Ghí (přepuštěné máslo) se zajímavými účinky
26. 9. 2013 Potravina ZajímavostiGhí (ghee) je sanskrtské označení pro přepuštěné máslo, které se hlavně používá ve východní kuchyni. Má úplně jiné vlastnosti než klasické máslo a je považováno za elixír života, protože má mnoho pozitivních účinků na zdraví. Mezi hlavní účinky patří detoxikační, regenerační či obranné. Na východě se používá velmi dlouho v mnoha oblastech již velmi dlouho, západ jej objevuje až nyní a to velmi pomalu. Jaké jsou jeho výhody, jaké je možné použití a kde jej můžete koupit?
Nejprve se ghí používalo na území dnešní Indie, poté se rozšířilo i do Egypta, Maroka, Etiopie či Brazílie. Každý národ má pro něj jiný název a někteří ho připravují s kořením, díky čemuž má velmi zajímavou chuť. Dnes jej nalezneme téměř po celém světě.
Čím je ghí tak výjimečné?
V Ajurvédě je přepuštěné máslo považováno za elixír, který má regenerační a omlazující účinky, posiluje imunitní systém a napomáhá detoxikaci organismu.
Sice ghí obsahuje nasycené tuky, ale dle studií snižuje cholesterol. Obsahuje vitamíny A, D, E, K, B3 a minerály draslík, sodík, vápník, hořčík, fosfor a železo. Díky svým unikátním vlastnostem chrání buňky před volnými radikály, pomáhá při trávení, posiluje nervy a zlepšuje paměť, také má pozitivní vliv na činnost srdce a na plodnost, také pomáhá na popáleniny, jizvy a puchýře.
Ghee též neobsahuje cholesterol, sůl a laktózu.
Využití přepuštěného másla v kuchyni
Toto másla se převážně používá v indické kuchyni, avšak rozšířilo se i dál do světa. Můžeme na něj natrefit v obchodech se zdravou výživou nebo v obchodech s cizokrajnými potravinami.
Jemná lehce oříšková chuť ghí se bude vždy vyjímat při pečení, vaření i smažení, přepaluje se až při teplotě 230 - 250°C. Ghí se nemusí používat pouze u indických receptů, ale u všech. Díky jeho vlastnostem vytvoříte pokrm, který bude mnohem zdravější a někteří říkají, že i chutnější.
Jak si ghí připravit doma?
Pokud si ghee nemůžete koupit, tak si jej můžete udělat doma. Recept na přepuštěné máslo je velmi snadný.
V hrnci se za velmi pomalého zahřívání rozpustí 4 kostky másla. Pěnu, která se vytvoří, odebereme a dáme do jiné nádoby nebo ji klidně vyhodíme.
Když v hrnci zůstane pouze žlutý tuk (máslo se nesmí zabarvovat do hněda), přecedíme jej přes plátno a nerezový cedník do jiné nádoby (nejlépe skleněné). Celá výroba zabere asi půl hodiny (záleží podle množství másla). Ghí může být skladováno až půl roku při pokojové teplotě. Neobsahuje tak již vodu, která se odpaří a laktózu, která se odchytá.
Energetické hodnoty Ghí jsou 3 700 kJ (876 kcal) a jedná se pouze o tuk.
Pro použití v kuchyni je ghee ideální, nepřepaluje se a má mnoho pozitivních účinků. Samozřejmě je ale nutné to nepřehánět s jeho konzumací, protože se pořád jedná o tuk.
Diskuze k článku