logo

Bramborová dieta: Funkční nebo šílená?

Diety Diety na hubnutí Hubnu
brambory

Zhubněte s unikátními produkty:


Chcete trošku zhubnout? Tak to vyzkoušejte bramborovou dietu. Bramborová dieta je krátkodobá dieta, která trvá pouze dva dny, během kterých můžete zhubnout až 1,5 kg. Hodí se při očistě organismu, aby se vyloučily z těla ven škodlivé látky.

Proč zrovna brambory?

Brambory obsahují spousty vitamínů (vitamín C, vitamíny skupiny B), minerálních látek (draslík, vápník, železo, mangan) a vlákninu. Brambory jsou z velké části tvořeny vodou, poté obsahují škrob, menší množství bílkovin a téměř žádné tuky.

Na 100 gramů obsahují pouze 318 kJ (75 kcal) a jejich glykemický index je celkem vysoký, což znamená, že po konzumaci brambor můžete mít brzy hlad.

Jak se tato dieta dodržuje?

Dieta se dodržuje pouze dva dny, během kterých by se přesně měl dodržovat následující jídelníček. Během dne se konzumuje jídlo pětkrát denně, z toho brambory jsou třikrát. Této dietě se může říkat také odlehčovací kúra, protože příjem potravy je menší než 5 000 kJ. Navíc se konzumují pouze potraviny, které příliš nezatěžují trávicí systém.

Pokud budete chtít držet tuto dietu déle než dva dny, měli byste si upravit trošku jinak tento jídelníček, aby vaše tělo nestrádalo a nechyběly mu živiny. Obecně se ale nedoporučuje dodržovat ji dlouhodobě.

brambory

Bramborová dieta a její jídelníček

1. den:

Snídaně: 1 brambor (100 g), 30 g balkánské sýra, čaj bez cukru - brambor upečeme v troubě v alobalu, poté ho posypeme sýrem)
Svačina: 150 ml podmáslí
Oběd: selská omeleta (120 g brambor, 1 vejce, 1 rajče, lžička oleje)
Svačina: 150 g bílého jogurt se šťávou z 1 pomeranče
Večeře: Brambory se špenátem a vejcem (brambory (120 g) uvaříme doměkka, špenát (150 g) uvaříme obvyklým způsobem a k tomu si dáme jedno vejce.

2. den:

Snídaně: 1 brambor (100 g), 2 lžíce tvarohu, bylinky, čaj (brambor upečeme v troubě, hotovou rozřízneme a podáváme s tvarohem a bylinkami)
Svačina: 150 ml podmáslí
Oběd: bramborová polévka (120 g brambor, 1 cibule, 100 g kuřecího párku, sůl, pepř, kmín, 350 ml vody)
Svačina: 150 g bílého jogurt se šťávou z pomeranče
Večeře: bramborový nákyp se zelím (120 g brambor, 1 cibule, 100 g kysaného zelí, 30 g šunky - nákyp upečeme obvyklým způsobem)

Je tato dieta zdravá?

Možná vám bude tato bramborová dieta vyhovovat a budete ji chtít držet častěji. Na rozdíl od jiných diet jíte pravidelně a navíc se jedná o velice levnou dietu. Nezapomeňte, že je důležité mít pestrou stravu, což v tomto případě není.

Jídelníček je založen na velmi nízkém energetickém příjmu, což není vůbec zdravé. Můžete mít hlad a budou chybět potraviny, které jsou výživnější a pestřejší. Pokud budete tuto dietu držet za účelem detoxikace těla, bude prospěšná, pokud to bude za účelem hubnutí, shozené kilogramy se vám časem opět vrátí.

Jaké máte s dietou zkušenosti? Napište je do diskuze.
Diskuze k článku


Miluju brambory, takže mě tahle dieta zaujala. Není tu někdo, kdo jí již držel???
Mayueta, 22. 1. 2013 11:17
Od čtvrtka jedu tuto dietu :-) pojede někdo se mnou ?
Monča, 6. 8. 2013 11:07
já jedu,miluju brambory :D
Renata, 13. 8. 2013 14:24
Nový komentář do diskuze: