logo

Koupit lék na předpis na netu může jen blázen

Zajímavosti Rady
žena pije vodu

Poslední dobou všude na internetu najdete, že někteří uživatelé nabízí různé přípravky nebo léky (nejen na hubnutí), které jim doma přebývají nebo které jim nevyhovují. Mnoho z nich je dokonce i na předpis. Těžko říct, zda se jedná o nevyužité balení nebo dokonce o padělek. V obou případech se ale jedná o nelegální prodej, který může skončit i velkou pokutou.

Léky na předpis smí pouze předepisovat lékař, volně prodejné léky naleznete v kamenných a internetových lékárnách, které mají povolení k výdeji léčiv zásilkovým způsobem od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SUKL) a potravinové doplňky se smí prodávat bez omezení.

Není to hazard s vlastním zdravím brát něco, u čeho ani pořádně netušíte, o co se jedná a jak to na vás bude působit? V dnešní době je velmi naivní spolehnout se na něčí slovo a jeho super nabídku, že se jedná o originální balení, ve kterém chybí 10 tablet. Nikdy nemůžete vědět, jaký koktejl chemických látek si vpravíte do těla.

Kupovat léky na internetu je nebezpečné

Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, jak je nebezpečné si kupovat léky na internetu. Když jsou léky na předpis, má to svůj důvod, protože jsou nutná vyšetření, sledování a konzultace s lékařem. Kdyby to nebylo potřebné, bylo by možné veškeré léky koupit si v lékárně a bez předpisu. Je tedy nebezpečné je brát jen tak bez dohledu lékaře. Málokdo si přečte dlouhý seznam vedlejších účinků a omezení, při kterých se dané léky nesmí brát. Další věcí je, že prodej léků je nelegální a prodejci hrozí pokuta až 3 miliony korun.

ženská

Nikdy nevíte, co vám někdo pošle

Na internetu vypadá inzerát s nabídkou tablet na hubnutí, antikoncepce, antidepresiv či léků na spaní určitě lákavě, nemusíte jít za lékařem a navíc vás často vyjdou léky levněji. Má to několik ale.

Nevíte, jak dotyčný lék skladoval, jak na vás bude působit či zda se nejedná o padělek. Padělky jsou k nerozeznání od originálních léků, často jsou vyrobeny v Číně nebo Indii, mohou tudíž poškodit zdraví a to i trvale. Nikdo nezkoumal z čeho se daný lék skládá, i když prodejce tvrdí, že se jedná o originální platíčko či krabičku, může to být padělek. Stojí to opravdu za možnost trvalého poškození zdraví či smrti? Určitě ne. Na lítost a na nějaké kdyby už bude pozdě.

Běžte raději za lékařem

Není lepší si zajít za lékařem, který vám předepíše daný nebo podobný lék, který si oproti předpisu vyzvednete a případně zbytek doplatíte v lékárně? Budete mít jistotu, že se jedná o schválený lék. A pokud vám ho lékař nechce předepsat, tak budete tím, že má k tomu jistě důvod nebo můžete změnit lékaře.

Není lepší místo pochybných léků na hubnutí si raději pořídit pevné boty a začít chodit častěji ven, pravidelně jíst a nepřejídat se? Určitě se jedná o lepší variantu než si na internetu kupovat kdovíco.

Diskuze k článku


to je opravdu strasne. copak nemame mnohem zavaznejsi starosti. kde je poptavka tam je i nabidka. nedelejte z lidi idi*ty!!!!! petr.s
p.blekota, 13. 4. 2014 16:08
Vřele doporučuji, prožít si těžkou nespavost, kdy Vám žádný doktor vůbec nepomůže!!! Psychiatr z lidí udělá akorát tak magory! Po AD a AP budete mít tolik vedlejších účinků, že budete potřebovat další a další léky na vedlejší účinky léků, které Vám předepsal psychiatr! K závažným nežádoucím účinkům AP a AD patří přibývání na váze, nadváha, obezita, diabetes, zvýšení celkového cholesterolu, otoky, zvýšený pocit hladu,dysfunkce štítné žlázy, hypotenze, hypertenze, třes, parkinsonismus, apatie, úzkost, únava, poruchy soustředění a paměti, ztráta motivace. Nežádoucích účinků psychofarmak je nepřeberně mnoho. Bohužel jsou tyto léky silně návykové!!! I když lékaři tvrdí opak! Zkuste je vysadit, a pak uvidíte, co vyléčí. Nic!!! Anxiolytika a hypnotika mohou být rovněž návyková. Ale jsou naštěstí mnohem menším zlem, než například neuroleptika, nebo některá antidepresiva! Nemají skoro žádné vedlejší účinky! Nechť se každý stará sám o sebe a hlavně ať přemýšlí samostatně a racionálně! Máme demokracii, tudíž i svobodu rozhodování!
p. Rebel, 28. 10. 2016 9:28
Nový komentář do diskuze: