logo

Přiznejte se, patříte mezi věčné dietáře?

Zhubněte Tipy Články
dieta

Celý život si dáváte pozor na to, co sníte, abyste nepřibrali? Občas to proložíte zázračnou dietou, pilulkami, hladovkou a stále vám to hubnutí moc nejde nebo jakžtakž držíte stejnou váhu? Tak to pravděpodobně patříte mezi věčné dietářky a dietáře! Kdo to vlastně je a jak to poznáte?

Kdo je věčný dietář?

Věčná dietářka nebo věčný dietář je ten, kdo se snaží neustále zhubnout, ale neúspěšně. Zkouší jednu možnost za druhou, drží neustále diety, dává si pozor na to, co jí a často má pocit, že přibírá i po vzduchu. Častěji se toto označení týká i žen, ale ani muži nejsou výjimkou. Razí heslo, že musí přece trpět, aby zhubli.

Nejčastější chyby věčných dietářů

Dietáři se často upínají k některým z níže uvedených prohřešků. Pokud jim přestane jedna metoda fungovat, obmění si ji nebo si najdou novou. Nikdy ale s hubnutím nepřestávají. Zkoušejí to pořád dokola, aby zhubli tolik, kolik chtějí a měli vysněnou postavu.
Podívejte se na znaky, podle kterých se můžete poznat.

Držíte jednostranné diety

Objevili jste novou dietu, tak ji hodláte vyzkoušet, protože by mohla fungovat nebo se vracíte ke staré osvědčené, která vám vždy pomůže něco shodit? Po jejím skončení sice přiberete a celý mechanismus se zase opakuje, ale aspoň to trošku fungovalo, jak se domníváte. I to je jeden z příznaků notorických dietářů. Jednostranné diety nedodají organismu dostatek živin, jsou nízkokalorické a následně lze očekávat jo-jo efekt po návratu ke klasické stravě.

Omezujete si stravu

Usmysleli jste si, že ze stravy vyřadíte pečivo, brambory, těstoviny, rýži nebo cokoliv jiného a naopak přidáte do stravy více zeleniny a skončíte jen pokrmech bez přílohy. K tomu ještě vymýšlíte kdovíjaké obměny. Všechno samozřejmě s vidinou, že vám to pomůže zhubnout. Nepomůže, pokud nezměníte kompletní styl svého stravování. To, že takovou dietku jste vydrželi držet pár týdnů, se projeví tím, že opět přiberete, jakmile začnete zase normálně jíst.

Hladovky jsou vaším kamarádem

Rozhodli jste se, že abyste zhubli, tak raději nebudete jíst, protože prostě přibíráte i po vodě? Tak vždy část dne hladovíte, vynecháváte snídani, večeři či svačiny s tím, že když nejíte, tak nepřiberete a zhubnete? Ale co pak, jakmile se najíte? Organismus si moc dobře hladovění zapamatoval, když něco zase sníte, uloží si to do zásob, protože má strach z dalšího omezování.

Po páté už nic nejíte

Dodržujete tuto bájnou pověru a poslední jídlo si dáte v pět, i když jdete spát až třeba v deset? To vás musí dost obtěžovat kručení v břiše, které se po osmé hodině objeví. Někdy se překonáte a někdy to nevydržíte a sáhnete po něčem sladkém či tučném. Tak to potom takové trápení nemá moc význam, protože buď budete hladovět až do rána, nebo se stejně nezdravě najíte.

mlsání

Zarputile počítáte kalorie

Počítáte kalorie jak o život, abyste se vlezli do vámi stanoveného limitu 4 000, 4 500, 5 000 kJ a jakmile jen o trošku přešvihnete, nastolíte si přísnější režim? Znáte kalorické hodnoty všech potravin a myslíte si, že vám to konečně pomůže. Ze začátku budete hubnout, ale časem se hubnutí zastaví a vy začnete přibírat doslova i po vzduchu. Tak to se vám zpomalil metabolismus, protože daný příjem byl pro tělo nedostatečný a muselo najet na úsporný režim.

Nic jiného než light do úst nedáte

Máte hrůzu si vzít tučný jogurt nebo sýr, tak vyhledáváte jen ty s označením light? K tomu navíc ani nehledíte na množství? Možná by neuškodilo si přečíst, co všechno mimo ten hrozný tuk se v daném výrobku ještě nachází. Může tam být škrob, cukry, sladidla a další chuťovky. Ne všechny light potraviny jsou opravdu vhodné při hubnutí, jak se v reklamách tvrdí a už vůbec se nesmí jíst bez omezení.

Střídání zázračných pilulek

Také nakupování nových a nových pilulek na hubnutí nepomůže opravdu zhubnout, i když slibují hory doly. Hubnutí je založeno na vyšším výdeji než příjmu a k tomu vám prášky z různých reklam nepomohou. Vždy je nutné změnit svůj stravovací styl a pilulky jsou pak v tom případě zbytečné.

Následky věčně marných pokusů o hubnutí

To, že neustále opakujete nevhodné způsoby hubnutí, se může projevit několika následky. Některé jsou i nebezpečné.

Objevuje se jo-jo efekt

Jojo efekt se projevuje tím, že jakmile po zázračné dietě nebo po hladovění se vrátíte ke starému stravování, přiberete. Nemusíte přibrat hned den, dva po skončení diety, klidně i za měsíc, váha se vám ale vrátí zpět.

Neustále přibíráte

Možná si to ani neuvědomujete, ale po všech marných pokusech přibíráte. Ze začátku nepůjde pouhým okem toto přibírání vidět, ale časem už ano. Možná byste se zhrozili, kdybyste si porovnávali hodnoty obsahu tuku v těle. Pomalu a jistě se obsah tuku zvyšuje, což není dobře.

Zpomalí se vám metabolismus

S hladovkami, dietami a dalším omezením energetického příjmu pod bazální metabolismus souvisí i to, že organismus se musí vašemu nápadu přizpůsobit. A tak začne šetřit, najede na úsporný režim a bude mu stačit málo k přežití. Poté vám půjde hubnutí stále hůř a osvědčené diety nebudou fungovat. Můžete jej ale opět spravit, ale pouze pravidelnou a vyváženou stravou.

Nepřijímáte dostatek živin

Tím, že se zaměřujete na jednostranné diety nebo cíleně některé potraviny odmítáte jíst, mohou tělu chybět různé vitamíny, minerály, sacharidy, bílkoviny nebo tuky. To se může projevit oslabenou imunitou nebo vážným onemocněním. Z tohoto důvodu je nutné dbát na správnou skladbu potravin.

jí salát

Jak z toho ven?

Pokud už vás unavuje být věčnou dietářkou, tak s tím přestaňte, dokud je čas. Vyhýbejte se nezdravým pokusům, začněte se zdravě stravovat a také byste měli cvičit. Výsledky neuvidíte po týdnu jak u nezdravé diety, budete muset vytrvat, ale za zdravé a trvalé hubnutí bez jojo efektu to určitě stojí. Tak to vyzkoušejte.

Jezte pravidelně v přiměřených porcích

Tělo musíte opět naučit na to, že není důvod se obávat hladovek nebo nedostatku živin. Tohoto docílíte tak, že budete pravidelně v pěti až šesti porcích jíst. Tyto porce by měly být přiměřené, ne moc malé a ne moc velké. Vždy si dejte snídani, svačinu, oběd, svačinu a večeři.

Do stravy zařaďte převážně celozrnné potraviny, libové maso, ryby, zeleninu, ovoce, polotučné mléčné výrobky, luštěniny, olivový olej, ořechy atd. Naopak zapomenete na sladkosti, pochutiny, polotovary, fastfoody apod. Z vhodných potravin si připravte pokrm (vařením, dušením, pečením), který doplníte dostatkem zeleniny.

Nezapomeňte také dostatečně pít. Vhodné je vypít alespoň dva litry neslazených tekutin. Též jezte dostatek vlákniny, kterou najdete v zelenině nebo v celozrnných potravinách.

Začněte cvičit

Taktéž je nutný dostatečný pohyb, abyste mohli úspěšně snižovat váhu. Věnujte se cvičení nejméně třikrát týdně. S aerobním cvičením spálíte tukové zásoby, mezi takové cvičení patří rychlá chůze, běh, aerobic, zumba nebo jízda eliptickém trenažéru. K tomu připojte i posilování, které pomůže zpevnit postavu. Když budete mít více svalů, budete i lépe hubnout, proto se ani posilování nevyhýbejte. Tak to zkuste.

Nečekejte hned výsledek

Při zdravém hubnutí nebudete hubnout rychlostí blesku, ale očekávejte mnohem menší úbytek. Za týden zdravého hubnutí můžete zhubnout až 1 kg, ale počítejte spíš jen tak s půl kilogramem. Není důvod propadat panice, že nikdy nezhubnete. Zhubnete, ale bude to chtít více času a trpělivost. Vždyť jste také nepřibrali za týden. Efektivnější než váha je obyčejný krejčovský metr, který lépe při pravidelném měření odhalí, že jste zhubli.

Patříte mezi věčné dietáře? Hodláte s tím něco dělat?


Diskuze k článku


tento clanek je opravdu totalni sra*ka.. tedy nerikam, ze by jste nemeli pravdu.. ale je uplne zbytecnej :D :D
sabina, 19. 6. 2015 18:08
Nový komentář do diskuze: