Bandáž žaludku - pomoc pro obézní
27. 4. 2013 Rady Zdraví Problémy Nemoc Zákrok OperaceBandáž žaludku je jedna z účinných metod, jak se dá bojovat s obezitou. Tato chirurgická metoda se provádí u pacientů, kteří mají III. stupeň obezity (BMI je větší něž 40) nebo u pacientů, kteří mají II. stupeň obezity a nemoc, kterou obezita způsobila nebo zhoršila. Při zákroku se přiškrtí část žaludku pomocí bandáže. Žaludek tak zmenší objem a díky tomu se sní mnohem méně jídla, protože se pacient cítí dříve nasycen. Po zhubnutí se mu zlepší zdravotní stav u mnoha nemocí a hlavně se jeho zdravotní stav a obezita nezhorší. Bandáž žaludku se neprovádí z estetických důvodů, ale ze zdravotních důvodů.
Jak tato operace probíhá?
Před samotnou operací je nutné vyšetření u praktického lékaře, obezitologa psychologa a někdy také gastroenterologa. Tato operace je navržena, pokud všechny dosavadní způsoby hubnutí selhaly (hubnutí u obezitologa).
Také se provádí klasické předoperační vyšetření, dva týdny před operací nesmíte kouřit, dále být nemocní či nachlazení.
Laparoskopická operace je celkem šetrnou metodou, kdy se po naplnění břišní dutiny oxidem uhličitým udělá několik řezů a pomocí speciálních přístrojů je na žaludek v horní části připevněna bandáž. Žaludek se neřeže ani neotvírá. Řezy se zašijí a po pár dnech jsou odstraněny.
Stravování po operaci
První den po operaci pacient pouze pije, druhý až šestý den smí tekutou stravu, polévky, šťávy a vodu. Od 7. dne do 13. dne se jí kašovitá strava, strouhané ovoce bez slupky a zrníček, vařená či strouhaná zelenina, nízkotučné mléčné výrobky, bramborová kaše, rozmixované libové maso... Od druhého týdne se dodržuje nízkotučná šetřící dieta, maso musí být stále rozmixované, ovoce a zelenina oloupaná. Nejsou vhodné potraviny, které zatěžují a dráždí žaludek včetně uzenin, tuků a alkoholu. Po měsíci se může pomalu přecházet na normální stravu s omezením, které vám řekl lékař. Důležité je vždy jídlo pořádně rozžvýkat, aby z něj byla kašička a z počátku se vyhýbat vláknině.
Jaké mohou být komplikace?
Tak jako každá operace, tak i gastrická bandáž může mít komplikace. Provádí se v celkové anestezii, která nemusí všem vyhovovat a mohou se objevit různé komplikace (těm se ale má předejít důkladným předoperačním vyšetřením). Dále se může po operaci objevit kýla, zánět nebo další různé komplikace. Někteří pacienti mají problémy s častým zvracením nebo bolestmi žaludku. Někdy je nutné bandáž dokonce odstranit.
Kolik je možné po bandáži žaludku zhubnout?
Po operaci můžete zhubnout 2 - 10 kg za měsíc, za rok až 20 kg a za dva roky až 40 kg. Tyto shozené kilogramy jsou trvalé, ale pouze za předpokladu, že budete dodržovat správné stravovací návyky a mít doživotní disciplínu.
Pokud ale se budete přejídat a nedodržovat pokynů, které vám sdělil lékař, opět přiberete.
Kolik tato operace stojí?
Pokud je tento výkon indikován z důvodu obezity na základě doporučení lékaře je tato operace hrazena zdravotní pojišťovnou. V případě, že by si chtěl někdo nechat udělat tuto operaci jako samoplátce nebo v zařízení, které nemá smlouvu se zdravotní pojišťovnou, tak se cena pohybuje od 30 tisíc (záleží na zařízení a městě).
Máte s bandáží žaludku zkušenost? Jste s ní spokojení a kolik jste již zhubli? Pochlubte se v diskuzi.
Diskuze k článku