logo

Co je doplněk stravy? Opravdu vždy funguje?

Wiki Zajímavosti Doplňky stravy
místo doplňků raději jablko

Zhubněte s unikátními produkty:


Často se setkáváme nejen v lékárně, ale v e-shopech na internetu s pojmem doplněk stravy. Dříve se tyto přípravky označovaly jako potravní doplňky. Je volně prodejný, neprodává se na lékařský předpis a nikdy ani nebyl jeho účinek posuzován v nezávislých klinických studiích. Pokud nevíte, o co se přesně jedná, zjistěte více.

Doplněk stravy je přípravek, který obsahuje větší obsah určité nebo určitých látek. Zpravidla se jedná o vitamíny, minerální látky nebo látky s nutričním či fyziologickým účinkem. Jejich hlavní funkce je doplnění stravy, aby pozitivně ovlivnily zdravotní stav uživatele. Ovšem neléčí a neslouží ani jako prevence. Na obale daného výrobku nesmí být uvedeno, že léčí nebo se jedná o prevenci.

Jak se schvalují potravinové doplňky?

Před samotným uvedením na trh je nutné daný výrobek oznámit na Ministerstvu zdravotnictví ČR. Výrobce má tak notifikační povinnost, vyplní formulář, uvede jeho obsah a tvrzení, která se používají na obale a v případné reklamě. Pokud se tam vyskytuje něco jiného než to, co je povoleno ve vyhlášce č. 225/2008 Sb., je nutné zažádat o posouzení zdravotní nezávadnosti výrobku a jeho užívání u Státního zdravotního ústavu. Účinnost ověřována není. Výrobce není povinen ověřovat, zda je jeho výrobek účinný.

Na doplňku stravy musí být uvedeno značení doplněk stravy, název, obsah a množství látek, denní dávkování, varování při překročení doporučeného dávkování, že je nutné, aby byl mimo dosah dětí a že není náhradou pestré stravy. V některých případech i upozornění, že není vhodný pro těhotné nebo při jaterních onemocněních.

Na druhou stranu je zakázáno tvrdit, že by mohlo být ohroženo zdraví v případě, že byste ho nekonzumovali, odkazovat na množství úbytku hmotnosti nebo odkazovat na doporučení lékařů a dalších odborníků ve zdravotnictví; povolena jsou však doporučení vnitrostátních sdružení odborníků v oblasti lékařství, výživy nebo dietologie a doporučení charitativních organizací v oblasti zdraví.

Kde se dají sehnat?

Doplňky stravy koupíte v lékárně, obchodech s potravinami, drogerii nebo na internetu. Jsou volně prodejné, tudíž předpis není nutný a taktéž je nelze předepsat. Na obale vždy najdete označení, že se jedná o doplněk stravy.

Které doplňky stravy jsou nejčastější?

Mezi nejčastější doplňky stravy patří: vitamíny, minerály, čaje, přípravky na hubnutí, pro růst svalů, proti únavě, na lepší myšlení a další tabletky, šumivé tablety, dražé nebo kapsle.

Zdroje:
Vyhláška č. 225/2008 Sb.
http://www.sukl.cz/leciva/rozliseni-doplnku-stravy-od-lecivych-pripravku


Nový komentář do diskuze: