat i v tramvaji když se nedržíte :). Nácvik trvá tak 6 týdnů, tak se neděstě, že to ještě nemá takový efekt, ale zlepší se to velmi rychle, mam s tim osobní zkušenosti :). Tak do toho a at vás bosu baví :)!
Katka, 29. 10. 2011 11:13
Dobrý večer, ráda bych zkusila toto cvičení. Je cvičení omezeno věkem? Bydlím na Praze 6 v Dejvicích.
Matyášová, 2. 2. 2012 21:41
Dpbrý den, ráda bych se přihlásila na Bossu, je toto svičení omezeno váhou?
Safebutter, 30. 7. 2012 16:12
Nový komentář do diskuze: