logo

Mladý ječmen obsahuje důležité látky, které pomáhají udržet pevné zdraví

Potravina Zajímavosti Zdraví Zelené potraviny
mladý ječmen
kx05

Mladý ječmen je řazen mezi superpotraviny kvůli velkému obsahu vitamínů, minerálů, aminokyselin a enzymů, potažmo i kvůli pozitivním vlivům na zdraví. I když ječmen zná každý (nejen kvůli lahodnému moku, ale i ječným kroupám, meltě či krmivu pro hospodářská zvířata), tak v tomto případě se jedná o mladý ječmen, který se pěstuje max. dva týdny. Prášek je dovezený z mimoevropských států a často v biokvalitě.

Pokud vás zajímá, proč byste měli tuto šťávu pít, tak zejména odstraňuje kyselé prostředí v organismu a vrací zásadité prostředí. Jak všichni víme kyselé prostředí vzniká z nevhodného stravování, stresu, životnímu prostředí i nedostatku pohybu. Právě díky němu se tak masově vznikají různá onemocnění, neboť je imunitní systém oslabený. Dále má další účinky, které jistě nejsou zanebatelné.

TIP: Skvělý přípravek se zeleným ječmenem najdete zde.

Jaké má mladý ječmen účinky?

Mladý ječmen má při pravidelné konzumaci velmi mnoho účinků, mezi které patří:

 • detoxikuje organismus
 • díky obsahu vlákniny působí proti zácpě a podporuje činnost střev
 • zlepšuje hojení ran
 • bojuje proti zánětům a infekcím v těle
 • odstraňuje kyselé prostředí těle, protože ječmen je zásaditý
 • zpomaluje stárnutí díky obsahu antioxidantů
 • chrání tkáně, kůži a sliznici
 • reguluje cukr v krvi
 • upravuje cholesterol
 • reguluje krevní tlak
 • zlepšuje imunitu a obranyschopnost organismu
 • je vhodný při chudokrevnosti, protože obsahuje železo
 • pomáhá proti nadváze a při hubnutí díky obsahu vlákniny a detoxikačním účinkům

Co mladý ječmen obsahuje?

Jak již bylo řečeno, jedná se o superpotravinu, která obsahuje velké množství výživných látek:
vitamíny - C, E, K, A a vitamíny skupiny B,
minerály - vápník, hořčík, fosfor, železo, jód, fosfor, zinek, draslík, měď, mangan, křemík, chrom,
aminokyseliny - obsahuje 20 aminokyselin včetně 8 esenciálních,
dále chlorofyl a vlákninu.

Jak jej můžete použít?

Vhodné je rozmíchat prášek ve vodě, která nesmí být příliš teplá, ať se nezničí nezničí enzymy, a vypít na nalačno 20 minut před jídlem. Také se je možné zelený prášek přidat k hotovým kaším (např. ovesné) či dalším pokrmům.
Nežádoucí účinky u mladého ječmene nejsou, ale mohou se při při začátku užívání vyskytnout menší projevy (bolest hlavy, únava, průjem), protože tělo se čistí a přizpůsobuje na novou potravinu.
V těhotenství i v době kojení se může užívat, ale pro děti je vhodný až od 6 let (není-li na krabičce uvedeno jinak).


Jak se prášek z ječmene vyrábí?

Lístky ječmene se sklízí, když je vysoký maximálně 20 cm, čehož se docílí asi po 10 dnech. Poté mohou nastat dvě varianty: listy ječmene jsou vylisovány a vzniklá šťáva je vysušena na jemný prášek za vysokého tlaku nebo listy vysuší a poté rozemelou na prášek. První varianta obsahuje více výživných látek a je také dražší, druhá varianta obsahuje více vlákniny a také je přírodnější.

Tip na domácí přípravu: druhou variantu si můžete připravit i doma, zasejete zrní ječmene, posbíráte lístky po necelých dvou týdnech růstu, necháte je přirozeně uschnout a pak je namele (ale nesmí se použít nic kovového). Máte tak domácí mladý ječmen.

Kde se dá mladý ječmen koupit?

Mladý ječmen můžete koupit v lékárně jako prášek nebo tablety. Existuje velmi mnoho firem, které tento přípravek prodávají. Samozřejmě se liší v kvalitě, zemi původu, bio/nebio kvalitě či bezlepkové verzi. 100 g sušeného prášku stojí od cca 350 Kč, levnější varianty i od 200 Kč (často ale levný ječmen pochází z Číny) nebo je i mnohem dražší. Záleží tedy na vás, jakou značku zvolíte.

Máte zkušenosti s mladým ječmenem? Udělejte recenzi v diskuzi.
Diskuze k článku


Ječmen je super, mívala jsem problémy se záchodem a po dvou měsících se mi to upravilo.Kupovala jsem si v lékárně za asi 500kč.
Eva, 12. 8. 2013 20:51
Též mohu ječmen jenom doporučit. Bohůžel jsem s těmi lékárenskými neměl dobré zkušenosti. Nyní kupuju mladý ječmen u nás v Horoměřicích za cca 1000Kč/250g a nemohu ji ho vynachválit.
Josef, 16. 8. 2013 1:26
užívám ječmen už 8 měsíců a nemůžu si ho vynachválit, upravila se mi krev a i nějaká kila šla dolů. Užívám ječmen Green Ways za 1 050,- vydrží to asi na 2 měsíce.
Pavla, 27. 8. 2013 8:19