logo

Sedavé zaměstnání je nepřítelem štíhlé linie

Tipy Zhubněte
sedavé zaměstnání

Zhubněte s unikátními produkty:


Každý ví, že sedavé zaměstnání není moc zdravé, protože většinu času trávíte v poloze, která je pro tělo nepřirozená. S tím souvisí fakt, že organismus postupně chřadne, chybí mu pohyb a přirozená poloha, která jej tolik nevyčerpává. Postupně se objevují různé nepříjemné projevy, které se mohou neustále zhoršovat. Jak z toho můžete jít ven, aniž byste opustili své zaměstnání?

Sedavé zaměstnání je v poslední době příliš časté a nemusí se jednat pouze o práci v kanceláři, ale i ve výrobě. Týká se to vlastně všech, kteří v práci neustále sedí nebo převážně sedí. To je třeba i škola, ale tam jsou alespoň přestávky a netrvá ve výsledku dlouho.

Nevýhody, které přináší sedavý způsob života

Sedavý způsob život se netýká pouze zaměstnání, ale i trávení volného času. Jakmile se sedí dennodenně více než 6 hodin, mohou se vyskytnou některé z uvedených projevů. Nemusí se uvedené problémy objevit u všech, ale riziko jejich výskytu se zvyšuje hlavně u těch, kteří nemají žádný pohyb a většinu svého času prosedí, proleží atp. Mohou se projevit následující problémy:

 • Vadné držení těla (kulatá záda)
 • Snadnější přibírání (převážně oblast břicha, hýždí, stehen)
 • Ztráta svalové a kostní hmoty
 • Zkracují se šlachy
 • Poškození zraku
 • Vznik hemoroidů
 • Oslabování pánevního dna
 • Dřívější vznik celulitidy
 • Vznik křečových žil
 • Otékání nohou
 • Zkracují se šikmé břišní svaly

Jediný způsob, jak se můžete vypořádat se sedavým zaměstnáním, je více se hýbat a k tomu rozumně jíst. Každý namítne, že to přece nejde, ale ono všechno jde, když se chce.

Rada nad zlato: Více se hýbejte

Jestliže trávíte velmi mnoho času na židli, je příhodné kompenzovat toto sezení pohybem a to nejlépe každý den. Zapomeňte na výtah, auto nebo hromadnou dopravu, máte přece nohy. Každý den co nejvíce choďte, vydejte se alespoň na půlhodinovou procházku a několikrát do týdně si zajděte alespoň na hodinu zacvičit, zaběhat, zajezdit na kole, vydejte se na túru nebo vyrazte ráznou chůzí po okolí. Pohyb je velmi důležitý a hlavně vy byste se mu neměli vyhýbat, protože vám obecně chybí.

Mnoho lidí namítne, že prostě nemá čas, že musí přece pořád pracovat, ale občas je nutné nechat i hlavu trošku odpočinout a nechat ji vyvětrat. Jakmile si odpočinete po stránce psychické a vrhnete se fyzickou aktivitu, zlepší se vám nejen efektivita práce, ale také si odpočine organismus a vy načerpáte mnoho sil. Čas si určitě během dne najdete třeba tím, že budete trávit méně času na sociálních sítí, obecně na internetu, u televize nebo obecně nic neděláním. Nemusíte se hýbat jen kvůli nějakému číslu na váze, ale také kvůli svému zdraví.

I v kanceláři můžete mít pohyb

Pokud můžete, snažte se alespoň párkrát za hodinu zvednout se ze židle a projděte se. Uleví se končetinám i zádům, k tomu přidejte i občasné protahování zad a cviky na krční páteř.

mlsání

Vyhněte se mlsání

Častou neřestí u pracujících v kanceláři nebo doma je mlsání. Tu snědí oříšky nebo sušené ovoce, pak zákusek, čokoládu, tyčinku, sladké pečivo atd., pak vypijí kávu se šlehačkou a cukrem (pro jistotu několik) a takové množství se brzy projeví na váze. Právě neustále jedení, uždibování nebo mlsání je pro štíhlou linii velmi riskantní, přijatou energii kvůli malému pohybu nespálíte a tak se bude postupně ukládat do tukových zásob. Jediným řešením je rozumné a zdravé stravování, nic jiného nepomůže.

Jezte pravidelně

U pracujících v kancelářích se mnohdy stává to, že doma nesnídají a v práci si dají kafe nebo zákusek, což na start do nového dne není zrovna ideální. Naopak najezte se doma, dejte si na snídani kvalitní sacharidy (žitný chléb, vločky) s bílkovinami (jogurt, sýr, šunka), nezapomínejte ani na tekutiny. Následně si v práci dejte svačinu, oběd a svačinu.

jídlo

Opět vsaďte na kvalitní sacharidy a bílkoviny, taktéž tuky jsou potřebné. Vše byste si měli dát v rozmezí 2,5 - 3 hodin. Vyvarujte se neustálého mlsání a jedení, právě naopak byste měli jíst v určitý čas. Je jedno, zda si přinesete jídlo v krabičce z domu, nebo si ho koupíte či zajdete na jídlo. Důležité je vybrat si zdravé potraviny, které zasytí na dlouhou dobu.

Pokud chodíte do práce na směny, tak je nutné tomu přizpůsobit i jídlo. Opět jezte pravidelně a čas jídel si posuňte podle toho, kdy vstáváte. Pokud vstáváte po poledni, tak začínejte snídaní a v noci normálně jezte, ale těsně před spánkem už nic nejezte. Vždy si jídlo naplánujte ve 3 - 5 porcích v určitou dobu, abyste jedli pravidelně. Jen při pravidelnosti se vám bude dobře hubnout.

Vyzkoušejte výživné jídlo SimplyMix, které připravíte za minutku.

Věnujte čas výběru potravin

Právě strava je velmi důležitá, proto byste se měli pořádně věnovat tomu, co sníte. Jezte hodně zeleniny a ovoce, vybírejte si celozrnné varianty obilovin a výrobků, přidejte kvalitní maso a ryby, dále nezapomínejte na mléčné výrobky, vejce, luštěniny, oleje, ořechy a semínka. Strava je velmi důležitá a vy nemáte možnost spálit tolik energie jako ti, kteří se musejí v práci neustále hýbat. A pokud potřebujete nějakou sladkost, vyberte si ovoce nebo hořkou čokoládu (s obsahem kakaa nad 70 %). Také neopomeňte pít a to nejlépe čistou vodu či neslazené čaje.

Závěr

Ačkoliv sedavé zaměstnání není zrovna nejideálnější, tak to neznamená, že by se z vás měla stát koule. Měli byste se hýbat (nejlépe každý den), pravidelně odpočívat, vyváženě jíst a nezapomenout na to, jak dobře sedět. Pokud se budete o sebe pořádně starat, neprojeví se u vás (alespoň ne moc) projevy sedavého způsobu života. Naopak, budete mít více energie a celkově se budete cítit lépe.
Nový komentář do diskuze: