logo

Dělená strava podle dr. Haye

Diety Top diety Dělenka
dieta

Zhubněte s unikátními produkty:


Dělená strava je velmi oblíbenou metodou, jak je možné zhubnout. Jedná se spíše o životní styl, protože by se základní pravidla měla dodržovat trvale. Tuto dietu založil dr. Hay, ale u nás ji trošku přetvořila a propagovala Lenka Kořínková. Jak ale vypadá v tom originálním pojetí?

William Howard Hay

Hay byl americký lékař, který se narodil v 19. století. Vždy se zajímal o to, proč lékaři léčící nemoci nemohou pomoct sami sobě (např. revmatolog trpí na revma). Ve 41 letech ho také dostihly nemoci, podle některých se jich již neměl zbavit. On jako praktik a chirurg se nechtěl vzdát a začal zkoumat. Začal zjišťovat, jak žili a stravovali se lidé z různých oblastí světa a to i v historii. Sestavil si plán a začal se podle něj stravovat. Uzdravil se, zhubl a začal tuto metodu používat k léčbě ostatních.

Dělená strava podle dr. Haye se stala velmi úspěšná, protože fungovala. Podle něj nemohou jednoduše vznikat nemoci v těle, které je přirozeně vyživováno. Nemoci je možné vyléčit, příznaky zmírnit a člověk se celkově cítí lépe. Je-li ale orgán již zničen, nepomůže ani tato strava.

Na čem je jeho dieta založena?

Podle Haye by se měly potraviny a pokrmy jíst vždy jen z jedné skupiny, aby se lépe trávily. Jednotlivé potraviny se dělí na uhlohydráty a bílkoviny. Každý pokrm by se měl skládat jen z jedné skupiny a mezi každým pokrmem by měl být časový rozdíl alespoň 3 hodiny. Každý den tudíž můžete konzumovat jak bílkoviny, tak i sacharidy (na rozdíl od Lenky Kořínkové), ale je nutné mezi každou složkou mít daný interval a potraviny nemíchat.

Neutrální potraviny (tabulka níže) je možné kombinovat jak s uhlohydráty, tak i bílkovinami.
K tomu je nutné ještě dodržovat další pravidla, mezi která patří pravidelné stravování, nehladovění, omezení solení, jíst syrovou zeleninu ve větším množství a od třetí odpolední byste již neměli jíst bílkoviny a pít mléko.

příprava jídla při dietě

- - Uhlohydráty

Do této skupiny se řadí sacharidy, mezi které patří obilniny (pšenice, oves, žito, špalda, pohanka, kukuřice, celozrnná rýže,...), celozrnné pečivo, chléb, těstoviny, sladké ovoce, sušené ovoce, brambory, med, sirupy,...

- - Bílkoviny

Do skupiny bílkovin patří bílkoviny (ryby, drůbež, vejce, mléko, sýry, soja) a ovoce (citrusové plody, exotické ovoce). Ovoce se smí jíst v malém množství jen dopoledne a společně s mléčnými kysanými výrobky.

- - Neutrální potraviny

V této skupině se nachází čerstvá a vařená zelenina, koření, ořechy, olivy, houby, kysané mléčné výrobky, žloutek, čerstvé sýry, máslo, tvaroh, smetana, uzené ryby, kvalitní oleje.

- - Nevhodné potraviny

Při dělené stravě se nedoporučuje jíst bílá mouka, bílá rýže, polotovary, konzervy, luštěniny, sůl, cukr, umělá sladidla, vepřové maso a uzeniny, syrové maso, ztužený tuk, bílek, majonéza kupovaná, arašídy, kaštany, ocet, hořčice, pepř, káva, černý čaj, marmelády, zavařená zelenina, kompoty, sladké nápoje a kakao.

Na základě daných potravin byste si měli vytvořit nebo najít recepty na vhodné pokrmy, které by měly být výživné. Abyste si tuto dietu neznechutili, můžete si připravit i různé pokrmy typu pizza, koláč nebo francouzské brambory, ale musejí se dodržovat daná pravidla. Jezte nejlépe pětkrát denně a hlavně je důležité dodržovat interval mezi dběma jídly nejméně 3 hodiny, pokud se bude jednat o jídlo z druhé skupiny.

Ukázkový jídelníček

Snídaně: kaše z ovesných vloček a sušeného ovoce (bez mléka)
Svačina: pomeranč a kefír
Oběd: grilovaná kuřecí prsa, zeleninový salát
Svačinka: hrst oříšků
Večeře: celozrnný chléb s uzenou rybou a zeleninou

Zkoušeli jste dělenou stravu dr. Haye nebo Lenky Kořínkové?
Diskuze k článku


nedovedu pochopit,že co do zkušenosti s dělenou stravou,každý doporučuje něco jiného,např.kávu si ani nedovedu představit,že bych si každé ráno na ni nepochutnala.Nebo přestávky mezi jednotlivými chody,opravdu mohu po bílkovinách si po třech hodinách dát chléb,neb jiné sachar.?
dagmar, 7. 1. 2015 9:48
Na každého funguje něco jiného, mi pomohla dělenka zhubnout asi 10 kg. Opravdu jsem tři měsíce poctivě dodržovala intervaly, nemlsla a hubla. Chce to fakt vyzkoušet.
Jana, 21. 1. 2015 11:22
Držela jsem dělenou stravu podle dr.Haye a podařilo se mi zhubnout 18 kg.Dělenka podle Haye umožňuje více kombinovat díky neutrálním potravinám.Je pravda že se stále stravuji tímto způsobem,ale jsou dny kdy i zahřeším.Není to vlastně žádná dieta,je to o tom naučit se zdravěji stravovat.Ale chce to také trochu pohybu.Mě pomohla zumba.Fandím každému,kdo se snaží pro své zdraví a tělo něco udělat. Ahojky Mirka
Mirka, 11. 3. 2015 17:48
Podle Haye jím od 1.12.2014 a mám 13 kg dole....je mi skvěle a když zhřeším,tak s klidem,protože vím,že se za den neztloustne ,ale ani nezhubne...mám v plánu se takhle stravovat i nadále a největší strach jsem měla z toho,jak budu vařit rodině a odděleně sobě (mám 2 kluky 21 a 13)...jde to bez problémů....podle sebe udělám maso a zeleninu a jim k tomu dám přílohu anebo si dám já přílohu se zeleninou a oni zbytek :-). Zdravím Iveta
Iveta, 18. 3. 2015 16:28
Rozhodla jsem se včera opět se dát na dělenou stravu, tedy původně dle Lenky Koŕínkové, s tou mám zkušenost z 02/2006-05/2006-- a to jsem zhubla tehdy bez hladu 9 kg! Ale po pŕečtení té Hayepvi dávám tuto. Moc děkuji za inspiraci! Věŕím v to! Zatím jen dnes Bílkovinná s houbami a zeleninou, dušené na trošce oleje. Ale od zítra to budu kmbinovat s intervalem 4 hodniny, pokud jsem to pochopila! Zdravim, zas napíšu
Evženie, 29. 3. 2015 0:09
Tak zase po roce jsem tu,moc příspěvků tu nepřibylo ale nevadí.Stále dělím už třetím rokem,je mi fajn,cítím se v dobré fyzické i psychické kondici.Dr.Haye je zdravé stravování a zdravý životní styl.Všem kdo začnou držím palečky.
Mirka, 1. 2. 2016 8:12
Ahoj náhodou jsem narazila na tuto stránku,já se stravuji 10 měsíců podle A Mačingové...mám dole celkem 30kg.Před týdnem jsem dokončila DETOX a přemýšlím jestli si dám dědlenku L.K. nebo vyzkoušt dr. Haye? Chtěla bych ještě tak 10kg zhubnout.
Nika, 7. 2. 2016 19:55
je to rok, co jsem začala s detoxem podle A.Mačingové, poté najela na dělenku podle Lenky Kořínkové a za půl roku zhubla 20 kg. I když pořád jsem na dělence půl roku mi nejdou kila dolů, ale na druhou stranu ani nahoru. Občas teda zhřešim! Ale kdo váhá, neváhejte a jděte do toho. Výsledky jsou super !!!
Míša, 11. 3. 2016 13:44
Já začínám Lenku Koř.kdysi jsem ji držela a v pohodě jsem za měsíc zhubla 9kg.Dieta Haye je taky pěkná,ale ty večerní bílkoviny by mi chyběly.Ráda si k večeři dávám ledový salát nebo i jinou zeleninu s kefírem a to se u něj nesmí.
Vlaďka, 19. 7. 2016 12:11
Pči Toniččině detoxu jsem zhubola 7 kilo. teď si vybírám jídla z tříměsíční schůdkové metody..., ovšem byly tu dva plesy a já se jednoduše bojím na váhu stoupnout. Vařím si do práce...mám pocit, že obědy v závodce je cesta do pekel.... také večerní vlčí hlad (to nyní nemívám) a nejhorší je, když sama sebe pozoruji, jak v pekařství skupuji anglické rohlíky, pizzy a tak...( to doufám tentokrát ještě dlouho dělat nebudu). Člověk si musí nakoupit, a den předem promyslet svých 5 chodů....v práci se mi vysmívají, že pořád žeru... dá to fušku odjíst si hromadu zeleniny, nikoho není vidět, že by furt pojídal ořechy a chodil po budově s dvoulitrovou láhví vody s citronem a medem,,,stále po všech pochtívám vlašáky a med...jako bych se bála, že mi dojde droga... Svou tchýní nejvíc vytočím, když ve 23 hodin tvořím česnekové chipsy. Vařila jsem to A VOZILA za 500 týdně kámošce...bylo těžké jí to pak odmítnout, ovšem Mačingové princip říká 28 dnů. Vím, že v létě budu celé prázdniny u moře jíst a pít co mi dají...tak alespoň teď v )noru,,,kdy je vše po čertech drahé, s láskou k sobě udělám dobrý skutek a na závěr bych se chtěla svěřit s jiným stavem mysli kterou vám detox přináší...člověk nezatlumený moukou, alkoholem, uzeninou, cukrem..vnímá sebe, druhé i životní radost s větší moudrostí a láskou ke světu, sobě i druhým. Prostě-přepne se vám relé v mozku:) na jak dlouho nevím. Stojí to za zkoušku a je hezké říct: VYDRŹELA JSEM TO, NIC MI NECHYBĚLO, JSEM ŠTÍHLÁ, ŠŤASTNÁ A DRŽELA JSEM TO PŘESN̨!!!!!!
janikeva, 22. 2. 2017 18:38
Nový komentář do diskuze: