logo

Jak zrychlit zpomalený metabolismus?

Zhubněte Tipy Články
zrychlit metabolismus

Máte pocit, že přibíráte, i když vlastně vůbec nic nejíte? Z tohoto důvodu raději moc nejíte, ale stejně to nemá žádný efekt, protože přibíráte doslova i po vodě? Pravděpodobně máte zpomalený metabolismus, proto nemůžete zhubnout. A dokud si jej nespravíte, nikdy dlouhodobě nezhubnete.

Metabolismus se zpomaluje hlavně věčným dietářům, protože neustále drží diety a pořádně nejedí. Místo hubnutí se dostaví opačný efekt a to je přibírání. Jedná se o začarovaný kolotoč, zhubnete, přiberete, zhubnete, přiberete... Postupně ale budete hubnout méně nebo vůbec i při drastických dietách, ale o to přibírat více. To, že přiberete více poznáte nejen na váze, ale také na centimetrech či obsahu tuku v těle.

Ve výsledku zpomalený metabolismus není nic jiného než msta a ochranné opatření organismu. Organismus má strach z toho, že zase nebude mít dostatek živin, tak je nutné zpomalit metabolismus, aby udržel dané živiny pro případ nouze. To vychází z dob našich předků a může za to šetřící gen.

Co je šetřící gen?

Tento gen se nachází u všech v genetické výbavě kvůli tomu, že kdysi dávno lidé trpěli hladomory a tak bylo nutné, aby se tělo přizpůsobilo. Tak tomu byla přizpůsobena genetická výbava a v těchto situacích se snížily energetické nároky na minimální hranici. Když ale už bylo co jíst, tak se velká část přetvořila na tukové zásoby, aby pak organismus netrpěl.

V dávných dobách měl tento gen určitě smysl, ale nyní se podílí na rozvoji nadváhy a obezity. Když se nyní sníží energetický příjem kvůli dietě, hladovce atd., aktivuje se šetřící gen a sníží se také bazální metabolismus. Potřebuje se méně energie k zabezpečení všech nezbytných tělesných funkcí. Tím se zpomalí i hubnutí, které se může také zastavit. Když ale zase tělo dostane dostatek živin, potrava se uloží do tukových zásob pro případ dalšího hladovění. Hubnout tak budete stále hůře, ale přibírat o to snadněji.

Bazální metabolismus

Bazální metabolismus zahrnuje množství energie, která je nutná k tomu, aby se udržely všechny životní funkce po dobu 24 hodin. Jedná se tak o dýchání, srdeční činnost, mozkovou činnost atd. a to pouze v klidovém režimu. S vyšší váhou je bazální metabolismu vyšší a s věkem se snižuje. Více o něm si můžete přečíst na této stránce, stejně tak si jej tam můžete vypočítat.

Pokud budete držet diety, které mají nižší energetický příjem než váš bazální metabolismus, můžete očekávat zpomalení metabolismu, protože přejde na šetřící režim. Často tomu tak je po dietách s nízkým energetickým příjmem (ať žije příjem 5 000 kJ - zaručeně vám zpomalí metabolismus), hladovkách nebo pravidelném večerním dojídání za celý den.

sladkosti

Jak metabolismus opět nastartovat?

I když máte nyní zpomalený metabolismus, tak jej opět můžete nastartovat. Může ale trvat delší dobu, záleží totiž na tom, jak moc dlouho jste ho trápili. Důležité je nevzdávat se a vydržet. Podívejte se na několik rad, které vám ho pomohou zrychlit.

Snídejte

Začněte každý den snídaní, která by se měla skládat ze složených sacharidů, bílkovin i tuků. Na snídani je vhodné sypané müsli s jogurtem, vločková kaše, celozrnný chléb se sýrem či šunkou. Naopak nevhodné jsou sladké snídaňové cereálie, zapékané müsli nebo sladké pečivo. Snídaně by vás měla zasytit tak akorát.

Jezte pravidelně

Taktéž je nutné se zaměřit na to, ať pravidelně jíte. Na zrychlení metabolismu je pravidelná strava velmi důležitá, protože tělo přestane mít strach, že bude mít zase nedostatek potravy. Naučte se pravidelně jíst přibližně co 3 hodiny. Každý den snídejte, potom si dejte svačinu, oběd, odpolední svačinu a večeři. Můžete mít i 6 jídel, pokud budete jdete pozdě spát nebo budete jíst co 2,5 hodiny.

Jezte hodnotné potraviny

Důležité je vybírat si hodnotné potraviny a ty poté správně připravovat. Při hubnutí je vhodné jíst celozrnné potraviny, libové maso, ryby, zeleninu, ovoce, mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, kvalitní oleje, ořechy, semínka atd. Naopak je vhodné vyhnout se bílému pečivu, tučnému masu, smetanovým mléčným výrobků, tučným uzeninám, pochutinám, sladkostem, polotovarům a pokrmům z rychlého občerstvení.

Mezi vhodnou přípravu patří vaření, dušení a pečení. Vyhněte se smažení nebo fritování. Také mějte na paměti, že je nutné jíst dostatek syrové zeleniny a ovoce, protože v tomto stavu mají nejvíce hodnotných látek.

Nový výživový doplněk Metabolism Booster slibuje zrychlit metabolismus. A funguje?

Ve stravě mějte dostatek živin

Nezaměřujte se pouze na jednostrannou stravu, ale vždy byste měli jíst jak sacharidy, tak i bílkoviny a tuky. Dopoledne by v jídle měly převažovat sacharidy a večer bílkoviny. To ale neznamená, že si nedáte i ty další složky. Také večer byste měli jíst sacharidy, ale v menším množství. Ani na tuky nezapomínejte, jezte jich méně, ale úplně je neomezujte.

pohyb

Sportujte

Pokud budete pravidelně sportovat, budete mít v těle více svalů a spálíte více energie v klidovém stavu - zvýší se bazální metabolismus. Cvičte každý den alespoň 30 minut. Jednou stačí rychlá chůze, jednou posilování a jednou aerobní pohyb. Snažte se co nejvíce chodit, protože se jedná o pohyb, který je pro tělo přirozený a posiluje řadu svalů. Po cvičení se nevyhýbejte jídlu, ale zapomeňte na různé sladkosti a sladké pokrmy.

Doplňky bez stravy a pohybu nepomohou

Na zrychlení metabolismu je možné koupit i různé doplňky, ovšem ty nemají moc účinků bez pravidelného stravování a pohybu. Podobný efekt mají i různé babské rady jako káva, chilli koření, skořice, zelený čaj - vždy je ale nutná pravidelná strava a pohyb.

Ze začátku můžete přibrat

Poté, co začnete opět pravidelně a více (nad vaši hodnotu bazálního metabolismu) jíst, trošku přiberete. Nedá se nic dělat, ale vaše tělo ze začátku nepozná, že se ho snažíte napravit. Můžete trošku přibrat, protože si bude myslet, že zase si má něco uložit do zásob, ale časem budete hubnout. Pokud se situace nezlepší, přidejte pohyb nebo zjistěte, zda není někde jinde problém (například ve stravování).

Znáte oblíbený koktejl Ketoshake, KetoMash a KetoMix? Mrkněte se na další informace k nim.

Změřte si bazální metabolismus

Orientačně si můžete změřit bazální metabolismu na kalkulačce nebo pomocí výpočtu tady, ale jedná se jen o pomůcku. Změřit se dá i na speciálních přístrojích na obezitologii, nutričních terapeutů nebo dobrých výživových poradců. Na měření používají například přístroje InBody nebo Tanita. Tam vám vyjde nejen bazální metabolismus, ale i další informace o množství svalů, tuků apod. Test na přístroji stojí cca 500 Kč.

Jakmile začnete zdravě a vyváženě jíst, budete postupně hubnout. Hubnutí ale nebudete tak razantní jako v případě nezdravých diet, bude pomalejší, ale jistější. Nezpomalí se vám při něm metabolismus a váhu si udržíte, pokud nezačnete nezdravě jíst nebo nebudete opět koketovat s dietami.

Máte zpomalený metabolismus?


Nový komentář do diskuze: