logo

Celozrnné pečivo? Nenechte se zmást!

Tipy Rady Články
pecivo

Zhubněte s unikátními produkty:


Kupujete si v obchodě tmavou housku, bulku a zrno v domnění, že se jedná o celozrnné pečivo? Často se vůbec nejedná o celozrnné pečivo, ale jen o vícezrnné pečivo či tmavé pečivo.
Jde tak pouze o bílé obarvené pečivo, které je posypané semínky a celozrnnou mouku vidělo z rychlíku.

Jak je to doopravdy?

Celozrnné pečivo musí obsahovat alespoň 80 % celozrnné mouky včetně obalů a klíčků. Toto pečivo je hutnější a nebývá moc nadýchané. Zasytí vás na mnohem delší dobu a je vhodnější při hubnutí. Pokud pečivo obsahuje menší podíl, již se nejedná o celozrnné pečivo.

Vícezrnné pečivo obsahuje minimálně 5 % mlýnských výrobků z jiných obilovin než pšenice a žita. Je často posypané semínky (dýňová, lněná, slunečnicová, mix,...) a hlavně bývá obarvené. Tmavé pečivo se vyrábí přidáním otrub a také je obarveno. Obarvené je karamelem, praženým žitem nebo ječmenem. Mnoho lidí si myslí, když si koupí tmavé či vícezrnné pečivo, že je prospěšné pro zdraví, protože se jedná o celozrnné pečivo.

pečivo

Sledujte cedulky

Na cedulce k danému výrobku je vždy uvedené, zda se jedná o vícezrnné nebo celozrnné pečivo. Ve většině případů je to vícezrnné pečivo.

Oblíbené cereální kaiserky, cereální zrna, cereální bagety, slunečnicové či dýňové kostky, vícezrnné bagety, vícezrnné bulky, vícezrnný chléb,... Jedná se pouze o vícezrnné pečivo, nikoliv celozrnné pečivo.

Kde koupíte celozrnné pečivo?

Celozrnné pečivo a chléb můžete koupit ve velkých i menších obchodech. Celozrnný chléb se prodává balený po kostkách 250 g nebo 500 g. Jedná se o malou a těžkou kostku, která je rovnou nakrájená na plátky (např. Fit den od Penamu, Celozrnný Vita Star, chleba v DM,...). V některých obchodech se prodává i nebalené celozrnné pečivo, ale musíte doopravdy hledat a ne každý obchod celozrnné výrobky vede.

pečivo

Můžete si také zajít do pekárny a tam se zeptat, ale ani prodavačky pořádně nemusí vědět, a mohou vám poradit špatně. Vyzkoušejte i bio obchody, v některých se prodává celozrnné pečivo či chleba.

Podívejte se, jaké pečivo je vhodné při hubnutí?

Foto: profrost.cz, penam.cz

Věděli jste, že se jedná pouze o obarvené pečivo nebo jste si mysleli, že jíte celozrnné pečivo?


Diskuze k článku


Netuším proč se lidi na to pořád chytají, vždyť se o tom všude píše a stejně jsou někteří (kámoška) kteří tvrdí, jdu si koupit celozrnou kaiserku... To fakt nechápu.
Ivča, 19. 9. 2012 8:05
to je tím, že lidi jsou blbí
Marek, 19. 9. 2012 22:31
Je to i tím, že lidé chtějí být in za každou cenu, aby mohli před lidma prezentovat, jak zdravě stravují. Asi to bude též určitý druh snobství a touha po tom být za každou cenu zajímavý, i když jim to vůbec nechutná. Je to prostě módes a souhlasím s Markem. Dadla
Dadla K., 8. 6. 2013 21:22
Nový komentář do diskuze: