logo

TLC dieta - na snížení cholesterolu a hubnutí

Diety na hubnutí Diety Zdravotní diety
dieta

Zhubněte s unikátními produkty:


Do našeho povědomí se pomalu začíná zapisovat TLC dieta, která umožňuje kromě hubnutí také snížit cholesterol. Jedná se spíše než o dietu o zdravý životní styl, který spočívá v konzumaci zdravých a vhodných potravin.

TLC dieta je zkratkou z anglického označení této diety Therapeutic Lifestyle Changes (Léčebné změny životního stylu) a jejím hlavním cílem bylo snížení cholesterolu v krvi. Jako vedlejší efekt bylo i hubnutí, proto se též tak začala využívat. Podle amerického magazínu U.S. News a odborníků se za rok 2014 umístila na druhém místě v žebříčku nejlepších diet. Na prvním se umístila DASH dieta. Je zdravá a hlavně účinná.

Strava je zaměřena na snížení množství nasycených tuků, protože tyto tuky obsahují špatný cholesterol. Právě při omezení těchto potravin, snížíte obsah tuků a tím pádem i cholesterolu. Vhodné je nahradit nasycený za nenasycený tuk, potraviny s vysokým obsahem živočišného tuku za nízkotučné.

Tři důležité zásady

Během TLC diety je nutné, aby maximálně 7 % z vašeho denního příjmu pocházelo z nasycených tuků.
Dále byste neměli sníst více než 200 mg cholesterolu za den.
V dietě ale smíte každý den sníst 25 % až 35 % převážně nenasycených tuků z vašeho denního energetického příjmu. Jedná o množství včetně zmiňovaných 7 %.

dieta a polévka

Je nutné počítat kalorie

Na rozdíl od jiných diet, tak u TLC je nutné počítat kalorie. Muži by měli přijmout maximálně 2 500 kcal (10 500 kJ) a ženy 1 800 kcal (7 560 kJ). Pokud ale chcete zhubnout, je nutné kalorie ještě více snížit, u mužů na hodnotu 1 600 kcal (6 720 kJ) a u žen na 1 200 kcal (5 040 kJ), což jsou opravdu velmi nízké hodnoty. Tyto hodnoty jsou sestavené pro někoho, kdo nemá žádný pohyb, kdo se hýbe, má je trošku vyšší.

Doporučení u TLC diety

Maso, ryby, drůbež - je povolených maximálně 5 porcí za den, každá porce by měla obsahovat pouze 30 g (váženo za syrova)
Luštěniny - jedna porce denně luštěnin místo porce masa, nejlépe každý druhý den
Vejce - týdně si můžete dát maximálně dva žloutky (tedy dvě vejce), množství bílků není omezen, neboť neobsahují žádné tuky.
Nízkotučné mléčné výrobky - jednu porci si můžete dát 2x - 3x, za porci se bere 1 nízkotučný jogurt, sklenice nízkotučného mléka, 30 g nízkotučného sýra.
Ovoce - dejte si 2 - 4 porce za den, jako porce je brán jeden kus ovoce, hrníček drobného ovoce, kousek melounu, sklenice ovocného džusu a porce kompotu
Zelenina - každý den si dejte 3 - 5 porcí, za porci je považován 1 kus drobné zeleniny, šálek vařené a čerstvé zeleniny, sklenice zeleninového džusu
Chléb, těstoviny, rýže, obilniny - můžete si dát nejméně 6 porcí za den, jako porce se bere krajíc chleba, 1 kus pečiva, 30 g cereálií, šálek uvařené rýže, těstovin a dalších obilnin
Pamlsky - jsou vhodné jen ty, které neobsahují moc živočišných tuků a to jen jednou za čas

dieta a zákusek

A jak vypadá jídelníček?

Vzhledem k tomu, že je povolených hodně potravin, tak jídelníček může vypadat téměř úplně normálně. Musí se dbát na to, aby byl nízkotučný a bez cholesterolu. Tuků je povolených 20 - 35 % z denního příjmu, ale mělo by se převážně jednat o rostlinné tuky. Taktéž je omezen cholesterol na 200 mg za den. Při celkem zdravé stravě nebudete mít problém s vytvořením jídelníčku o pěti porcích.

dieta a špíz

S recepty si příliš nelámejte hlavu

Recepty, které běžně používáte, je nutné upravit, aby se nepoužívaly živočišné tuky. Určitě víte, které suroviny nejsou moc vhodné na cholesterol. Takže, žádné sádlo, máslo, hromada vajec a bůček.
Také porce by měly být menší, aby se vešly do daného limitu kalorií pro každé pohlaví, při hubnutí nebo snižování cholesterolu.

Líbí se vám TLC dieta nebo si myslíte, že je stejná jako ostatní, které omezují tuky?
Diskuze k článku


recept zdarma na snížení cholesterolu
věra, 5. 3. 2015 17:23
Nový komentář do diskuze: