logo

Kvalitní výživový poradce

Zhubněte Rady Články Poradce
strava

Zhubněte s unikátními produkty:


Najít kvalitního výživového poradce může být často velkým oříškem. Někteří poradci mají jen kurz a někteří ani to ne. Někteří vám doporučí mnoho různých zázračných přípravků, o kterých tvrdí, že jsou skvělé a že vám zaručeně pomohou zhubnout. Ale, kde je pravda? A jak vůbec najít kvalitního výživového poradce? Na co byste si měli dát pozor? V krátkosti bychom vám nastínili několik zajímavých bodů. Vycházíme z článku na iDnes.cz.

Na co byste si měli dávat pozor?

Tyto body svědčí o tom, že byste se měli poohlédnout po jiném, pokud chcete kvalitního poradce.

 • doplňky stravy - někteří výživoví poradci doporučují (někdy spíše nutí) doplňky stravy na hubnutí (koktejly, tablety, vitamíny, čaje, tyčinky,...)
 • odběr krve za účelem zjištění krevní skupiny a dalších látek a následné doporučení diety podle krevních skupin
 • doporučení diety, kde se omezují sacharidy (Atkinsonova dieta)
 • slibování zázraků - zázraky neexistují a to ani v případě hubnutí
 • nedostatečné vzdělání - někteří poradci nemají ani akreditovaný kurz, jen nějaké školení
 • pletení si odborných pojmů, chybné a zavádějící informace
 • jídelníček není na míru
 • doporučování klystýru - pomocí klystýru se nehubne, vyčistí se jen obsah střev
 • chybí dostatečná anamnéza zdravotního stavu a dosavadní výživy
 • pouhé telefonické konzultace nestačí

Jak poznat kvalitního poradce?

Naopak kvalitní výživový poradce neprodává různé produkty, zajímá se o váš stav, netají se životopisem a nedoporučuje vám různé diety, ale úpravu vašeho životního stylu.

 • kvalitní vzdělání (obyčejný kurz často nestačí)
 • provede komplexní diagnózu (nejde pouze o BMI)
 • dělá anamnézu zdravotního stavu, rozbor dosavadního stravování (jídelníčku, stravovacích zvyklostí), pohybu (jak často dotyčný sportuje),...
 • nedoporučuje různé přípravky
 • neslibuje zázraky za pár týdnů až měsíců, ale reálnou dobu
 • nemocného odkáže k lékaři

Jste-li obézní, zvolte...

Pokud jste obézní, vyhledejte obezitologa, dietologa nebo nutričního terapeuta. Vystudovaný člověk vám pomůže mnohem lépe než někdo, kdo si udělal pouze kurz.

Hledejte reference!

Pokud se rozhodnete, že chcete hubnout s odborníkem, hledejte na něj reference. Mohou vám pomoct kamarádky, známí nebo internet. Stačí napsat do vyhledávače google.cz jméno a příjmení a zkušenost (např. Jan Novák zkušenost). Určitě něco zajímavého naleznete. Ovšem i na internetu se nalézá mnoho lží a pomluv.

Podívejte se na další zajímavé informace na iDnesu.

Máte zkušenost s výživovým poradcem? Pomohl vám?
Diskuze k článku


Ahojte, Byla jsem u jednoho poradce, nutil mi nějaké přípravky, že se tak bude líp hubnout, na jeden jsem se nechala přemluvit. Myslíte, že pomohl? Ne, ztráta peněz. Jídelníček taky nic moc. Po měsíci jsem zhubla jenom 1 kg. Příště budu líp prověřovat, protože to bylo úplně k ničemu.
Lenka, 16. 7. 2012 10:21
a nějaké doporučení na nějakého dobrého poradce??????
Veronika, 24. 10. 2012 9:09
Ahoj, pokud hledáte skutečně kvalitního výživového poradce, jděte tam, kde mají lékaře. Mohu doporučit Dr. Jana Špičku, má ambulanci v Malešicích. Žádné zázračné přípravky neprodává, jde mu skutečně o změnu životního stylu. Já jsem absolvovala vstupní vyšetření, vyšetření krve(ne kvůli krevní skupině),měření složení těla,pak na základě mého skutečného jídelníčku připravil doporučený jídelníček. Mám za sebou první měsíc nového života, cítím se skvěle, mám mnohem víc energie a hubnu(zatím nevím kolik, ale cítím to na oblečení). Vážit se nemám, změny se sledují na přístroji, aby se docílilo hubnutí jen z tuku, ne ze svalů, nebo ztráty vody. Příští týden jdu na kontrolu, pak dám vědět.
Monika, 26. 10. 2012 6:40
Mám dotaz. Pracuji v nepřetržitém provozu a chtěl bych vědět jak správně jíst, když mám noční. (12 hod.) Připadá mi, že když přes den snídám, obědvám i večeřím, tak jíst ještě v noci je dost brutální. Kdy si žaludek odpočine ? Děkuji za odpověď.
Přemek, 9. 9. 2014 14:19
Nový komentář do diskuze: