logo

Stravování ve směnném provozu

Tipy Rady Články
jidlo

Zhubněte s unikátními produkty:


Určitě to znáte, jeden týden máte ranní, další týden noční a vůbec netušíte, jak byste se měli stravovat. Směnný provoz rozhodí tělesné biorytmy, protože tělo na něj není vůbec připraveno. Pro organismus je těžké přizpůsobit se nočním směnám a stravování, avšak může si zvyknout na určitý režim. Nezapomeňte také na pitný režim. Pravidelné stravování není důležité jen pro hubnutí, ale i pro dobrou náladu.

Stravování na ranní směně

Při ranní směně není vůbec třeba měnit stravovací návyky. Nasnídáte se doma, v práci svačíte (případně obědváte), doma obědváte, pokud to nejde v práci, svačíte, večeříte a můžete si dát i druhou večeři. Důležité je stravovat se pravidelně. Můžete si nachystat jídlo do krabiček a z nich sníst svačinu či oběd. Pokud chodíte na oběd, vybírejte si jídla bez knedlíků a tučných omáček.

Stravování při odpolední směně

Doma se nasnídejte, posvačte, udělejte si oběd. V práci si dejte svačinu, popřípadě dvě svačiny, a doma si udělejte večeři s přílohou, která by měla být lehčí. Pokud vyjde čas, klidně nebojte se ani druhé večeře.

Jak se stravovat na noční směně?

I na noční směně je důležité pravidelně co 2 - 3 hodiny jíst. Když ráno vstanete, dejte si oběd (snídaně i svačina se v tomto případě vynechává), dále je na řadě svačina a večer večeře. Dejte si větší večeři, v žádném případě není vhodný samotný salát s kuřecím plátkem. Přidejte přílohu, protože potřebujete mít dostatek energie na práci. Těsně před začátkem pracovní doby si můžete dát svačinku. V práci dejte svačinu či normální jídlo, popřípadě dvě svačiny. Až přijdete domů, dejte si snídani a ulehněte.

Častá výmluva: v práci nemůžu jíst

V zákoníku práce je uvedeno, že zaměstnavatel je povinný poskytnout přestávku na jídlo a oddych na 30 minut zaměstnanci nejpozději po 6 hodinách nepřetržité práce. Přestávka může být i rozdělena. To znamená, že při osmihodinovém úvazku má každý nárok na pauzu. Mnoho lidí ji spíše využije na kouření, a proto jim pak nezbude čas na jídlo...

Pokud navíc pracujete v kanceláři, pravděpodobně si můžete dát i menší svačinu mimo přestávku. Pokud ve výrobě, tak snězte proteinovou tyčinku při cestě na WC.

Vyzkoušejte výživné jídlo SimplyMix, nabízejí koktejl, nápoj a tyčinky.
Diskuze k článku


Ahoj. Mám ranní smenu 12 hodin. Druhý den noční směnu 12 hodin. Poté 2 dny volna a takhle se to točí celý rok. Co s tím? Jak se stravovat v tomhle rytmu. Od té doby co pracuji na tyhle směny jsem přibrala 12 kg( cca 2 roky)
maja, 17. 6. 2012 15:16
Co tak si to rozvrhnout tak abys jedla každý den pět jídel, ne najednou, ale co několik hodin? Šlo by to?
Luca, 18. 6. 2012 17:04
ja mam cukrovku jak mam jist co nemuzu nebo muzu
dada, 22. 6. 2012 20:52
Mám nepravidelné směny, co bych dala za 12hodinovou směnu.Jsem v práci kolikrát i 24hodin a někdy nemám možnost si ani sehnat něco k pití, když si to nevezmu sebou z domova.Žádná lednice nebo mikrovlnka na vlaku a přestávky na jídlo jak je čas a když není, tak i osm hodin bez.U nás se zákonníkem práce moc neřídíme.
Lubička, 25. 7. 2012 19:44
Dobrý večer, poradil by mi někdo jak se mám stravovat, když pracuji 4 dny ranní pak mám jeden den volno a zase 4 dny odpolední a jeden den volno
(z toho ranní směny od 5: 30 a odpolední od 14: 00)
víkendy mám ranní od 6: 00. a odpolední zase od 14: 00

po 2 měsících si na tento režim stále nemohu zvyknout a nevím kdy mám pravidelně jíst abych se nedostala na hranici podváhy a nebo nadváhy, podle body indexu mám váhu mám normální váhu - zatímB
Bibiana, 12. 9. 2012 19:16
Nový komentář do diskuze: