logo

Vláknina pomáhá při hubnutí i zácpě

Rady Tipy Články
zelenina

Zhubněte s unikátními produkty:


Vláknina ve stravě je velmi důležitá. Pomáhá nejen při hubnutí, ale jedná se i o dobrou prevenci různých onemocnění jako je cukrovka, nádorová onemocnění, zácpa, obezita,... Stačí jen vybírat správné potraviny, které vlákninu obsahují, a ty konzumovat. Denně stačí pouze 25 - 35 g.

Vláknina existuje rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina váže na sebe vodu ve střevech, zvětší objem stolice a změkčí ji. Tím pádem je vyprazdňování snadnější a pravidelnější.
Nerozpustná vláknina se nachází v obilovinách. Váže na sebe vodu, ale již nebobtná a vyloučí se.

Kde se vyskytuje vláknina?

Vláknina se nachází v celozrnných obilovinách (pšenice, žito, ječmen, špalda, oves, rýže, kukuřice, pohanka, jáhly,...), celozrnném pečivu, ovoci, zelenině, bramborách, luštěninách, semínkách, otrubách,... Stačí jen zdravě jíst a nemusíte se o množství vlákniny přijaté ve stravě starat. Vyvážená strava plná zeleniny, ovoce, celozrnných produktů a luštěnin vám poskytne denní doporučené množství. S vlákninou to nepřehánějte, protože by se mohla v případě velkého množství objevit plynatost či bolesti břicha.

Pozitivní účinky vlákniny

  • upravuje zažívání
  • odstraňuje zácpu
  • vylučuje toxiny a další škodlivé látky z těla
  • snižuje hodnoty cholesterolu
  • snižuje hodnoty cukru v krvi
  • je prevencí kardiovaskulárních onemocnění
  • je prevencí u nádorových onemocnění trávicího traktu
  • snižuje nadváhu

Při hubnutí na vlákninu nezapomínejte!

Při hubnutí má vláknina v jídelníčku podstatné místo. Naplní žaludek a tím sníží chuť k jídlu. Vyrovnává cukr v krvi a zároveň se budete lépe vyprazdňovat. Pokud přijímáte málo vlákniny, vyzkoušejte otruby, psyllium (jitrocel indický) nebo jezte dostatek potravin, které obsahují vlákninu. Důležitý je také pitný režim, který by měl být alespoň 2 litry neslazených tekutin denně.

Podívejte se na Dr. Popov Psyllium Slim kapsle.

Vlákninou odstraníte zácpu

Pokud vás trápí zácpa, začněte jíst více zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků... K tomu si přidávejte do kaší či jogurtů otruby (ovesné, pšeničné, konopné,...). Výborným pomocníkem je psyllium. Léčba zácpy může spočívat jen v úpravě stravy.
Diskuze k článku


Na zácpu je velkým pomocníkem syrovátka...vřele doporučuji
dadula, 10. 9. 2012 18:45
Nový komentář do diskuze: