logo

Francouzská dieta doktora Clowera

Diety Diety na hubnutí
francouzská kuchyně

Zhubněte s unikátními produkty:


Francouzky jsou nejen krásné, ale i štíhlé. Víte, že ve Francii je jen 11 % obyvatel obézních (pro srovnání s USA 30 % a v Česku 21 % muži a 31 % ženy). Stačí si vzpomenout na francouzskou kuchyni plnou výborných tučných sýrů, pečiva, másla, vepřového masa a vína. Přesto, ale Francouzi s tloušťkou nemají takový problém.

Francouzi ale na rozdíl od nás Čechů umí jíst. Umí si jídlo vychutnat, nestresovat se a jíst v klidu, což je pro tělo velmi důležité. Francouzi také, i když jedí dost živočišných tuků, mají dobrý cholesterol a zdravější cévní soustavu než obyvatelé např. v&nsbp;USA nebo v ČR. Tomuto jevu se říká francouzský paradox a není ještě dostatečně probádán. Možná za to může i pravidelné pití červeného vína.

Kniha Francouzi nedrží dietu

Americký lékař Will Clower se začal zabývat tímto paradoxem. Pozoroval stravovací návyky Francouzů a ty zkoumal. Napsal knihu, která se jmenuje Francouzi nedrží dietu a vytvořil program Cesta ke zdravému hubnutí. Tento program je založen na těchto principech:

Jezte pravé potraviny - nejezte polotovary, jídla ze sáčku, ale naopak si vyberte zdravé potraviny a potraviny bohaté na živiny. Vyhrajte si s vařením a přípravou pokrmů.
Naučte se, jak jíst - jezte pravidelně, jezte, co chcete, ale ovládejte se.
Nekonzumujte jídlo ve stresu - najděte si na jídlo čas, konzumujte jej pomalu a v klidu u rodinného stolu.
Buďte aktivní - nemusíte cvičit, ale buďte aktivní v chůzi. Naučte se odpočívat a relaxovat.

Mezi doporučené potraviny patří celozrnný chleba, těstoviny, rýže, ovesná kaše, vejce, jogurt, máslo, sýr, ryby, kuřecí, libově vepřové, zelenina, ovoce, luštěniny, tmavá čokoláda, olivový olej, červené víno,...

Více si můžete přečíst v knize Francouzi nedrží dietu (The French Don't Diet Plan), kterou můžete koupit v knihkupectví.

Tak to vypadá, že francouzský paradox byl vyřešen. Stačí jíst v klidu bez stresu a umět si vybírat ty správné potraviny. Ovšem nedávno zrovna bylo v médiích, že Francouzi začínají mít problém s váhou. Asi nedbají těchto pravidel. :-)
Diskuze k článku


Víno si každý večer pomaloučku vychutnávám, jestli po něm přibírám nebo ne, to nevím. Ale pokaždé si ho dost užívám:).
Léňa, 19. 10. 2012 18:45
Ja ve Francii ziji uz dva roky, pribrala jsem k dnesnimu dni 5 kg! O proti vsem mym kolegynim zde se akoze porad hlidam v jidle. Uprimne, tak jak jedni francouzi se nejedlo ani po navratu z koncentraku. Jejich vecere ktere zacinaji kolem 9 a konci cca 1 v noci kdy se podava cokoladovy desert!? A ke vsemu, ale ke vsemu jedi bilou cerstvou bagetu! Muj muz ji vyzaduje dokonce i ke spagetam! A toho vina co vypijou! Ke kazdemu chodu vhodne vino. A vzdycky, ale vzdycky syrovy chod! )jen ten by kaloricky vydal za celou vecceri) No proste tyhle milne dojmy jak francouzi jedi prirozene zdrave a budme jako francouzi me fakt rozciluji. zaplat panbu nejsme jako francouzi!Nase svickova se sesti je proti jejich 4 chodove kaloricke nalozi s litrem vina navrh jak prd;-)
Zuzana, 22. 11. 2013 18:41
Nový komentář do diskuze: