logo

Zelený čaj a jeho známý vliv na hubnutí

Tipy Potravina Zajímavosti Hubnu
čaj

Zhubněte s unikátními produkty:


Pití čaje je v některých zemích rituálem, který patří ke každodennímu životu. Zelený čaj je zdravý a chutný, není důvod se mu ani v našich končinách vyhýbat. V asijských zemích bývá symbolem dlouhověkosti a též má velmi dobrý vliv na zdraví. Tak si ho také dejte a to i několikrát za den. Určitě vám neuškodí, ba právě naopak.

Zelený čaj obsahuje spousty důležitých látek, proto bychom na něj neměli zapomínat. Stačí zmínit aminokyseliny (L-theanin, katechiny), vitamíny (C, E, B1, B2, P), minerální látky (draslík, mangan, vápník), kofein, polyfenoly, antioxidanty, atd. Záleží vždy na konkrétním druhu čaje, kterých je opravdu hodně.

Jak připravit zelený čaj?

Čaj kupujte nejlépe sypaný, protože porcované čaje často obsahují jen horší rozemleté či rozdrcené části a u sypaného přesně vidíte, co v něm je. Výjimkou je Matcha Tea, který je rovnou rozemletý, a přesto velmi kvalitní. Získáte ho v tomto e-shopu.

Zelený čaj zpravidla zalévejte vodou, která má 70 - 80°C (zchladla na tuto teplotu poté, co dosáhla bodu varu), čaj louhujte dle daného typu. Často to bývá od 40 sekund do tří minut, neměli byste ale čaj louhovat déle než pět minut. Zpočátku se z čaje uvolňují látky, které stimulují nervovou soustavu podobně jako kofein, poté se z něj uvolňuje tanin, jenž stimuluje žaludek a střeva a nato následují další látky. Čaj louhovaný déle než pět minut může způsobit zácpu nebo se z něj mohou uvolnit škodlivé látky. Doba, teplota, apod. vždy záleží na konkrétním čaji, proto věnujte dostatek pozornosti přípravě toho vašeho.

A co účinky na hubnutí?

Všude se říká, že po zeleném čaji se hubne, ale neplatí to úplně přesně. Zelený čaj obsahuje látky, které pouze podporují štěpení tuků, ne že by se po něm zázračně hublo. Jedná se o katechiny, které často přidávají i do různých přípravků na hubnutí (existuje i čaj v kapslích na hubnutí). Zároveň čaj zrychluje metabolismus a dodává energii.

Při hubnutí se doporučuje pít pět šálků kvalitního čaje denně, aby bylo spalování tuků efektivní. Ovšem jen pití zeleného čaje nezpůsobí, že budete hubnout jako mávnutím proutku a zároveň se přecpávat, protože hubnutí jen podporuje. Říká se, že nejlepší na hubnutí je čaj matcha. Je vhodný i při detoxikaci organismu, protože zelené čaje obecně mají očistné účinky.

Jaké má další účinky?

Již tři tisíce let před naším letopočtem se ukazují první záznamy o tom, že se pěstoval a následně i pil zelený čaj v Číně a Indii. Podle legendy se v Číně začal pít náhodou, když císaři spadly omylem do vody listy čajovníku. Z tohoto omylu stal nejen rituál, ale i pomocník v tradiční čínské medicíně.

Mezi potvrzené účinky na zdraví podle studií i nepotvrzené podle tradic patří: vliv na dlouhověkost, zrychlení metabolismu, snížení špatného cholesterolu, prevence a léčba rakoviny a neurodegenerativních nemocí, snižování krevního tlaku, zlepšení imunity, zlepšení trávení, dobrý vliv na kardiovaskulární onemocnění, podpora činnosti mozku, působení proti vzniku zubního kazu a podpora hubnutí. Účinky zeleného čaje se neustále zkoumají, ale přece jen, čaj je levnější než nějaké léky...

Tip na čaj - zelený čaj se zázvorem

Velmi dobrý je zelený čaj se zázvorem jak pro hubnutí, tak i při nachlazení. Obě dvě složky mají výborné účinky na snižování váhy, ale opět se jedná pouze o podporu. Bez pohybu a střídmé stravy zhubnout prostě nemůžete.
Co k němu potřebujete?
lžička zeleného čaje
lžička citronové šťávy
malý kousek zázvoru (1 cm)
Zázvor nastrouháme a přidáme do hrníčku, tam přidáme zelený čaj. Vše zalijeme vodou (teplota cca 80°C), po čtyřech minutách vodu slijeme a přidáme k nápoji čerstvou citronovou šťávu.

Máte nějaké zkušenosti se zeleným čajem? Pomohl vám?


Diskuze k článku


ahoj zelený čaj jsem pila dlouho ,rána jsem zahajovala pitím zel.čaje dlouhá léta . V poslední době (5 let) pití čaje mi dělá problém žaludek,dělá se mi špatně až na zvracení tak nevím co to je a čím to je . Občas si vypiji zel.čaj
Mařenka, 31. 12. 2013 18:24
Nový komentář do diskuze: