logo

Paleolitická dieta - strava jako z pravěku

Diety Diety na hubnutí
Paleolitická dieta

Zhubněte s unikátními produkty:


Mezi oblíbené diety se řadí i paleolitická dieta. Nejedná se o dietu, spíše o změnu životního stylu. Paleo dieta nebo-li pravěká dieta pomáhá nejen zhubnout, ale také vyřešit zdravotní problémy. Můžete si díky ní vyléčit nebo zlepšit alergie, ekzémy, ulcerózní kolitidu a další civilizační nemoci... Podívejte se na další informace.

Ve Švédsku dietu několikrát testovali a účastníci studie potvrzovali zlepšení zdravotního stavu (snížení krevního tlaku a snížení cholesterolu). Vypadá to, že pravěká strava je velmi účinná. V případě, že ji budete držet kvůli zdravotním problémům, můžete vidět první účinky pravěké diety již po pár týdnech až měsících.

Na čem je založená paleo dieta?

Paleo strava se skládá pouze z potravin, které jedli naši předci - pravěcí lidé. Lidé se totiž od té doby příliš po genetické stránce nezměnili, ale o jejich stravě se to nedá vůbec říct. Zapomeňte na novodobé potraviny typu pečivo, zákusky, oplatky, alkohol... Jí se jen to, co se kdysi dalo chytit nebo najít.

V případě, že budete chtít držet paleo dietu, snižujte množství sacharidů postupně až do úplné vynechávání příloh a dalších sacharidů, které patří mezi nepovolené potraviny.

Vhodné potraviny: libové maso, ryby, mořské plody, vejce, zelenina, ovoce, houby, semena a ořechy, koření, kořínky, tuky (olivový a kokosový olej, ghee, živočišné tuky), jednou za čas mléko (pokud na něj nemáte alergii), mořská sůl a hmyz, dále se může pít voda, čerstvá ovocná a zeleninová šťáva, bylinkové čaje.

Nevhodné potraviny: obiloviny a výrobky z něj, mléčné výrobky (pokud máte alergii), luštěniny, brambory, sůl, cukr, sója, oleje (rostlinný, slunečnicový a sojový), potraviny s lepkem a všechny průmyslově zpracované potraviny. Zakázána je i káva, čaj a alkohol.

Pravidla pravěké diety

Během diety také:
Choďte spát, když je venku tma. Vyhýbejte se umělému světlu a při spánku kompletně zatemněte místnost.
Nepoužívejte budík, ale vstávejte, až když jste vyspaní.
Choďte často na slunce a žijte aktivně.
Mějte dobrý spánek, práci a pohlavní styk.

Paleolitická dieta - jídelníček

Jídelníček si sestavujte pouze z povolených potravin. Množství je libovolné. Můžete jíst pětkrát denně i třikrát, záleží jen na vaší potřebě. Maso zasytí na mnohem větší dobu než sacharidy. Z počátku můžete mít pocit, že takové stravování je nepředstavitelné, budete unaveni, ale časem si zvyknete. Povolené množství sacharidů je cca 70 gramů (např. 3 banány nebo 0,5 kg jablek).

Jídelníček při paleolitické dietě by mohl vypadat takto:
snídaně: míchaná vajíčka se slaninou, zelenina
svačina: salát s ovocem a semínky a olejem
oběd: hovězí steak, zelenina
svačina: carpaccio
večeře: grilovaný losos, zeleninový salát s olivovým olejem

Pořiďte si vhodné potraviny právě při tomto stravovacím stylu.
Diskuze k článku


Vstávejte až se vyspíte :-D hezky a kdo za mě půjde do školy??
Evans, 7. 11. 2011 10:16
no, má se chodit spát hned, když se setmí, takže by ses vyspala a vstala dříve ;)
no jo, téměř nereálné...
Andy, 7. 11. 2011 10:20
Takže v zimě mám jít spát kolem 16. hodiny? :) To se vyspím dorůžova zhruba za 8 hodin, což je teprve půlnoc :)
Petr, 26. 12. 2011 17:17
No mas tam napsano ze mas mit dobry pohlavni styk. Pro deti je nejlepsi aby se narodily v lete, takze se musi vyrobit pres zimu. Tak uz vis co mas delat po 16té v zime ?
Tom, 23. 1. 2012 12:37
ahoj
tahle dieta se mi docela líbí


a vstávat až se vyspíte?
když pudete spát dřív tak to snad pude
Míša, 16. 4. 2012 17:07
jo a nevíte někdo co je to carpaccio
díky
Míša
Míša, 16. 4. 2012 17:09
jo ten styk je na té dietě nejlepší,také se rád stýkám :-)
Tom, 7. 8. 2012 7:25
Po dodržování paleo stravy mám za týden o 1,3kg mín a cítím se skvěle
Alča, 1. 8. 2013 10:13
Ahojky, já se chystám na paleo stravování už příští týden. Docela mě to zaujalo, hlavně reakce lidí, kterým tento způsob stravování pomohl ve zdravotní stránci k lepšímu. No a nějaké to kilo dolů taky uvítám. Máte někdo typy, kde sehnat paleo recepty a podrobný seznam co jíst a nejíst?? A jaké máte s paleo zkušenosti??
Karla, 12. 9. 2013 9:49
Ahoj Karlo, nej recepty najdes na techto stránkách:http://mmetla.wordpress.com/, http://paleoblog1.wordpress.com/ http://www.paleolifestyle.cz/category/recepty/. Zkušenosti mám skvělé, na rohlíky, sladkosti a další neřesti si za pár dní ani nevzpomeneš
Alča, 4. 10. 2013 5:20
Je to prakticky delena strava,jak ji kdysi prezentovala Korinkova.A opravdu to funguje.
Janislava, 14. 1. 2014 20:38
2 a půl měsíce se stravuji podle Paleo,zhubl jsem 10kg a cítím se výtečně.Pozoruji,že se mi snížil krevní tlak a i cholesterol mám v normě.Jen hřeším s kávou a sem tam si neodepřu sklenku vína.
Jirka, 18. 4. 2015 10:45
Tak jsem čerstvě v důchodu. Chodím spát když se mi chce, vstávám když se mi chce, tak to je něco pro mne. Jenom mně bude vadit, že nelze jíst brambory. Jinak asi nic. Jo a moc zeleniny a masíčka v našem městečku také nekoupím.
Alík, 17. 9. 2015 7:45
Uplne ta dama dieta je dieta podle krevni skupiny 0 az na ten se x
lenka, 20. 4. 2016 16:05
Je tu spousta nesmyslů včetně toho vstávání a podobně...jím tak ...a koukám,že tyhle věci píšou ti co o to nemají ani páru
Erigoš, 5. 6. 2017 8:58
Nový komentář do diskuze: