logo

Jak vybrat výživového poradce, ať se nenachytáte a nekupujete jen přípravky?

Zajímavosti Články Rady Poradce
žena jí jablko

Zhubněte s unikátními produkty:


V médiích je nám téměř vnucováno, že jen štíhlá postava je ta správná a každý se pak snaží této štíhlé postavy dosáhnout. Někdo zvolí nějakou dietu, někdo se snaží zhubnout zmenšením porcí a cvičením, někdo hladovkou a někdo si najde výživového poradce. S výživovými poradci se doslova roztrhl pytel, na každém rohu na nějakého narazíte. Kdo je ale doopravdy dobrý a kdo chce z vás jen vymámit peníze? Podívejte se na body, které vám mohou pomoci takového poradce odhalit.

V případě, že jste se rozhodli, že si najdete výživového poradce, dbejte pořádně na výběr toho správného. Vybrat výživového poradce není úplně jednoduché, někteří jsou méně kvalitní než ti druzí, někteří jen doporučují přípravky nebo sotva prošli rekvalifikačním kurzem. Opravdu nepodceňujte výběr, protože jde v první řadě o vaše zdraví. Dbejte na doporučení, celkový dojem a vzdělání.

Co by měl dobrý výživový poradce splňovat?

Podívejte se na několik důležitých aspektů, které by měl dobrý poradce splňovat při vašem hledání.

 • Bude mít odpovídající vzdělání, nebude mít jen kurz nebo ani to ne.
 • Bude mít na začátku konzultace hodně otázek ohledně vašeho dosavadního stravování, sportování, zdravotního stavu, neřestí i řešení stresových situací.
 • Provede dokonalou diagnózu, včetně změření tuků v těle pomocí speciálních přístrojů.
 • Při kontrolách vás bude i přeměřovat a ne jen vážit.
 • Naučí vás správně se stravovat pomocí rad a jídelníčků, které budou sestaveny přímo pro vás na míru.
 • Nebude vám doporučovat různé doplňky, tablety, koktejly,...
 • Nebude vám tvrdit, že s nějakým přípravkem zhubnete rychleji, naopak bude doporučovat pouze zdravou stravu.
 • V jídelníčku se nebudou vyskytovat instantní pokrmy, koktejly místo jídla, ale klasické dostupné v běžných obchodech.
 • Nesestaví nejprve jídelníček, při kterém vůbec nejíte sacharidy (těstoviny, pečivo, brambory, rýže).
 • Poradce nehledí jen na kalorie, ale hlavně na hodnoty bílkovin, sacharidů a tuků.
 • Nebude vám na základě vašeho rozpočtu vnucovat různé přípravky.
 • Webové stránky nebudou působit pochybným dojmem. Měla by tam být uvedená adresa včetně IČ.
 • Sám nebude tlustý.

Dále se ještě podívejte při výběru na těchto pár poznámek:

Ptejte se známých a hledejte recenze

Kvalitní výživový poradce má mnoho spokojených klientů, kteří jej jistě budou dál doporučovat a to nejen mezi známými, ale i na internetu (google.cz, seznam.cz). Dejte si vyhledat jméno poradce a k tomu zkušenosti, diskuse, recenze, reference,... Spokojení klienti ho rádi pochválí a doporučí dále. Vždy je lepší chodit k nějakému jednotlivci než do studia, kde naleznete mnoho poradců a pokaždé se vám věnuje někdo jiný.

Také, pokud někdo dobrý není, tak je i následně takto ohodnocen v různých diskusích. Takže i tak můžete na dobrého poradce narazit. Musíte se ale snažit hledat a nespojit se jen s jednou pochvalou, kterou si někdo může napsat sám.

žena hubne se salátem

Výživový poradce bude chtít po vás spolupráci

Jestliže chcete zhubnout, musíte i vy pro to něco udělat. Nebudete hubnout bez námahy, ale budete muset pravidelně jíst, nad jídlem přemýšlet a pravidelně cvičit. Bez práce nejsou koláče a to v tomto případě platí dvojnásobně. Takže, žádné tablety, koktejly nebo kdovíco vám k úspěchu nepomůžou.

S výživovým specialistou nebudete mít hlad

Pokud vám výživový poradce sestaví jídelníček, při kterém budete mít hlad, tak je něco špatně. Správně byste neměli mít hlad a pokud ano, měl by ho s vámi probrat. Pokud nepomůže nebo bude nutit na potlačení hladu přípravek zrovna z jeho/jejich studia, jedná se o špatnou volbu.

Neomezuje se pouze na 4 000 - 6 000 kJ a kalorie

Rovněž pokud vám poradce sestavuje jídelníček na energetické hodnoty 4 000 - 6 000 kJ, tak se nejedná o moc kvalitního poradce, obzvláště pokud trpíte nadváhou. S takovou budete mít hlad a místo tuků budete hubnout svaly. Příjem by měl být o trošku snížen, ale hlavně by měl být kladen důraz na výběr vhodných potravin a na pravidelnost, ne na kalorie. Stejně tak neopomíná ani přiměřený pohyb.

Neslibuje zázraky za pár týdnů

Bude-li vám poradce slibovat zázraky, že zhubnete tolika tolik za určitý počet týdnů nebo dokonce dnů, dejte od něj ruce pryč. Každý člověk je jedinečný, proto nikdo přesně nemůže vědět, kolik a kdy zhubnete. To prostě nelze dopředu vědět.

Nenabízí potravinové doplňky

Doplněk na urychlení spalování tuků, doplněk na urychlení metabolismu, na podporu hubnutí,... Nesnaží se váš poradce vás omámit tím, že bez těchto přípravků nezhubnete? Ale zhubnete i bez nich, ale on na nich krásně vydělává. Hubněte bez doplňků a raději rovnou změňte toho dosavadního za profíka. Pravděpodobně si po odmítnutí zázračných přípravků všimnete jiného přístupu. Proč asi? Přichází o provize. Kvalitní poradce vám nebudete doporučovat žádné přípravky.

Vzpomeňte si i na Jste to, co jíte

Určitě si vzpomínáte na tento pořad, který se občas reprízuje. Výživový specialista Petr Havlíček nejprve má s klientem vstupní pohovor, změří ho pomocí přístrojů, zaměří se na dosavadní styl života, dá mu doporučení, jídelníček pro něj vytvořený a také doporučení na sestavování dalších jídelníčků. Také mu doporučí správnou aktivitu a nezapomíná se ani na pravidelné kontroly a konzultace. Přesně tak by měla probíhat i vaše spolupráce s výživovým poradcem/nutričním terapeutem.

Nutriční terapeut

Raději si poohlédněte po nutričním terapeutovi, protože se jedná o vystudovaného odborníka, studoval na VŠ nebo VOŠ. Ovšem i tady je nutná dostatečná pozornost, ať někdo toto označení mylně neužívá.

Máte dobré zkušenosti s nějakým výživovým poradcem? Napište s jakým.


Diskuze k článku


Rozhodně nedoporučuju S.Z., akorát chtějí ať si koupíte ty jejich přípravky, jinak prý nebudete hubnout. Takový přístup se mi nelíbil a tak jsem se po třech sezeních na to vykašlala.
Eva, 26. 8. 2013 12:32
Eva: Pokud máte na mysli Svět zdraví, tak jedině souhlasím, zbytečně jsme vyhodila 400Kč
Megiie, 29. 8. 2013 16:56
Obe tyto vyse zminene instituce jsou obdobou herba1ife.Jde jen o to vytahnout z lidi penize a pritom tam ani nepracuji kvalifikovani lide.
Katka, 8. 10. 2013 19:17
Nový komentář do diskuze: