logo

Palmový olej: jeho účinky a seznam potravin

Wiki Potravina Zajímavosti
palmový olej

Zhubněte s unikátními produkty:


Palmový olej je v poslední době celkem kontroverzním tématem, kdy na jedné straně stojí producenti libující si v jeho nízké ceně a na druhé straně stojí konzumenti, kteří se rozčilují kvůli chuti potravin a nebo kvůli kácení deštných pralesů a vymírání jeho fauny a flóry.

Když se podíváte takřka na jakoukoliv cukrovinku z obchodu, najdete v jejím složení palmový olej. Je totiž téměř všude. V pečivu, sušenkách, chipsech i kojenecké výživě. Rovněž se nachází v kosmetice. Je levný a výrobci si ho velmi oblíbili.

Co ten palmový olej vůbec je?

Palmový olej je olej, který se vyrábí z plodů palmy olejné (wiki). Obsahuje hlavně nasycené mastné kyseliny, které mají negativní vliv na onemocnění kardiovaskulární soustavy. Při výrobě se ztužuje, při tomto procesu vzniknou trans-nenasycené mastné kyseliny a dále se používá nejen na smažení, ale i pečení, v polevách nebo různých náplních.

Tento olej se používá několik desetiletí, ale předtím se o něm moc nemluvilo. Od prosince 2014 se musí vždy ve složení výrobku napsat, z které rostliny přesně olej pochází. To mnohým konzumentům otevřelo oči, protože do té doby to byl pouze rostlinný olej. Nyní je to sbírka i šesti různých rostlin, ze kterých pochází olej v tyčince nebo pečivu.

Jeho škodlivost na zdraví

Tento olej se nachází snad všude a tím pádem ho i neustále konzumujeme a to včetně vysokých dávek trans-nenasycených mastných kyselin (TFA), které mají negativní vliv na kardiovaskulární nemoci (infarkt, mozková mrtvice), diabetes, zvýšení LDL cholesterolu v krvi atd. V posledních letech se právě výskyt těchto nemocí zvyšuje. I WHO (Světová zdravotnická organizace) a EFSA (Evropská asociace pro bezpečnost potravin) potvrdily, že TFA není pro člověka ideální a mělo by se snižovat jejich zkonzumované množství. Ovšem všudepřítomný palmový olej se objevuje stále v mnohých potravinách.

Seznam potravin, kde ho najdeme

Palmový tuk se zpravidla nachází v potravinách, kde se používá olej nebo tuk. Dá se říct, že je snad všude, kde se nepoužívá máslo, sádlo či jiný kvalitní olej. Vybíráme jich několik.

Tuky a oleje

Perla, Zlatá Hana, Hera, Rama, Jihočeské AB, Flora, Bertolli, Promienna, Iva, Omega, Stella, Alsan-s, palmový olej, palmový tuk

Čokoládové mlsky

Lentilky, M&M, Mars, Snickers, Lion, Rumba, MilkyWay, Kofila, Banány v čokoládě, Kaštany, některé čokolády (Orion, Milka, Studentská pečeť, Schogetten, Ritter, na vaření), čokoládové pochoutky, Geisha, Toffifee, bonboniéry, Kinder vajíčka, duté figurky, kolekce, plněné figurky, plněné čokoládové bonbóny atd.

Pomazánky, sušenky, cukrovinky

Nutella, pomazánky (arašídová, oříšková, nugátová, lískooříšková), arašídové máslo, Lázeňské oplatky, Oreo, sušenky od Milky, Zlaté sušenky, BeBe sušenky, perníky, Twix, Kinder bueno, Kinder tyčinky chlazené, Koko, 3Bit, Margot, sójový suk, Fidorka, Disco, Delissa, Siesta, Míla, Vesna, Kávenky, Tatranky, Horalky, Papita, Roger's, Marilky, Sofinky, Kex, Besípky, JoJo, Haribo atd.

Müsli, tyčinky,

Zapečené müsli, tyčinky Fitness apod., Corny, Cini Minis, Mysli, Mixli, Chocapic, Nesquik, Cini Minis, Dobrá vláknina, polštářky, různé dětské cereálie, rýžové a kukuřičné chlebíčky s polevou atd.

Slané pochutiny

Tyčinky, chipsy, křupky, brambůrky, lupínky, smažené a pražené ořechy, krekry, snacky, preclíky, popcorn atd.

Pečivo a sladké pečivo

Kupovaný beránek, mazanec, vánočka, cukroví, francouzské houstičky, sladké pečivo, zákusky, Marlenka, medovník, tiramisu, rolády, čajové pečivo atd.
Domácí pečivo a moučníky, pokud se v nich používá tuk s palmovým olejem.

Zmrzliny

Zmrzliny, nanuky, mražené krémy atd.

Mléčné výrobky

Jogurty s kuličkami, křupinkami, sušenkami atd., některé sýry, šlehačka ve spreji, některé pomazánky atd.

Polotovary

Hranolky, krokety, bramborové pusinky, polévky a omáčky ze sáčku, hotová jídla balená, bramborová kaše ve směsi, bujóny, hotová jíška, smažený hrášek, krutony, listové těsto, sypké směsi na moučníky, tortelliny, fondány, polevy, nescafé, cappuccino, mražená pizza, fast-food atd.

Dětská výživa

Mléčná kaše (Hipp, Nutrilon, Hami, Nestlé), kojenecká výživa (Hipp, Nutrilon, Beba), mléčný nápoj Nutrimama, vanilková kašička Sunarka, krupicová kaše Hami, sušenky Sunarka atd.

Jak ho poznat v potravinách a kosmetice?

Zda potravina obsahuje palmový olej se dá celkem lehce vyčíst ze složení výrobku. Označuje se jako palmový olej, palmojádrový olej, palm olein, palm sterine, cocoa butter equivalent, cocoa butter substitute, CBE. Od prosince 2014 se již nesmí uvádět ve složení pouze rostlinný olej, ale mají se uvádět přesně rostliny, ze kterých olej pochází.

U kosmetických výrobků je to horší, protože existuje mnoho názvů, které se snaží zakrýt právě přítomnost palmového oleje a jeho derivátů. V kosmetice je snad ve všem. Například se jedná o následující názvy: Vegetable Oil, Vegetable Fat, Palm Kernel, Palm Kernel Oil, Palm Fruit Oil, Palmate, Palmitate, Palmolein, Palmitic Acid, Palm Stearine, Palmitoyl Oxostearamide, Palmitoyl Tetrapeptide-3, Glyceryl, Stearate, Stearic Acid, Elaeis Guineensis, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Kernelate, Sodium Palm Kernelate, Sodium Lauryl Lactylate/Sulphate, Hyrated Palm Glycerides, Etyl Palmitate, Octyl Palmitate, Palmityl Alcohol atd.

Dopady na životní prostředí

Kvůli vysoké spotřebě palmového oleje jsou káceny v Indonésii deštné pralesy. Místo nich se zakládají plantáže, na kterých roste palma olejná. Ekologické dopady této těžby jsou markantní, protože ubývající deštné pralesy ovlivňují celý systém - vymírají zvířata a rostliny.

Jak se mu vyhnout?

  • Číst obaly výrobků a vybírat si takové, které palmový olej neobsahují.
  • Vařit ze základních surovin místo kupovaných produktů, u nich je totiž jistota, že jej neobsahují.
  • Jako tuky používat máslo, sádlo, olivový, slunečnicový olej atd.

Změna k lepšímu?

Mnozí konzumenti se rozhodli blokovat palmový olej, proto nekupují potraviny, jež jej obsahují. Toho si výrobci všimli a nedávno na iDnes byla zveřejněna zpráva, že ho budou někteří výrobci nahrazovat kokosovým olejem i za cenu možného zvýšení cen produktů. Tak se uvidí, zda nakonec své sliby dodrží.

Vybíráte si výrobky obsahující tento olej nebo si naopak dáváte pozor, co kupujete?

Zdroj seznamu potravin: stoppalmovemuoleji.cz


Diskuze k článku


Co jsem se dívala, tak snad všechny sladkosti ho obsahují. :(((
Aktak, 19. 3. 2016 10:29
Všechny ne :) stačí omrknout pár veganských stránek a tam máte kvanta cukrovinek na výběr ;) (pokud se bez nich neobejdete) . dokonce i v levnějších řadách (hlavně lidl)
Honza, 20. 3. 2016 13:26
Naštěstí chipsy od Bohemia jsou smažený na slunečnicovým oleji.
Jurka, 21. 3. 2016 18:25
Proč všichni tak strašně moc šílí s palmovým olejem? Používá se roky a najednou všichni teď říkají, že je špatný a že je všude... Všude je akorát velká masáž, jak je ten olej špatný, ale předtím nikdo ani nezjistil, že někde je, protože nebyla povinnost to psát a každý se spokojil jen s tím, že tam jsou rostlinné tuky. Jak vám všechny ty věci předtím šmakovaly, ale teď už ne, je tam přece palmáč.
Zdravý rozum, 28. 3. 2016 16:46
Proč tolik lidí umírá na rakovinu....a jsme u toho...
HANA, 2. 4. 2016 19:21
hořke baunty neobsahuje!!!
Evellina, 7. 4. 2016 20:35
Bohužel je všude, mohu si myslet, že si doma pecu zdravě, když ho obsahuje i hera. Lázeňské oplatky, jsou drahé a ještě používají levný olej, výživy pro děti, Ritter, drahá čokoláda a palmový olej atd. Co máme jíst? Jak jíst zdravě? Kde shánět výrobky bez jedů?
Zdeňka, 11. 4. 2016 16:34
Bylo by fajn, kdyby někde byl seznam potravin,které ho neobsahují a které je tím páděm dobré kupovat, než výčet těch potravin,které ho obsahují,prtože je téměř všude :-)
Kaja, 16. 5. 2016 9:10
Je zajímavé, že nikde nikdo nepodotkne, že palmový olej je i příznivý zdraví a sice proto, že obsahu velké množství vitamínu A (až 15 x více než mrkev). Vysoké užívání palmového oleje nemá pouze ten důvod, že je levný, ale je to především z důvodu jeho konzistence (uchovává si pevnou konzistenci i při vyšších teplotách - proto je ve všech náplních sušenek atd.). Jsem zvědavá, jaká bude reakce ochránců zvířátek a rostlinek v Indonésii, až budou muset zaplatit za výrobek dvojnásobek! Je dost alternativních výrobků, ale ty něco stojí. Místo tiché konzumace jiných výrobků lidi řvou, ale když dojde na placení nebo na to odpustit si sladkosti, tak celá situace vypadá jinak...
Andula 77, 16. 5. 2016 20:13
Řekl bych, že ačkoliv výrobci používají levný palmový olej, tak ceny jejich produktů dolů nešly ( trend je naopak jiný, že?). Takže o ceně by to asi u odpůrců palmáče nebude. Ale myslím, že většině těchto lidí bude vadit ta neskutečná devastace pralesů za účelem výsadby plantáží. Pokud šlo vyrábět bez palmového oleje, tak je jeho nasazení do receptur zbytečné.
Scorpio, 3. 6. 2016 20:19
A od čeho máme Ministerstvo zdravotnictví a Hlavního hygienika? To je zajímavé,že EU nám pořád diktuje nějaké pras.....,ale celoplošné poškozování zdraví občanů jídlem ,asi nikomu nevadí.
Lili, 20. 3. 2017 15:15
Lili váš komentář se mě líbí nejvíc.Máte pravdu na 100%.Hygiena je u nás jen na parádu.Neochrání nás před ničím!Nač ji platíme?
Libuše, 30. 3. 2017 7:19
Nový komentář do diskuze: