logo

Oblíbené, ale i sladké a tučné müsli tyčinky

Potravina Tipy Chuť
müsli tyčinky

Zhubněte s unikátními produkty:


Jíte celozrnné pečivo, hodně zeleniny, pijete neslazené nápoje a ovocné džusy a na odpolední svačinku si dáte jednu müsli tyčinku? To je sice velice pěkné, ale zdravé už tolik ne. Obarvované pečivo ze zmrazeného polotovaru, které se v obchodech označuje za vícezrnné, nemá se zdravou stravou nic společného.

Prodejci chtějí vnuknout lidem pocit, že jim nabízejí něco více než obyčejný rohlík, ale opak je pravdou – chtějí ušetřit peníze, a proto použijí tmavé barvivo nebo karamel, které je vyjde mnohem levněji. Je teda opravdu potřeba vybírat si tmavé pečivo, které bylo vyrobeno z celého zrna, jež je tak prospěšné pro náš organismus. Zelenina a ovoce plná pesticidů dovezené z Egypta, Maroka či Španělska taky není úplná trefa do černého. Pokud toužíte po čistém organismu, investujte do BIO produktů nebo lokální zeleniny a ovoce.

Nápoje slazené škodlivým sladidlem jsou tolik oblíbené, ale opravdu si myslíte, že organismus je sacharinem nadšený? Džusy, které se vyrábí složitým způsobem, kdy se dužnina vysuší a pak se zředí vodou, by také neměly co dělat na vašem stole. Raději sáhněte po čerstvém ovoci.

Dejte si lahodnou proteinovou tyčinku s kolagenem, která vám dodá proteiny a kolagen.

A co müsli tyčinky?

A to nejpodstatnější jsou müsli tyčinky. V těch se pod zdravým kabátem schovává nespočet látek, jež by si dobrovolně do těla nechtěl dát nikdo z nás. Sice už největší éra müsli tyčinek přešla, ale někteří lidé stále volí tuto pochoutku jako zdravější alternativu než klasické tyčinky. Výrobci propagují vlákninu, kterou tyto tyčinky opravdu obsahují, ale obsah cukru a tuku se už z jistých důvodů nepropaguje. To si musíte přečíst na obale výrobku sami.

Ani tuky v tyčinkách nejsou nejideálnější

Než se do šťavnaté a rychlé svačinky zakousnete je velice správné se zamyslet také nad tuky, které jsou v müsli tyčinkách hojně obsaženy. Lidé, kteří se snaží zhubnout, by se takovým tukům měli vyhýbat obloukem, a proto by si měli müsli tyčinky s polevou raději úplně odpustit. Transnasycené mastné kyseliny TFA patří z hlediska zdraví k těm nejhorším a právě těch je spoustu například v polevách. Tyto kyseliny jsou vodítkem k onemocněním srdce a cév, přivolávají cukrovku druhého typu a zvyšují riziko nádoru tlustého střeva.

Kdy je müsli tyčinka na místě?

Lidé se zvýšenou výkonností si v klidu můžou müsli tyčinku dopřát – ovšem pozor, maximálně jednou denně. I na televizních obrazovkách můžete sledovat, že si sportovci při zápasech dodávají energii právě touto „pochoutkou”. Karnitin, který je v müsli tyčinkách pro sportovce často obsažen, a má za úkol zvýšit spotřebu kyslíku, tuku a energie, však téměř žádný účinek nemá. Při zvýšené aktivitě a správně voleném jídelníčku je nutné ho zařadit aspoň v množství 500 miligramů. V müsli tyčince je ho však zpravidla opravdu malinko a pro tuto doporučenou dávku byste museli spořádat nespočet kousků, přičemž byste si do těla přivedli obrovskou spoustu cukrů a tuků.

müsli tyčinky

Pokud ale necvičíte, pokuste se müsli tyčinky z jídelníčku úplně vyřadit, nebo je konzumovat jen v případě, že nemáte po ruce vhodnější potraviny. To by se však nemělo opakovat častěji než jednou, dvakrát do týdne a v žádném případě v době večeře.

Vyberte si kvalitní tyčinky bez polevy

Když müsli, tak bez polevy. Müsli tyčinky s polevou by pro vás měly být tabu v případě, že chcete zhubnout, anebo nutně nepotřebujete ztloustnout a přidávat si do těla škodlivé látky. Poleva často tvoří až třetinu hmotnosti celé müsli tyčinky a zvyšuje její energetickou hodnotu až o 20 procent. Polevy jsou vyráběny z cukru, ztužených rostlinných tuků a obrovského množství náhražek. Zakoupíte-li si tedy müsli tyčinku s jogurtovou polevou, žádný jogurt v ní opravdu nehledejte. Bude se jednat spíše o jogurtové aroma.

Pro správný výběr je však nezbytné číst údaje na obale samotného produktu. Levné müsli tyčinky jsou na tom podstatně hůře, raději sáhněte po těch dražších, ale ani u těch nemůžete mít jistotu. Zkontrolujte si, jakou energetickou hodnotu má vámi zvolená tyčinka a porovnejte to s údaji na ostatních. Pokud se snažíte snížit svou váhu, uděláte lépe, když zvolíte ovocnou tyčinku a oříškovou či čokoládovou, které mají za cenu nepatrně lepší chuti vysokou energetickou hodnotu, necháte ležet v regálu.

Naopak pro ty, kteří potřebují rychle ukojit hlad, bude lepší volbou právě oříšková müsli tyčinka – lépe zasytí, je zdrojem vitamínu E a obsahuje nenasycené mastné kyseliny, které mají na rozdíl od nasycených pro organismus příznivé účinky.

Jaké müsli tyčinky kupujete vy?


Nový komentář do diskuze: