Účinky draslíku a jeho zdroje v potravinách
16. 8. 2017 Minerální látky ZdravíDalším z cenných prvků pro naše zdraví je draslík, který zodpovídá za hodně funkcí, z nichž se mezi důležité řadí regulace rovnováhy tekutin, ovlivňuje činnost srdce a svalů, reguluje krevní tlak a k tomu působí na nervový systém.
Tělo ho potřebuje při tvorbě svalů v dětství i dospělosti. V dětství se také se stará o normální růst a srdeční rytmus.
Jaké úlohy draslík vykonává, co dělat, když chybí draslík v organismu a co ho obsahuje?
Co je draslík?
Draslík (latinsky Kalium) je minerál, který je pro organismus velice důležitý. Jedná se o měkký kov, jenž je stříbrný a lesklý, v přírodě je hojně všude zastoupený. Draslík je jeden ze sedmi makroelementů, který se stejně jako hořčík, sodík nebo vápník účastní mnoha tělesných funkcí a jeho nedostatek i přebytek se může docela negativně projevit.
Mezi jeho hlavní funkce patří podílení se na stabilitě vnitřního prostředí, které je potřebné snad pro všechny procesy. Zvlášť významný je pro činnost srdce a svalů, podílí se na přenosu nervových vzruchů, reguluje v buňkách vodu, také je nutný při růstu.
Draslík se z těla vylučuje močí a potem, čemuž by měli věnovat pozornost sportovci, lidé holdující saunám a v létě, když je horko.
Jaké má funkce v těle?
- Snižuje vysoký krevní tlak.
- Pozitivně působí na kardiovaskulární soustavu.
- Udržuje optimální srdeční rytmus.
- Stará se o rovnováhu tekutin v těle.
- Podílí se na přenosu nervových vzruchů.
- Pozitivně působí na trávení.
- Podle studií snižuje vznik mozkové mrtvice.
- Zmenšuje výskyt křečí.
- Zlepšuje svalovou sílu.
- Zmírňuje křeče u premenstruačního syndromu.
- Slouží jako ochrana před osteoporózou podle studií.
- Pomáhá na odvodnění organismu, pokud zadržuje hodně vody.
- Redukuje vznik celulitidy.
Které potraviny ho obsahují?
Na draslík jsou bohaté mnohé potraviny, nevýhodou je, že jeho množství snižuje tepelná úprava. Ovoce a zeleninu konzumujte syrovou, je tam obsažen nejvíc. Vařením se zdroje tohoto minerálu zmenšují.
- Ovoce - banány, meruňky, sušené meruňky, rajčata, avokádo, granátové jablko, pomeranče, jahody atd.
- Zelenina - brambory, sladké brambory, špenát, červená řepa, meloun, mangold, tykev, cibule atd.
- Luštěniny - čočka, hrách, fazole, sója
- Mléčné výrobky - jogurty, sýry, mléko
- Ryby - losos, sleď
- Ořechy
- Vejce
- Káva
- Zelený čaj
- Játra
- Čokoláda
Jaká je doporučená denní dávka?
Doporučená denní dávka (DDD) je 3700 mg. Strava, která zahrnuje dostatek zeleniny, ovoce, luštěnin a vajíček, ji zpravidla pokryje.
Jak se projevuje nedostatek draslíku?
V některých případech může v těle nastat nedostatek draslíku (hypokalémie). To se může stát kvůli nemocím ledvin, užívání kortikosteroidů, diuretik, laxativ, při častých průjmech a zvracení, nadměrném pocení nebo cvičení bez odpočinku.
Občasné snížení hladiny draslíku se nijak neprojevuje, ale dlouhodobý nedostatek tohoto minerálu se může projevit těmito příznaky: únava, křeče, slabost svalů, závratě, podrážděnost a také nepravidelný srdeční rytmus. V případě nedostatku je vhodné si nechat provést krevní testy a brát doporučené doplňky stravy.
Nadbytek draslíku a nežádoucí účinky
Předávkování draslíkem (hyperkalémie) může být způsobeno konzumací doplňků stravy a konzumací potravin, které jsou bohaté na draslík. Dále nadbytek podporuje diabetes, chemoterapie, nemoci ledvin, popáleniny atd.
Mezi projevy předávkování patří nenormální srdeční rytmus, brnění končetin, ztrátou chuti k jídlu, zvracením nebo špatnou funkcí ledvin. Opět hladinu draslíku v krvi zjistíte přes krevní testy.
Snadno dostupné doplňky stravy
V lékárnách seženete draslík samostatně jako tabletky, nebo společně s dalšími látkami jako roztok, tablety nebo šumivé tablety. Většinou se jedná o levné přípravky.
Diskuze k článku