logo

Psyllium pomáhá na trávení, pravidelné vyprazdňování i při hubnutí

Potravina Chuť Zajímavosti
psyllium

Zhubněte s unikátními produkty:

Možná se u vás občas nebo velmi často objeví potíže s vyprazdňováním či trávením. Toto se vyskytuje kvůli dietním chybám (často po nedostatečnému přijmu vlákniny a zeleniny, po mléčných výrocích, pokud vás trápí intolerance, o které ani netušíte...), nedostatku pohybu nebo sedavému zaměstnání.

Na to, aby se upravila činnost střev, je vhodné jíst potraviny, které obsahují vlákninu. Někdy ale ani tyto potraviny nestačí a hledáte dalšího pomocníka. Tím se může stát psyllium (jitrocel indický), který obsahuje velké množství rozpustné vlákniny.

kew

Co je psyllium?

Rostlina psyllium (jitrocel indický) roste převážně v Indii, Pákistánu, Iráku nebo i v Austrálii. Má drobné květy a listy, které je porostlé chmýřím. Získává se vyčistěním obalů ze semen jitrocele. V Indii znají tuto rostlinu znají a používají přes dvě tisíciletí.

Nejlepší nabídka
Brainmarket.czZobrazit cenu

Vláknina pomáhá očistě trávicí soustavy, reguluje vyprazdňování, vylučuje odpadní látky z těla a v neposlední řadě se jedná o výborný doplněk při redukční dietě.
Výhodou je, že je přírodní, neobsahuje chemické látky a není návykový.

Na jakém principu funguje?

Psyllium v žaludku nabobtná, zvětší objem a vyvolá pocit, že jste nasyceni. Díky tomu, že absorbuje vodu, je nutné dostatečně pít. Ve výsledku budete mít méně hlad a chuť, protože žaludek bude zaplněn tímto gelem. Zvětší se až čtyřicetkrát oproti tomu, co sníte.

Jak jej připravovat?

Prášek (1 - 2 čajové lžičky) nalačno, se snídani nebo s večeří rozmíchejte v šálku vody, čaje nebo jiného nápoje a vypijte. Následně je vhodné vypít další sklenici vody. Během dne je nutné pravidelně pít, jinak byste místo pravidelného vyprazdňování mohli mít zácpu. Dále psyllium můžete přidat do obilné kaše, jogurtu, pečiva, omáček i polévek. Vzhledem k tomu, že má neutrální chuť, hodí se všude.

Za den by dospělý člověk měl sníst maximálně 12 gramů, těhotné a kojící ženy by měly sníst max. 3 gramy denně. Dávkování by se nemělo překračovat.

Psyllium koupíte ve formě jemně namletého prášku, nebo kapslí. Cena za balení není vůbec vysoká, záleží vždy na značce a velikosti, ale většinou ho koupíte pár stokorun. Koupíte ho levně v tomto e-shopu. Prodává se i se zajímavými příchutěmi nebo společně s jinými látkami.

Máte zkušenosti s psylliem? Napište v diskuzi, zde jsou kladné či záporné.

Foto: drpopov.cz


Diskuze k článku


Ešte som ho nemala no chcela by som schudnuť
Viera, 28. 7. 2013 18:00
psyllium je super.... kupuji si ho v tabletkách v lékárně a opravdu zaplní žaludek, že člověk nemá hlad.... :)
Borůvka24, 2. 8. 2013 9:47
Taky si ho pravidelně dávám každé ráno před snídaní. Asi na tom něco bude :-)
Tonička, 3. 8. 2013 8:33
používám každý den, ...ale pravda je, že jeho pití s vodou není zrovna příjemné :(
gabka, 9. 8. 2013 7:23
používám ho také,jo to dobrý pomocník :)
miriam, 12. 8. 2013 14:32
Přidávám si ho do mléka to se docela dá z vodou bych to nedala.
Bobulka, 19. 8. 2013 18:16
Velmi chválím. I když o něm vím hodně dlouho nejedla jsem ho a vlákninu jsem získávala z velké konzumace zeleniny, ovoce a otrub. V létě začal mít náš pejsek problémy s vyprazdňováním a na doporučení MVDr. mu dáváme Psyllium už 1 měsíc a pejsek má nejen po problémech, ale moc mu chutná hlavně pro jeho slizovitou konzistenci. /My mu Psyllium necháváme cca 10 min. ve vodě nabobtnat na kaši/. V současé době už konzumuji také já a manžel se sporadicky přidává!!!!
jana, 24. 11. 2013 12:53
Také jsem začala užívat Psyllium,ale u mne má opačný účinek/zácpu/piju 2l.vody denně +jiné tekutiny,tak nevím kde dělám chybu.Užívám ho již 3 týdny,ale výsledek žádný.Může mě někdo poradit?
barca, 22. 4. 2014 9:00
Mě teda psyllium moc nejede. Jak to nabobtná, tak mám problém ty polknout. To si raději na trávení dám čaj z čerstvé máty, když se třeba přejím a je mi těžko a nebo fenyklový čaj. Místo psyllia raději užívám probiotika biopron. Ty jsou na trávení skvělé a navíc mám díky nic silnější imunitu a nejsem tak často nemocná. A co se týče toho, že psyllium vlastně nabobtná a člověk má pocit plnějšího žaludku, tak jsou lepší chia semínka. Dají se dát do čehokoliv a jsou bez chuti.
lucka, 23. 12. 2015 12:00
Psylium mi doslova zachránilo. Užívám každé ráno nalačno ve velké sklenici s vodou pokojové teploty a ještě jednu sklenici vody poté. Měla jsem během dne časté nutkání na stolici a stolici i čtyřikrát denně. Omezovalo mě to, nervovalo a ztěžovalo život,byla to hrůza někam vyrazit a mít nervy,jestli se mi nebude chtít na velkou. Tohle vše je už minulost, zabralo to doslova během jednoho dne po použití, prostě život je zase fajn,kdo to zažil, tak ví o čem mluvím. Teď jednou max dvakrát za den a nutkáni zcela vymizelo.
Ivet, 31. 7. 2016 13:23
Nový komentář do diskuze: