logo

Jak rychle a efektivně zhubnout?

Zhubněte Zdravý styl Články
žena se snaží zhubnout

Zhubněte s unikátními produkty:


Zhubnout na vysněnou váhu je sen mnoha žen a mužů, kteří by rádi dosáhli vysněné váhy nejlépe hned nebo alespoň rychle. Ale rychlé hubnutí bývá zpravidla následováno jo-jo efektem a vy skončíte po návratu k oblíbené tučné a sladké stravě s několika kily navíc. Jak je možné zhubnout, aby byl výsledek trvalý a efektivní? Všechno tajemství je skryté ve vyváženém a pravidelném stravování a cvičení. Nic víc, nic méně. Zapomeňte na nezdravé diety a pochybné pilulky. Důležitá je jen vaše píle a silná vůle, je tak můžete dosáhnout vytouženého cíle. Věřte si, vy opravdu dokážete zdravě zhubnout.

Zapomeňte na nesmyslné diety

Zhubnout 10 kg za týden je sice krásné, ale zdravé to moc nebude. Určitě znáte různé krátkodobé diety (např. ananasová, mléčná, houbová, mrkvová, sýrová), které se drží pár dnů až týdnů a vy opravdu zhubnete několik kilogramů. Ale zhubli jste velmi rychle a nezdravě, zhubli jste svaly a žádný tuk. Můžete tedy očekávat zase nárůst kilogramů, tomuto se říká jo-jo efekt. Vy se pustíte do další nezdravé diety, zase zhubnete a opět přiberete po návratu k původnímu nezdravému stravování. Nemyslíte, že tudy cesta nevede a že takovým způsobem nikdy nedosáhnete chtěné váhy?

Ani prášky na hubnutí vám nepomohou

Určitě by bylo skvělé, kdybyste mohli jíst, co chcete a k tomu vzít si prášek a přesto nepřibírat. I když vám někdo bude tvrdit, že vám zrovna tyto tablety, koktejly nebo čaje opravdu pomohou zhubnout několik kilogramů za měsíc bez práce, nevěřte tomu. Často se objevují v časopisech nebo na internetu reklamy typu zhubněte 10 kg za měsíc, 14 kg za měsíc a nemusíte pro to nic udělat. Ale zamysleli jste, jak by to bylo v praxi proveditelné? To by se z vás ten tuk musel přímo vypařovat, protože by to bylo cca 300 g nebo 500 g každý den, což není při hubnutí vůbec reálné.

Ale přípravky na hubnutí, které vám napíše lékař, efektivní být mohou. Bude se ale jednat o několik kilogramů za měsíc při změněném způsobu stravování. Tyto tablety ale mají mnoho negativních účinků, proto se nesmí předepisovat jen tak. Někdy mohou pomoct nakopnout i tablety prodávané v lékárnách, které nejsou tak moc drastické jako ty na předpis. I u nich ale musíte cvičit a vyváženě jíst, jinak nezhubnete ani deko.

Jak tedy jíst při hubnutí?

Jak již bylo zmíněno, tak při hubnutí je velmi důležité pravidelné stravování. Jezte co 2,5 - 3 hodin v menších porcích. Ve výsledku byste si měli dát 5 - 6 porcí denně. Mezi těmito porcemi nemlsejte a neuždibujte, raději si všechna lákadla schovejte nebo je vůbec nekupujte, ať vás doma nic neláká.

Ráno začněte snídaní, která by měla obsahovat sacharidy a trošku bílkovin, pak si dejte svačinu, oběd, který by se měl skládat ze sacharidů a bílkovin, svačinu a večeři, kde by mělo být více bílkovin a trošku sacharidů. Pokud chodíte pozdě spát, tak si dejte ještě menší druhou večeři. V případě, že pracujete na směny, tak byste také měli dodržet interval mezi jednotlivými jídly. Na noční směně si dejte jedno nebo dvě jídla, protože potřebujete jíst a ne hladovět. Pokud vám nevychází jíst 5 - 6x denně, jezte alespoň 4x v pravidelných intervalech. Nepravidelnost je pro hubnutí nejhorší, ať už přejídání nebo hladovění.

zdravá strava - zelenina

Co byste měli jíst?

Následující potraviny jsou vhodné při hubnutí, protože mají nízký glykemický index, tudíž není po nich hned hlad a navíc se jedná o zdravé potraviny. Z nich si můžete uvařit velmi dobré pokrmy například podle receptů z internetu, není nutné vymýšlet složité přípravy receptů, protože právě jednodušší budou pro vaše snižování váhy lepší.

 • celozrnné potraviny - chléb, pečivo, těstoviny, mouka,...
 • obiloviny - pohanka, jáhly, oves, quinoa, celozrnná rýže,...
 • libové maso - kuřecí, krůtí, libové hovězí,...
 • ryby - tučné i méně tučné
 • ovoce a zelenina - ovoce večer omezeně, zelenina libovolně
 • semena a ořechy
 • mléčné výrobky - jogurty, tvaroh, zakysané výrobky, pomazánkové máslo, omezeně máslo, sýry,...
 • vejce
 • panenské oleje

Vyzkoušejte rovněž konjakové přílohy bez kalorií Slim Pasta. Jsou chutné a zasytí na dlouhou dobu.

Co naopak je vhodné vynechat z jídelníčku?

Určitě každý, kdo chce zhubnout, moc dobře, které potraviny a pokrmy by měl omezit. Raději si to tady zopakujeme:

 • pokrmy z rychlého občerstvení - pizza, párek v rohlíku, hamburger, zmrzlina,...
 • sladkosti - čokolády, sušenky, oplatky, perníky, bonbony, tyčinky, zapékané müsli,...
 • zákusky a buchty - kupované i domácí
 • pochutiny - chipsy, tyčinky, krekry
 • tučné maso - bůček, vepřové maso, husa,...
 • uzeniny - klobásy, tučné salámy, paštiky, čajovka,...
 • tučné mléčné výrobky - smetana, smetanové jogurty, tučná pomazánková másla, dezerty, tučné sýry,...
 • slazené nápoje - light i klasické limonády
 • sladké a bílé pečivo -rohlíky, vánočka, bílý chleba, domácí i kupované
 • smažené pokrmy - řízky, karbanátky, hranolky, krokety,...
 • tučné pokrmy - klasická česká kuchyně
 • polotovary - polévky, omáčky ze sáčku a kelímku, jídlo ve sklenicích, konzervách nebo mrazeném stavu
 • light potraviny - jogurty, limonády - bývá po nich ještě větší hlad

Cvičení je velmi důležité

Také, jak jistě víte, je nutné začít cvičit. Najděte si sport, který budete mít rádi, je zbytečné se do nějakého cvičení nutit, protože se brzy na něj vykašlete. Existuje mnoho různých cvičení, takže si pořádně vyberte a poté cvičte. A pokud vás, žádné cvičení nebaví, tak začněte rychle chodit.

Existují dva typy cvičení:
aerobní - toto cvičení je vhodné na celkové hubnutí, protože se u něj spaluje tuk. Po 20 - 30 minutách cvičení se začne spalovat tuk, proto byste měli cvičit alespoň 40 minut dvakrát nebo třikrát týdně. Tady se řadí běhání, jogging, jízda na kole, zumba, veslování, eliptický trenažér, rychlá chůze,... Prostě se jedná o cvičení, u kterého se zadýcháte.
anaerobní - toto cvičení je vhodné na tvarování a posilování těla. Měli byste cvičit takto 1 - 3x týdně. Posilovat můžete v posilovně, doma nebo ve fitku. Neobávejte se ale, že by vám vyrostly svaly jako Rambovi, to v žádném případě nehrozí. Mezi toto cvičení se řadí: posilování v posilovně, pilates či kalanetika. Pokud si myslíte, že posilovat nemusíte, tak posilování vhodné je, protože musíte zpevnit tělo, ze kterého mizí tuk, ať vám nezůstane jen plandající kůže a také svaly pomáhají spálit tukové zásoby.

jogging je efektivní na hubnutí

Pár rad na závěr

Při hubnutí je důležité, abyste se nestresovali a byli v psychické pohodě. Pokud se budete dobře cítit a budete si věřit, hned půjde vaše váha dolů mnohem lépe.
Dále mějte silnou vůli a nevzdávejte se po týdnu. Kilogramy jste přibírali několik let, nemůžete přece chtít zhubnout za týden nebo měsíc. Vytrvejte. Při zdravém hubnutí zhubnete 0,5 - 1 kg za týden.
Nemyslete si, že se nebudete moct se zdravou stravou ani pořádně najíst, protože se to nedá vůbec jíst. Právě naopak, po několika nadávkách si nové pokrmy oblíbíte. Často stačí u vašich zažitých receptů vyměnit tučné potraviny za méně tučnější nebo sníst menší porci. Na internetu najdete hodně dietních nebo zajímavých receptů, které si oblíbíte.
Zapomeňte na každodenní vážení, které není vůbec směrodatné. Zvažte se jednou za týden ve stejnou dobu a hlavně se začněte měřit, tak zjistíte, že jste zhubli skutečně tuk.
Za odměnu si jednou týdně můžete dát i jeden nezdravý pokrm, na hubnutí nebude mít vůbec vliv.

A jak jste na tom vy s rychlým hubnutím?


Diskuze k článku


Pekne strucne.... :-)
Nikkis, 24. 6. 2013 13:24
Rychlé hubnutí není efektivní a už ne vůbec zdravé. Nejsem jeho zastáncem! Hubnout se má pomalu ,přesně tak jak tu píšete, a pak to má nějaký efekt do budoucna. Já zhubla za půl roku 15kg. A to nejen zdravým jídelníčkem,ale taky k tomu pravidelným každodením cvičením na Rotaně. Stačilo mi k tomu 20min.denně. A vím naprosto přesně,že už se ke knedlíkům v životě nevrátím:-):-):-)
Marcela, 25. 6. 2013 15:26
Myslím, že to tady není vůbec o rychlém hubnutí :) Spíš je jen takový nadpis :D
Ivuška, 4. 7. 2013 13:11
Hubnutí je převážně o cvičení :) a co je tady napsaný je dobrý a však stručný :D
adél, 7. 7. 2013 21:16
Důležité je taky dostatečně spát, to se hubne snáz. Louise Parker tvrdí, že lidé, co dobře a dostatečně dlouho spí, zhubnou o 30% víc než ti, co spí málo a nejsou potom odpočatí.
Zuzka, 20. 9. 2013 5:38
Já poctivým jídlem a cvičením jsem za 9.měsíců zhubla 30kg.Marcelka to může potvrdit
Jitka, 2. 10. 2013 18:50
mam 85.kg.asem nestastna.skusim to.kveta.
kveta, 12. 10. 2013 15:58
Já zhubla za 7 měsíců 17 kilo a je to super :)
Adéla, 28. 10. 2013 14:50
Taky chci zhubnout, jak já se sobě takhle nelíbím ! Jenomže vždycky když je mi mizerně (smutno,mám nějaký úkol k vyřešení..) tak si dám něco dobrého (nezdravého, sladkého...) ach jo...
Mina, 4. 11. 2013 13:19
Co mám dělat, když se každou noc probudim a jdu se nadlábnou sladkého. Nevím jak se toho mám zbavit :-(.
Marča, 23. 11. 2013 18:28
ja pořad jenom žeru a nevim jak mám přestat poradtemi :(
monča, 26. 12. 2013 19:22
dobry den,chtěla bych zhubnout ,ale nedaři se mi jsem po operaci pateře takže nějake cvičení mi nejde moc mužete mi poradit co mam dělat je mi 33let a mam dvě děti važim 79kilo a už je to promě problem .
nanina, 26. 2. 2014 8:18
Tak jdu do toho :) Uvidíme jak to půjde :) !
Minnie, 1. 7. 2014 9:53
Někdo tady psal, že hubnutí je především o pohybu. Z vlasní zkušenosti mohu napsat, že hubnutí je především o jídle. Podařilo se mi za půl roku zhubnout 32 kg a to jen s omezenými pohybovými aktivitami (sem tam bazén, sem tam projížďka na kole). A ještě musím dodat, že jsem se nikdy v životě tak dobře nenajedl, jako při této dietě :-)
Bob72, 3. 4. 2015 9:22
Skvělý článek, měl by si ho přečíst každý, kdo chce hubnout a nejde mu to :) Já jsem se s tím hrozně trápila, pak jsem se rozhodla jít k odborníkům, protože jsem si říkala, že sama to nezvládnu.. našla jsem si u nás v Pardubicích salon FitRevolution, kde je EMS a Andrea Mikulková mi poradila i jídelníček, co kdy jíst a jde to skoro samo, jen se hecnout a nežrat večer! :D
Zuzka N., 9. 7. 2015 12:21
Pijte jen vodu a žrát naposledy v 17h. Jinak vše stejně. 15 kg za 3 měsíce
Bohužel, 12. 2. 2017 13:14
Nový komentář do diskuze: