logo

ABSI odhalí zdravotní rizika při nadváze

Rady Zajímavosti Postava
žena si měří pas

Zhubněte s unikátními produkty:


Je všeobecně známo, že výpočet BMI není moc spolehlivý, protože zohledňuje pouze váhu a výšku. Nezohledňuje pohlaví, věk nebo obvod břicha, což může vyvolávat falešnou představu o výsledku. Vyjde, že je index v normálu, ve skutečnosti to tak není. Z tohoto důvod byla sestavena nová hodnota, která je známá pod zkratkou ABSI. O co se vlastně jedná a jak jej zjistíte?

Roky hledali vědci snadný způsob, jak by jednoduše mohli zjistit, kdo je a kdo není tlustý a neohrožuje tak své zdraví. Nejčastější výpočet BMI, který porovnává jen výšku a váhu, není dostatečný, protože nezohledňuje svaly, typ postavy a břišní tuk. Bylo tedy nutné zohlednit obvod pasu, protože útrobní tuk je nebezpečný a může předvídat rizika různých onemocnění. Vymyslel se nový index, který má zkratku ABSI.

Srovnání BMI a ABSI

Jesse a Nir Krakauer vynalezli ABSI (A Body Shape Index), který počítá s váhou, výškou a obvodem pasu. Vytvořili studii, které se zúčastnilo 14 tisíc Američanů různých rozměrů a u nich porovnávali výsledky BMI a ABSI. Zjistili, že i když BMI bylo u některých v pořádku, ABSI vyšlo špatně. Tudíž by si měli vzhledem k tomu, kde se nejvíc ukládal tuk, dávat pozor na vznik zdravotních obtíží, jejichž vznik právě velké množství břišního tuku podporuje. BMI má velké rozmezí, při které je ještě váha v pořádku, přitom už to tak moc není. Navíc se nepozná, jestli tuk není zrovna uložen na břiše.

Proč nestačí jen obvod pasu?

Obvod pasu je sice zajímavá a důležitá míra, ale nemusí být vypovídající o skutečném stavu tloušťky a případných rizik. Jako hranice zvýšeného rizika se bere obvod pasu a u žen 80 cm a 94 cm u mužů. V USA jsou tyto hodnoty posunuty na 88 cm u žen a na 102 cm u mužů. U obvodu je velmi důležitá výška, protože stejný obvod pasu u menší a vyšší osoby vypadá jinak. Stejně tak je to i s možnými riziky. Právě proto je lepší využívat metodu ABSI, která obvod pasu bere v potaz.

Jak se počítá ABSI?

Na to, abyste mohli vypočítat, jak velké je vaše ABSI, potřebujete znát váhu, výšku a obvod pasu. K tomu je nutné použít vědeckou kalkulačku a pomocí následujícího vzorce tento index vypočítat.

ABSI  vzorec na výpočet indexu

Nechcete-li takto počítat, zadejte si vaše hodnoty na tento kalkulátor.
Následně si porovnejte výsledek s touto tabulkou.

VěkŽenyMuži
300,0770,079
400,0780,081
500,0790,083
600,0810,084
700,0830,085
800,0850,088

Vyjde-li vám nižší hodnota, máte menší riziko, že onemocníte některou z níže uvedených nemocí. Máte-li vyšší hodnotu, riziko je vyšší a bylo by nejlepší začít hubnout.

Co je útrobní tuk?

Útrobní (viscerální, břišní) tuk se nachází v břiše mezi orgány. Jeho přítomnost zvyšuje riziko mnoho zdravotních problémů (větší výskyt kardiovaskulárních nemocí, obezita, vyšší krevní tlak, cukrovka, metabolický syndrom, problém s otěhotněním). Bývá typický pro muže a ženy s postavou jablko. U obou se tuk nejvíce ukládá do břicha a to nejen kvůli typu postavy, ale nevhodné stravě. Útrobní tuk se může ukládat i u štíhlých osob, ale dá se poznat jen pomocí speciálních měřících přístrojů.

Myslíte si, že tento index je k něčemu nebo opět o ničem nevypovídá?


Nový komentář do diskuze: