logo

Quinoa - merlík chilský je lahodný a pro zdraví cenný

Potravina Tipy
quinoa

Zhubněte s unikátními produkty:


Možná jste v obchodě narazili na drobné kuličky, které se nazývají quinoa. A teď tápete, o co se vlastně jedná a co můžete s ní připravit. Jedná se o zázrak, protože jeho složení je vynikající.

Co je quinoa?

Quinoa (merlík chilský) je obilovina, která pochází z Jižní Ameriky. Quinoa je přirozeně bezlepkovou potravinou, která obsahuje omega-3 mastné kyseliny, velké množství aminokyselin, vitamíny, minerální látky, vlákninu i dostatek bílkovin.

Jak připravit quinou?

Semínka quinoy nejprve několikrát propláchněte vodou. Quinoa (1 díl) se zalije 2 díly vody s mořskou solí a vaří se cca 20 minut. Můžete ji nechat namočenou i přes noc, vodu vyměňte a vařte. Následně ji připravte obdobně jako kuskus nebo rýži.

Recepty a quinoa

Quinou můžete připravit na slaný nebo sladký způsob. Oblíbená jsou rizota, zapečené nákypy i karbanátky. Nejjednodušší je podávat ji s čerstvou zeleninou nebo se zeleninou připravenou v páře s tofu nebo s kuřecím masem. Můžete ji zapéct se zeleninou či ovocem obvyklým způsobem. Prostě ji použijte jako kuskus nebo rýži.

Quinoa a hubnutí

Quinoa patří mezi potraviny, které jsou vhodné na hubnutí. Obsahuje totiž dostatek bílkovin a vlákniny a k tomu má nízký glykemický index. 100 g quinoy má energetickou hodnotu 1 539 kJ (64 g sacharidů, 14 g bílkovina a 6 g tuků) a 7 g vlákniny. V některých zdrojích se uvádí, že má až 20 g bílkovin na 100 g.

Kde se dá koupit?

Quinou koupíte v obchodech se zdravou výživou nebo v DM drogerii. Balení 250 g stojí 30 - 40 Kč a připravíte z něj 4 porce.

Už jste vyzkoušeli tuto superpotravinu? Chutná vám?


Nový komentář do diskuze: