logo

Katechiny pomáhají uchovat pevné zdraví

Wiki Zajímavosti
zelený čaj

Zhubněte s unikátními produkty:


Katechiny neboli katechinové třísloviny jsou přírodní látky tříslovité až nahořklé chuti, které mají podobné složení jako flavonoidy a jedná se o flavanoly patřící mezi polyfenoly. Dále k nim patří epikatechin, katechin, gallokatechin a epigallokatechin. Molekuly těchto látek se spojí a vznikají kondenzáty, které mají stejné účinky jako antioxidanty. Antioxidanty omezují působení kyslíkových radikálů a tím i omezují proces oxidace v těle.

Kde katechiny najdeme?

Katechiny se obsahuje nejen známý zelený čaj (včetně matcha tea), ale i černý čaj, hořká čokoláda (min. 70 %), borůvky, maliny, třešně, rebarbora, nektarinky, meruňky, švestky, brusinky a rozinky. V menším množstvím je najdeme i v hruškách a jablkách. Také se nesmí zapomenout na červené víno, které obsahuje flavonoidy včetně katechinů a arganový olej.

Čaj musí být ale správně připravený, ovoce čerstvé (nejlépe hned po sklizni) a víno pouze červené.

Získejte levný a kvalitní zelený čaj matcha v tomto e-shopu.

Jaké mají účinky?

Katechiny mají mnoho zdravotních benefitů, což dokazuje to, že ti, kteří dlouhodobě pijí zelený čaj, mají velmi pevné zdraví. Nejvíce jej pijí Japonci, kteří jsou právem považování za nejzdravější národ na světě. Netrápí je tak moc vysoký tlak, kardiovaskulární onemocnění nebo rakovina jako Čechy.

Mezi jejich hlavní účinky patří:

  • Regulace cholesterolu - katechiny regulují hodnoty cholesterolu v krvi, špatný snižují a dobrý naopak zvyšují,
  • Pozitivní vliv na střevní mikroflóru - ochraňuje mikroflóru ve střevech a podporuje její činnost,
  • Vliv na ústní dutinu - chrání zuby před zubním kazem, protože brání vzniku bakterií a bojuje proti zápachu z úst,
  • Účinek na hubnutí - katechin pomáhá spalovat tuky a zrychluje metabolismus, často se výtažek ze zeleného čaje přidává do různých doplňků na hubnutí,
  • Působí proti bujení - podle studií to vypadá, že má katechin pozitivní účinek na rakovinnému bujení. Vliv katechinu se testoval u myší na specifické markery a dopadl dobře,
  • Také je antivirový, antibakteriální a zmírňuje alergické reakce,
  • Spekuluje se i o dalších účincích na zdraví, které však nejsou studiemi prokázané.

Chcete-li vyzkoušet, zda opravdu katechiny opravdu fungují, začněte každý den pít několik šálků kvalitního zeleného čaje. Vyzkoušejte i matchu, která obsahuje nejvíce katechinových tříslovin ze všech čajů.
Nový komentář do diskuze: