logo

Chlorella - oblíbená zelená potravina

Wiki Potravina Zelené potraviny
chlorella

Chlorella je sladkovodní jednobuněčná řasa, která byla popsána až v roce 1890. Její název vznikl z řeckého slova chloros a latinského ella - tedy zelená malá. Chlorella je významným zdrojem chlorofylu a také má mnoho zdravotních účinků. Některé z nich jsou ověřené a jiné jsou sporné, protože nebyly prokázány. Kromě chlorofylu obsahuje významné množství aminokyselin, vitamínů, minerálů a dalších látek. Pěstuje se převážně v Japonsku a Číně.Tato řasa je přirozeně bezlepkovou potravinou, mohou ji tudíž i celiaci. Jedná se o zelenou potravinu (stejně jako mladý ječmen nebo spirulina). V poslední době se jedná doslova o módní záležitost dát si každý den některou ze zelených potravin. Například v Japonsku, USA a Kanadě se chlorella dostala mezi nejoblíbenější doplňky stravy, které tam každý den pravidelně jedí. Věří, že opravdu funguje.

Chlorella a její účinky

Jak již bylo zmíněno, chlorella má mnoho účinků, ale ne všechny jsou ověřené pomocí studií. Studie se ale u přírodních látek neprovádějí, jak je tomu u léčiv. Mezi její účinky se řadí:

  • Posiluje imunitní systém a přirozenou obranyschopnost.
  • Dodává energii a sílu.
  • Detoxikuje organismus a odstraňuje z těla škodlivé látky.
  • Má pozitivní vliv na kožní problémy (akné, ekzémy, plíseň).
  • Pomáhá regenerovat buňky.
  • Má pozitivní vliv na trávicí soustavu a obsahuje hodně vlákniny.
  • Snižuje vysoký krevní tlak.
  • Snižuje vysoký cholesterol v krvi.
  • Má pozitivní vliv na činnost srdce a cévní soustavy.
  • Jedná se o antioxidant.

Co chlorella obsahuje?

V chlorelle najdeme řadu vitamínů (A, C, D, E a vitamíny skupiny B), stopových prvků (železo, vápník, hořčík, draslík, zinek atd.), 17 aminokyselin (arginin, lysin, tyrosin, alanin, treonin, tryptofan a další) a chlorofyl. Podle toho, co tato řasa obsahuje, to vypadá na koktejl výživných látek, který dodá organismu opravdu všechno, co potřebuje. Chlorella se řadí mezi zelené potraviny, které jsou pro organismus velmi přínosné.

Nutriční hodnoty

100 g chlorelly má energetickou hodnotu 1 615 kJ (384 kcal), dále obsahuje bílkoviny: 58 g, sacharidy: 6,4 g, tuky: 12 g a vlákninu: 12 g.

Dávkování a pro koho je vhodná

Dávkování se liší výrobek od výrobku. Většinou se ale konzumuje dvakrát denně nejméně 15 minut před jídlem 6 - 12 tablet (nebo podobné množství). Tablety se musejí zapít neperlivou vodou. Doporučená délka užívání je nejméně 2 měsíce.

Chlorella je vhodná pro všechny kromě dětí do 3 let. Od tří let ji děti smí v menším množství a v těhotenství není zakázána (ale zde záleží na výrobci).

Kde ji koupíte?

Tento doplněk stravy můžete koupit na internetu (výhodně ji prodávají v tomto e-shopu). Někdy ji seženete i v lékárně nebo v některých obchodech se zdravou stravou. Důležité je ale dávat si pozor na kvalitu, některé výrobky totiž neobsahují 100% chlorellu, ale jsou tam i další látky. Nejlepší je vsadit na bio kvalitu, alespoň máte jistotu, že se jedná o kvalitní produkt.

Cena je různá, vždy záleží na výrobci a dávce. Zpravidla ale měsíční dávka vyjde na 500 - 800 Kč. Většinou se prodává balení, které vydrží na dva nebo tři měsíce, pokud berete doporučenou horní hranici a pokud nižší, tak vám vydrží mnohem delší dobu.

Máte s chlorellou nějaké zkušenosti? Napište do diskuze své recenze, v čem vám pomohla a za jak dlouho.Diskuze k článku


Nedávno jsem si koupila strašně levnou a kvalitní chlorellu v tomto shopu a je fakt moc super.
Dana, 9. 4. 2015 18:33
Chlorellu beru už několik měsíců, zlepšilo se mi trávení a cítím se plná energie.
Lucie, 9. 4. 2015 19:12
Nový komentář do diskuze: