logo

Chrom a jeho vliv na hubnutí

Rady Tipy Chuť Minerální látky
chrom

Zhubněte s unikátními produkty:


Máte snahu shodit pár kil a rozhodli jste se, že si pomůžete speciálními hubnoucími přípravky? Zaměřili jsme se na ty s obsahem chromu. Jak fungují, čeho se vyvarovat a jak je užívat?
Přípravky s obsahem stopového prvku chromu rozhodně nehubnou za vás a váš aktivní přístup je zcela nezbytný, v mnohém vám však mohou být nápomocny.

Chrom v našem těle

Přestože chrom vnímáme z chemického hlediska jako kov, v našem těle se objevuje ve stopovém množství srovnatelném s několika stovkami mikrogramů. Pro správný vývoj organismu je tato látka nezbytná, ale pozor! Vyskytuje se totiž ve dvou formách – chrom trojmocný, který je obecně pokládán za tělu prospívající, a chrom šestimocný, jenž je vnímán negativně a považován dokonce za karcinogen. Ve spolupráci s inzulínem je pro naše tělo chrom prospěšný především jako regulátor hladiny cukru v krvi. Nedostatek chromu v těle však rovněž nepříznivě ovlivňuje zpracování bílkovin, cukru a tuku, můžete také pociťovat silné bolesti hlavy, depresivní stavy, podrážděnost, nevolnost i únavu.

Chrom v potravinách

Potravin bohatých na chrom je celá řada. Uvádí se, že vyšší podíl chromu se vyskytuje v celozrnné mouce, luštěninách, sýru, másle, rybách i drůbežím mase, bramborách, ořeších, hnědém přírodním cukru, ale také například v pivě. Pokud však jídlo tepelně zpracujeme, obsah chromu v něm rapidně klesá. To je důvod, proč v současné době přijímáme z potravin jen nepatrné množství chromu. Pokud však chcete množství chromu v těle zvýšit, můžete sáhnout po doplňcích stravy. Pozor však, abyste nepřekročili doporučené dávkování – nadměrné požívání chromu (a to i toho trojmocného) může mít karcinogenní účinky. Doporučená denní dávka chromu v České republice není stanovena, ale průměrně se pohybuje 80 - 180 mikrogramů. Kvalitní a čistý zdroj chromu můžeme nalézt také v bio potravinách.

Jak může chrom pomoct při hubnutí

Chrom patří k prvním a také nejznámějším doplňkům stravy, které jsme začali používat na podporu hubnutí. Jeho unikátní vlastností je potlačování chuti na sladké a snížení potřeby se přejídat. Pozor však na prvotní nežádoucí účinky, které se mohou objevit v souvislosti s užíváním chromu – je možné, že se ze začátku vaše chuť na sladké ještě zvýší z důvodu kolísání hladiny cukru v krvi, ale tento stav odezní přibližně po 1-2 týdnech. Během hubnutí si přejeme shazovat tuky a naopak ukládat živiny do svalů - i k tomu je prospěšný chrom. Zvyšuje totiž ukládání glukózy do svalů.

Jo-jo efekt provází většinu diet, především těch drastických, jež jsou pro naše tělo přílišným šok, se kterým se není schopno vyrovnat. Není však řečeno, že se musí dostavit při každém hubnutí. Chrom napomáhá se této nechvalně známé etapě hubnutí vyhnout.

Nespoléhejte se jen na doplněk stravy

Neexistuje pilulka (ač to výrobci často tvrdí), která by vám zajistila okamžitý úbytek tuku bez potřeby pohybu či úpravy jídelníčku. Ani chrom nemůžete vnímat jako prostředek na hubnutí. Je zapotřebí vaše nemalé úsilí, vhodná strava, pohyb a pevná vůle, chrom už pak jen vaší práci pomůže. Vnímejte ho tedy jako svého spolupracovníka, se kterým je hubnutí o něco snazší.

Dieta nevede k hubnutí a škodí organismu

Máte-li touhu shodit pár kil, musíte si nejprve uvědomit, že absolutní vyřazení potravin z jídelníčku, omezení přísunu jídla či dokonce hladovění vede pouze k věcem, které jsou pro vás dlouhodobě nežádoucí – pomalý metabolizmus se ještě více zpomalí. Dále začínají ochabovat svaly a ubývat voda, které jsou pro spalování tuků naprosto nezbytné a „zakázané ovoce“ se pro vás stane ještě lákavější, čemuž zpravidla nedokážete odolat. Při úpravě jídelníčku je potřeba dodržet základní pravidla, a to především vyvážení příjmu energie s vaším výdejem. Pokud denně cvičíte nebo chodíte-li ráno před odchodem do práce běhat, je třeba zapojit do jídelníčku potraviny s vyšší energetickou hodnotou. Nebojte se jíst pravidelně – pět menších porcí denně je naprosto ideálních. Chrom rovnováhu mezi příjmem a výdejem energie umocní a pomůže vám cítit se neustále nasycení.

Máte s chromem zkušenosti? Pomáhá vám při chuti na sladké?
Diskuze k článku


Pravidelně chrom jím, kupuju si ho v lékárně dohromady s jablečným octem od fy Swiss a nemám po něm takový chutě jako předtím. Může to být myslí, ale spíš si myslím že to opravdu pomáhá.
Jajka, 19. 1. 2013 20:36
Já pravidelně užívám cla trio active, obsahují krom chromu i zelený čaj, tohle složení mi pomáhá zlepšit metabolismus a co se hubnutí týče, tak mám za 3 měsíce 8 kilo dole a to jsem nijak zvlášť nezměnila své návyky, akorát se snažím více chodit pěšky:-)
Pavla, 22. 1. 2013 8:57
Nový komentář do diskuze: