logo

Dýně má vliv na hubnutí a zdraví

Wiki Zajímavosti Potravina
dýně

Zhubněte s unikátními produkty:


Na podzim se opět můžete těšit na velkou úrodu dýní, proč tudíž nevyužít tuto skvělou zeleninu, která má mimo jiné i vliv na hubnutí? Nemusíte ji mít doma jen jako dekoraci, ale můžete z ní vykouzlit mnohé pokrmy a obohatit se vitamíny.

Dýně jiným slovem tykev patří mezi čeleď tykvovitou a pochází ze Střední Ameriky. Řadí se mezi nejstarší plodiny, neboť pochází již z doby 5 000 let před naším letopočtem. I nyní můžeme pěstovat nebo koupit mnoho různých odrůd. Mezi nejoblíbenější druhy patří hokaido (hokkaido), špagetová dýně, máslová dýně, Goliáš, muškátová tykev a dýně obecná.

Co všechno obsahuje?

Dýně sice obsahuje až 90 % vody, ale k tomu v ní najdeme vlákninu, vitamíny a minerální látky. Z vitamínů je to vitamín C, A, E, K, B1, B2, B3, B5, B6 a z minerálů železo, měď, draslík a hořčík. Obsahuje také lipolytický enzym, díky kterému se snadněji štěpí tuky a ty poté odbourávají.

Účinky na zdraví

Tato zelenina se může pyšnit mnoha účinky na zdraví, mezi které můžeme zařadit následující.

 • Posiluje imunitní systém.
 • Má detoxikační vlastnosti a očistí tak organismus od škodlivých látek.
 • Působí protizánětlivě.
 • Má močopudné účinky a očisťuje ledviny.
 • Pomáhá snižovat krevní tlak.
 • Má pozitivní vliv na spalování tukových zásob.
 • Omezuje hlad kvůli vyššímu obsahu vlákniny.
 • Má ochranný vliv na sliznici žaludku.
 • Doporučuje se při pálení žáhy a některých poruchách trávení.
 • Dýňový olej slouží jako prevence infarktu, kornatění cév a dalších nemocí.
 • Spekuluje se i o protinádorových účincích.

Dýně a hubnutí

Hlavní výhody dýně jsou ty, že je nízkokalorická a obsahuje převážně vodu. K tomu navíc obsahuje vyšší množství vlákniny, která je nejen při hubnutí velmi potřebná, protože navozuje pocit plnosti. Má taktéž pozitivní vliv na trávení. Také detoxikační funkce se při shazování kilogramů velmi hodí, jsou totiž vyloučeny odpadní látky. Lipolytický enzym má na starosti štěpení tuků, proto je jeho přítomnost žádoucí.

Glykemický index vařené dýně není zrovna nejmenší, pohybuje se kolem hodnoty 75, ale obsah kalorií je velmi nízký.
100 g dýně obsahuje energii 109 kJ (26 kcal), z toho bílkoviny: 1 g, sacharidy: 6,5 g, tuky: 0,1 g. Záleží vždy na daném druhu, protože se tam mohou tyto hodnoty mírně lišit.

Pokud chcete zhubnout, vůbec se nebojte konzumace dýně. Právě naopak dopřejte si ji v sezóně dostatek. Je nízkokalorická a obsahuje pro organismus potřebné látky.

Použití dýně v kuchyni

V kuchyni má dýně velmi obsáhlé možnosti použití. Je možné připravit například tyto pokrmy: dýňová polévka, omáčka, salát, koláč, koktejl, marmeládu, kompot, pečenou dýni atd.

Dále se nesmí zapomenout na dýňová semínka, která jsou velmi cenná a je možné je konzumovat přes celý rok. Semena jsou ale již trošku tučnější, proto byste to s nimi neměli přehánět.

Máte dýni rádi?


Nový komentář do diskuze: