logo

10 tipů na zrychlení metabolismu

Rady Tipy
flákání se u míče

Zhubněte s unikátními produkty:


Metabolismus můžete trošku zrychlit pomocí několika více či méně známých triků, které mohou dokázat zázraky. U většiny lidí se navíc metabolismus zpomaluje po čtyřicítce. Kromě věku má na něj vliv genetika nebo pohlaví.

Podívejte se na tipy

Budujte svaly

Tělo spaluje kalorie, i když nic neděláte. Svaly spalují více kalorií než tuky. Díky tomu, že budete mít svaly, se zvýší bazální metabolický výdej, který je nutný pro fungování organismu. Avšak nemusíte mít velké svaly, pomůže obecně posilovat a zpevnit tělo.

Nezapomínejte na pohyb

S aerobním pohybem sice nevybudujete svaly, ale posílíte srdce a zrychlíte metabolismus nejen při cvičení, ale také po něm. Nejlepší je cvičení ve vysoké intenzitě (běh, rychlá chůze, tanec), protože v nízké již nemá takový vliv.

Dostatek tekutin má vliv

Na zpracování kalorií potřebuje tělo dostatek vody. Pokud dlouhodobě pijete málo, metabolismus se může začít zpomalovat. Pijte proto rovnoměrně přes celý den kolem dvou litrů vody. Nedostatek tekutin se projevuje chutí na slané potraviny, kvůli nimž budete zbytečně hledat další často kalorické jídlo.

Mohou pomoct i energeťáky

Energetické drinky mohou kvůli svému obsahu nakopnout metabolismus. Obsahují často kofein, taurin, aminokyseliny atd. Nevýhodou je, že některé obsahují cukr nebo sladidla. Vyhněte se jim však před spaním, ať pak můžete usnout.

Dejte si svačinky

Pokud budete jíst každý den tři hlavní jídla, která doplníte svačinkou, i tímto způsobem můžete zrychlit spalování. Ačkoliv podle posledních poznatků počet porcí nemá na zrychlení metabolismus vliv, tak jako pravidelnost.

Okořeňte si jídlo

Okořeněné jídlo oproti tomu neokořeněnému taktéž zvyšuje metabolismus, i když je tento efekt dočasný. Při pravidelné konzumaci koření se to dokonale může projevit. Tento efekt má chilli koření, pepř, zázvor, skořice, kari atd.

Neomezujte bílkoviny

Trávení tuků a sacharidů je snadnější než trávení bílkovin, ke kterému tělo potřebuje více energie. Proteiny dokáží více zasytit a také jsou potřebné při spalování tuků. Mezi dobré zdroje se řadí maso, ryby, bílek, luštěniny, tofu a mléčné výrobky.

Pravidelná káva udělá divy

Pokud pijete kávu, pravděpodobně jste si všimli, že máte více energie a koncentrace, také se cítíte méně unavení a máte větší výdrž při cvičení. Další z výhod pití kávy je fakt, že dokáže chvilkově zvýšit bazální metabolismus.

Dejte si zelený čaj

Pití zeleného čaje také pomáhá zvýšit metabolismus i na několik hodin po jeho vypití, protože obsahuje nejen kofein, ale také katechiny. Za den se doporučuje vypít 2 - 4 šálky zeleného čaje, které dokáží zvýšit spotřebu energie až o 17 %.

Vyhněte se hladovkám a krutým dietám

Kruté diety nebo dokonce hladovění mají na organismus velice špatný vliv. Nejprve ztratíte svaly, které jsou velmi potřebné, naberete hodně vody, tělo začne pracovat úsporně a bude si tuto neřest pamatovat. Na oplátku bude spalovat méně kalorií a po dietě přibírat rychleji před dietou nebo hladovkou.

Podívejte se na další zajímavé tipy na hubnutí.


Nový komentář do diskuze: