logo

Živiny: bílkoviny, sacharidy a tuky

Rady
jídlo

Zhubněte s unikátními produkty:


Nejen na našich stránkách, ale určitě i jinde často slyšíte, že máte jíst bílkoviny, sacharidy a tuky. Co to vlastně jsou bílkoviny, sacharidy a tuky? Ve stručnosti vám to popíšeme.

Bílkoviny

Bílkoviny nebo-li proteiny ve výživě člověka velice důležité a nepostradatelné. Podílí se na spoustě lidských procesů a jsou důležité pro tvorbu svalů. Bílkoviny by měly tvořit 15 - 25 % vyváženého jídelníčku. Přebytek bílkovin tělo nezpracovává. 1 gram bílkovin má 17 kJ.
Nejvíce bílkovin je obsaženo v mase, rybách, luštěninách, v sýrech, mléčných výrobcích, ve vejci, v sóji,…

Podívejte se na českého výrobce bílkovin Natural Protein.

Sacharidy

Sacharidy jsou základním zdrojem energie, proto jsou důležité ve stravě. Sacharidy jsou jednoduché a složité. Mezi jednoduché sacharidy patří cukr, med, sladké pečivo, výrobky z bílé mouky,… brzy je po nich hlad a rozhodí cukr v krvi. Složité sacharidy jsou například rýže, těstoviny, celozrnné pečivo, brambory, ovesné vločky,… Mají nízký glykemický index, proto zasytí na delší dobu. Nerozhodí hladinu cukru v krvi.

Tuky

Tuky jsou důležité živiny. Rozpouští se v nich některé vitamíny a jsou důležité pro některé orgány a buňky. V potravě by mělo být maximálně 30 % tuků. 1/3 všech tuků by měla být živočišných (máslo, slanina, sýry) a zbytek rostlinných (oříšky, rostlinné oleje, semínka).
Diskuze k článku


potrebuju poradit jak zhubnout do 23.kvetna jedu do Recka a chci vypadat skvele dekkuji predem za radu dekuji
misa, 29. 3. 2011 11:31
Prosím o pomoc,přibrala jsem za krátkou dobu 20 kilo a nemohu zhubnout.Mám sedavé zaměstnání 9 hodin denně a návyk špatné stravy.
Martina, 27. 5. 2011 12:25
Prosím též o radu. Během jednoho roku jsem přibrala 10kg a nejde to dolů, přestože pravidelně chodím hrát tenis, chodím na dlouhé procházky v terénu (treking).
Jím zdravě, ale zřejmě málo, navíc jsem ve stresu (rozvod, stěhování, studium VŠ, nové zaměstnání, vysoká funkce..)
Prosím poraďte čím to může být, děkuji Michaela
Michaela, 22. 9. 2011 15:56
Dobrý den,
přibrala jsem po přechodu během 1 1/2 roku 15 kg.Chodím na aerobní cvičení, jím zdravě a často, pracuji na zahradě, mám sedavé zaměstnání. Zhubnout se mi nedaří. Nikdy jsem s váhou problém neměla. Prosím o radu. Děkuji
Hana, 10. 2. 2012 12:07
Zdravím ... Je mi jen 14 A važím bez par kilo 100 A nevím jak zhubnout... Prosím moc moc o rada :)
Lucie :), 5. 4. 2012 18:47
Dobrý den, ve svých 14 letech mám stále pod 40kg, už dříve mi nešlo přibrat, ať jím sebevíc. Moc zdravě, ale ani nezdravě nejím, jím vždy dosyta, piji málo tekutin. Prosím o radu, jak přibrat, zaoblit se a získat ženské tvary. Předem děkuji.. :)
Sára, 28. 10. 2013 21:19
Nový komentář do diskuze: