logo

Plastika břicha pomůže na rozestup svalů, nadbytečnou kůži i na podkožní tuk

Operace Zákrok Zajímavosti Břicho
větší břicho

Zhubněte s unikátními produkty:


Díky opakovanému těhotenství, přibírání, převislé kůži a ochablým svalům mnoho žen navštěvuje plastické chirurgy s požadavkem, ať jim udělají plastiku břicha. Plastika břicha nebo-li abdominoplastika se ale dělá pouze v případě, že tuk je uložen v podkoží, žena neplánuje těhotenství a chirurg nazná, že plastika je vhodná, což často jsou zmiňované důvody.

Plastika břicha se ale nedá udělat jako vyřešení nadváhy, před samotnou operací je nutné zhubnout a váhu si udržet. Proto není vhodná pro ženy nebo muže, kteří mají nadměrný tuk v podkoží a už vůbec ne v břišních útrobách (typ postavy je jablko). V takovém případě je nutná liposukce, která odsaje tuk.

Taktéž, když selhává hubnutí břicha cvičením a stravou a stále se na břichu nachází tuková řasa, nadbytečná kůže nebo je povolená břišní stěna, je jedinou možností, jak se zbavit břicha, abdominoplastika. Jedná se o plastickou operaci břicha, která pomůže vyřešit přebytečný tuk, kůži či rozestupu svalů. Výkon se častěji provádí u žen, neboť u mužů se tuk neukládá do podkoží jako u žen, ale do dutiny břišní.

Tři nejčastější důvody k abdominoplastice

Jak již bylo řečeno, mezi nejčastější indikace k plastice břiše patří vzniklá nadbytečná kůže, povolená břišní stěna nebo tuk na břiše, kterého se nedá zbavit.

Nadbytečná kůže na břiše zůstává po větším hubnutí či po těhotenství, často jsou na ní strie a jinak než operací se volné kůže nelze zbavit. Při operaci se natáhne a zbytky se odstraní a zbývající zašije.

Povolená nebo oslabená břišní stěna je způsobena rozestupem břišních svalů, což se často stává po porodu. V tomto případě spíše jde o to, aby se rozestup svalů ještě nezvětšoval. Při operaci se svaly sešijí a zpevní.

Tuk na břiše se hubne snad nejhůře a často spočívá v tvrdé disciplíně, co týče cvičení a vhodné stravy, a navíc není jisté, zda toto razantní omezení pomůže. Můžete čekat na výsledky měsíce nebo i roky, záleží vždy na stavu břicha, stavbě těla a stravovacích návycích. Chce-li někdo mít dokonale ploché břicho a nejde mu to přirozenou cestou, často přemýšlí o plastice břicha, která může být řešením.

abdominoplastika - řez

Jak probíhá abdominoplastika?

Abdominoplastika se může provádět v dolní části břicha nebo v celé oblasti oblasti, odstraní se přebytečná kůže a tuk. Také je možné kromě redukce udělat plastiku přímých břišních svalů. To vždy záleží na daném stavu břicha a na názoru lékaře.

Operace se provádí v celkové anestezii a trvá 2 až 3 hodiny podle složitosti. Někdy bývá plastika břicha spojena i s liposukcí. Před operací se nesmí jíst 12 hodin a po operaci se nosí měsíc břišní bandáž. Řez je veden buď jako kotva (řez na spodním břichu směrem k bokům a pak kolmo nahoru přes pupík, který se ale obřízne a poté přemístí), nebo je veden na spodním břichu mezi kyčelními kostmi. Kůže, která se během operace uvolní, se vytáhne a nadbytečná kůže se odstraní. V případě rozestupu se břišní svaly sešijí a zpevní ve střední čáře.

Při operaci je nutné mít bandáž na nohou kvůli prevenci embolie. Po výkonu následuje hospitalizace asi tři dny na klinice, následuje klidový režim trvající týden až dva a návrat k zátěži je možný nejméně za 4 - 6 týdnů. Ze začátku je nutné chodit na kontroly, převazy a odstranění drenů. Stehy bývají vstřebatelné. Také je důležité nosit speciální elastické prádlo (břišní pás) a pečovat o místa, která jsou přelepená náplastmi.

Z počátku je možné cítit v operované oblasti tlak nebo je méně citlivá, což by se ale mělo po pár týdnech upravit. Jizvy časem vyblednou, ale nikdy samy od sebe nezmizí. Spodní jizva jde ale snad skrýt kalhotkami.

Kolik stojí tento zákrok?

Cena abdominoplastiky závisí na přesně požadovaném zákroku a na klinice, kde si ji necháte udělat. Cena se pohybuje od 22 000 Kč do 50 000 Kč. Někdy zahrnuje i pobyt na klinice a prádlo.
Zdravotní pojišťovna tento zákrok může hradit, pokud tak nazná chirurg, který má s danou pojišťovnou smlouvu. Musí se ale jednat o rozestup svalů (diastáza), nikoliv o estetický problém. Také je důležité, jak se k tomu postaví pojišťovna a daný chirurg.

Co je miniabdominoplastika?

Tímto termínem se označuje malá plastika břicha, která je vhodná při menším kožním přebytku a operace trvá asi hodinu. Řez je menší a elipsovitý (5 - 10 cm), operace je vhodná jen v některých případech.

Kdy je vhodná?

Plastika břicha je vhodná, pokud žena již neplánuje těhotenství, kůže je dostatečně elastická a je celkově zdravá. Tuk musí být uložen pod kůží (podkožní tuk). Důležité je věnovat pozornost faktu, že se jedná o břišní operaci prováděnou v narkóze i se všemi riziky.
Abdominoplastika je velmi bolestivá, což se dá řešit analgetiky po výkonu.

Uvažujete o plastice břicha?
Nový komentář do diskuze: