Hlavní alergeny v potravinách a jídle
2. 6. 2016 Zajímavosti ZdravíNa jídelních lístcích jsou u pokrmů nově čísla, která značí, jaké alergeny se nacházejí v daném pokrmu. Tato povinnost se rozšířila do restaurací a jídelen od 13. prosince 2014 kvůli nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 1169/2011. Na balených potravinách musejí být vyznačeny alergeny již od roku 2005 vyhláškou 113/2005 Sb.
Potravinovými alergiemi nebo intolerancemi trpí až 30 % lidí, kteří se musejí nebo by se měli daným alergenům vyhýbat. Z čeho si doma kdo co uvaří, vědí, ale v restauraci nebo ve školní jídelně není šance odhalit potencionální alergeny bez zeptání se. Toto označení má za úkol tuto situaci usnadnit.
Samozřejmě, že každý ví, že smažák, svíčková a buchty obsahuje mléko a lepek nebo trojobal, knedlíky a bramboráky obsahují pšenici (lepek) a vejce, ale v připravovaném jídle to může být úplně jinak. Najednou tam může být hořčice, sója atd.
Je veřejně známou věcí, že mnohé restaurace používají různé polotovary, omáčky v prášku atd., u nichž bývá složení velice dlouhé. Tudíž nemůžete přesně vědět, co všechno dané jídlo obsahuje. Ani v restauraci, kdy polotovary nepoužívají a vaří poctivě, si nemůžete být vždy jisti, zda se tam něco nepřidá z důvodu tajné receptury.
K tomu stačí připočítat i pokrmy, které mají tajemný nebo originální název a vy pořádně nevíte, co v tom najdete. Není reálné, aby se každý alergik vyptával, co daný pokrm obsahuje nebo ne a aby mu číšník dobře odpověděl.
Z tohoto důvodu vznikl seznam alergenů, které jsou považovány v současnosti za ty nejvýznamnější. Alergenem může být cokoliv, seznam se v budoucnu může o nějaké položky rozšířit.
Seznam alergenů
Seznam alergenních složek, který byl publikovaný ve směrnici 2000/89 ES od 13.12.2014 směrnicí 1169/2011 EU, je následující.
1. Obiloviny obsahující lepek
pšenice, žito, oves, ječmen, špalda, kamut nebo jejich hybridní odrůdy a výrobky z nich.
2. Korýši
a výrobky z nich
3. Vejce
a výrobky z nich
4. Ryby
a výrobky z nich
5. Podzemnice olejná - arašídy
a výrobky z nich
6. Sójové boby - sója
a výrobky z nich
7. Mléko
a výrobky z něj
8. Skořápkové plody
mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, pekanové ořechy, kešu ořechy, para ořechy, pistácie, makadamiové ořechy a výrobky z nich.
9. Celer
a výrobky z něj
10. Hořčice
a výrobky z ní
11. Sezamová semena - sezam
a výrobky z nich
12. Oxid siřičitý a siřičitany
v koncentracích vyšších 10 mg/kg, 10 mg/l, vyjádřeno jako SO2
13. Vlčí bob - lupina
a výrobky z něj
14. Měkkýši
a výrobky z nich
Evropská unie specifikovala 14 hlavních alergenů a ty je nutné vyznačit nejen ve výrobcích, ale i v provozech veřejného stravování. Ve složení musí být alergen napsán slovně, u připraveného jídla má být značení na jídelním lístku slovně nebo číslem (pokud je označen číslem, musí být přiložena tabulka s alergeny a čísly.
Legislativa, která se k tomu nařízení vztahuje je nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 1169/2011.
Co jsou alergeny?
Alergeny jsou látky, které se přirozeně vyskytují a mohou způsobit nepřiměřenou reakci u citlivých osob. Jedná se o obranu organismu, protože si myslí, že jedná o škodlivou látku. Imunitní systém tvoří protilátky, díky kterým mohou vzniknout různé reakce většinou hodinu po požití daného alergenu, mohou se ale projevit i za několik hodin.
Alergické reakce zpravidla jsou: kopřivka, otoky, svědění, problémy s dýchání, křeče, nevolnosti, průjem, anafylaktický šok atd.
Alergeny v jídle a jejich značení sice jsou pro mnoho lidí zbytečnost, ale někteří je velice ocení.
Diskuze k článku