logo

Mladý ječmen obsahuje důležité látky, které pomáhají udržet pevné zdraví

Potravina Zajímavosti Zdraví Zelené potraviny
mladý ječmen

Zhubněte s unikátními produkty:


Mladý ječmen je řazen mezi superpotraviny kvůli velkému obsahu vitamínů, minerálů, aminokyselin a enzymů, potažmo i kvůli pozitivním vlivům na zdraví. I když ječmen zná každý (nejen kvůli lahodnému moku, ale i ječným kroupám, meltě či krmivu pro hospodářská zvířata), tak v tomto případě se jedná o mladý ječmen, který se pěstuje max. dva týdny. Prášek je dovezený z mimoevropských států a často v biokvalitě.

Pokud vás zajímá, proč byste měli tuto šťávu pít, tak zejména odstraňuje kyselé prostředí v organismu a vrací zásadité prostředí. Jak všichni víme kyselé prostředí vzniká z nevhodného stravování, stresu, životnímu prostředí i nedostatku pohybu. Právě díky němu se tak masově vznikají různá onemocnění, neboť je imunitní systém oslabený. Dále má další účinky, které jistě nejsou zanebatelné.

TIP: Skvělý přípravek se zeleným ječmenem najdete zde.

Jaké má mladý ječmen účinky?

Mladý ječmen má při pravidelné konzumaci velmi mnoho účinků, mezi které patří:

 • detoxikuje organismus
 • díky obsahu vlákniny působí proti zácpě a podporuje činnost střev
 • zlepšuje hojení ran
 • bojuje proti zánětům a infekcím v těle
 • odstraňuje kyselé prostředí těle, protože ječmen je zásaditý
 • zpomaluje stárnutí díky obsahu antioxidantů
 • chrání tkáně, kůži a sliznici
 • reguluje cukr v krvi
 • upravuje cholesterol
 • reguluje krevní tlak
 • zlepšuje imunitu a obranyschopnost organismu
 • je vhodný při chudokrevnosti, protože obsahuje železo
 • pomáhá proti nadváze a při hubnutí díky obsahu vlákniny a detoxikačním účinkům

Co mladý ječmen obsahuje?

Jak již bylo řečeno, jedná se o superpotravinu, která obsahuje velké množství výživných látek:
vitamíny - C, E, K, A a vitamíny skupiny B,
minerály - vápník, hořčík, fosfor, železo, jód, fosfor, zinek, draslík, měď, mangan, křemík, chrom,
aminokyseliny - obsahuje 20 aminokyselin včetně 8 esenciálních,
dále chlorofyl a vlákninu.

Jak jej můžete použít?

Vhodné je rozmíchat prášek ve vodě, která nesmí být příliš teplá, ať se nezničí nezničí enzymy, a vypít na nalačno 20 minut před jídlem. Také se je možné zelený prášek přidat k hotovým kaším (např. ovesné) či dalším pokrmům.
Nežádoucí účinky u mladého ječmene nejsou, ale mohou se při při začátku užívání vyskytnout menší projevy (bolest hlavy, únava, průjem), protože tělo se čistí a přizpůsobuje na novou potravinu.
V těhotenství i v době kojení se může užívat, ale pro děti je vhodný až od 6 let (není-li na krabičce uvedeno jinak).

Jak se prášek z ječmene vyrábí?

Lístky ječmene se sklízí, když je vysoký maximálně 20 cm, čehož se docílí asi po 10 dnech. Poté mohou nastat dvě varianty: listy ječmene jsou vylisovány a vzniklá šťáva je vysušena na jemný prášek za vysokého tlaku nebo listy vysuší a poté rozemelou na prášek. První varianta obsahuje více výživných látek a je také dražší, druhá varianta obsahuje více vlákniny a také je přírodnější.

Tip na domácí přípravu: druhou variantu si můžete připravit i doma, zasejete zrní ječmene, posbíráte lístky po necelých dvou týdnech růstu, necháte je přirozeně uschnout a pak je namele (ale nesmí se použít nic kovového). Máte tak domácí mladý ječmen.

Vyzkoušejte unikátní doplněk stravy Bio Detox. Nachází se v něm i ječmen.

Kde se dá mladý ječmen koupit?

Mladý ječmen můžete koupit v lékárně jako prášek nebo tablety. Existuje velmi mnoho firem, které tento přípravek prodávají. Samozřejmě se liší v kvalitě, zemi původu, bio/nebio kvalitě či bezlepkové verzi. 100 g sušeného prášku stojí od cca 350 Kč, levnější varianty i od 200 Kč (často ale levný ječmen pochází z Číny) nebo je i mnohem dražší. Záleží tedy na vás, jakou značku zvolíte.

Máte zkušenosti s mladým ječmenem? Udělejte recenzi v diskuzi.


Diskuze k článku


Ječmen je super, mívala jsem problémy se záchodem a po dvou měsících se mi to upravilo.Kupovala jsem si v lékárně za asi 500kč.
Eva, 12. 8. 2013 18:51
Též mohu ječmen jenom doporučit. Bohůžel jsem s těmi lékárenskými neměl dobré zkušenosti. Nyní kupuju mladý ječmen u nás v Horoměřicích za cca 1000Kč/250g a nemohu ji ho vynachválit.
Josef, 15. 8. 2013 23:26
užívám ječmen už 8 měsíců a nemůžu si ho vynachválit, upravila se mi krev a i nějaká kila šla dolů. Užívám ječmen Green Ways za 1 050,- vydrží to asi na 2 měsíce.
Pavla, 27. 8. 2013 6:19
Nový komentář do diskuze: