logo

Chilli papričky: Jak pomáhají na hubnutí?

Potravina Chuť Zelenina
Chilli papričky

Zhubněte s unikátními produkty:


V mnoha zdrojích se uvádí, že chilli papričky pomáhají při hubnutí. Opravdu snižují váhu nebo se jedná opět o mýtus, který s realitou nemá nic společného?

Chilli papričky, které rostou na světě téměř devět tisíc let, se do Evropy dostaly ze Střední Ameriky a jsou jim přisuzovány různé pozitivní účinky. Jedním z nich je i účinek na hubnutí. Jak mohou pomoct tyto malé papričky při snižování váhy?

Chilli paprička, feferonka nebo i čili paprička je drobná paprička, která je typická velice pálivou chutí. Pěstuje se velké množství druhů, které se liší nejen svým vzhledem, ale hlavně ostrostí. Toho se se využívá v kuchyni, různých potravinách (omáčky, čokolády, sušenky atd.), kosmetice, přípravcích na hubnutí a krémy na celulitidu, spalovačích tuků i v pepřových sprejích.

Tyto velmi ostré papričky jsou občas předmětem různých výzkumů a studií, z nichž většinou vycházejí dobře. Mohou pomoci při hubnutí i různých nemocech.

Co chilli papričky obsahují?

V papričkách se nachází vitamíny A, C a B6, minerály železo, hořčík a draslík, silice, také kapsaicin a voda.

Zázračná látka kapsaicin

V chilli papričkách se nachází kapsaicin, což je rostlinný alkaloid. Jedná se o látku, která dodává papričkám charakteristickou ostrost a je rozpustná v tucích a alkoholu. Nevýhodou je, že se jedná o vysoce dráždivou látku, která není vhodná pro lidi s přecitlivělým žaludkem či vředy a může podráždit sliznice.

chilli papričky

Účinky chilli papriček na hubnutí

Snadněji spalují tuky

Kapsaicin vytváří v těle teplo a nastartuje lipolýzu, tudíž se odbourává tuk, který je uložen v tukových buňkách. Tuk by se měl spalovat hlavně v oblasti břicha.

Snižují chuť k jídlu

Díky konzumaci papriček budete mít menší chuť k jídlu. Za tuto pozitivní vlastnost může opět kapsaicin. Sníte tak mnohem méně jídla, než je tomu v obvyklých situacích a nebudete mít hlad.

Zrychlují metabolismus

Po pozření papriček se díky kapsaicinu začne tvořit více žaludečních šťáv, které pomáhají k rychlému trávení i ke zrychlení metabolismu. Rychlý metabolismus je dále podpořen tvorbou tepla v těle a tím se zvyšuje bazální metabolismus.

chilli paprička

Další účinky chilli

  • Zlepšuje trávení.
  • Snižuje cukr v krvi.
  • Slouží jako přírodní antibiotikum.
  • Podporuje krevní oběh.
  • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
  • Pomáhají při rýmě.
  • Má pozitivní vliv na imunitu.
  • Jedná se o afrodiziakum.
  • Má antioxidační účinky.
  • Dodávají tělu vitamíny.

Pro využití účinků, které nabízejí papričky, je vhodné jíst (v přiměřeném množství) několikrát týdně čerstvé papričky. Ty by se měly do pokrmů přidávat těsně před dokončením, protože kvůli vaření již nemusejí mít takové účinky, ačkoliv se jejich pálivost zvýší. Sušené nebo namleté papričky se také nemohou chlubit všemi účinky.

Mějte však na paměti, že pouhá konzumace chilli papriček nepomůže zhubnout. Pouze hubnutí pomáhá. Je nutné připojit zdravou stravu a pohyb.


Diskuze k článku


Chilli pomáhá hlavně v tom, že po něm toho moc nesežerete :)))
Kečup, 8. 9. 2016 9:30
Nový komentář do diskuze: