logo

Dieta při průjmovém onemocnění

Zdravotní diety Zdraví
dieta

Průjmová onemocnění se objevují častěji v létě než ve zbytku roku. Mnohdy se jedná o infekční průjem, který mohou způsobit různé bakterie (e. coli, salmonela, shigella atd.), viry nebo paraziti. Může se také jednat o gastroenteritidu, známou též pod označením střevní chřipka nebo žaludeční viróza. Jak se můžete s průjmem poprat?

Náchylnější k němu jsou děti, starší lidé a také cestovatelé. Objevuje se rovněž i u dospělých. Při průjmech hrozí ztráta tekutin, a pokud trvá dlouho, tak i živin. Průjem se obvykle dá vyřešit celkem rychle a doma.

Někdy se může průjem objevit po nevhodné stravě, po požití léků, po léčbě různých nemocí nebo u některých onemocnění. Z těchto důvodů je nutné zjistit, zda jste něco špatného nesnědli, neberete nové léky či léčbu, nemáte nějakou nemoc atd. a to pak řešit.

Co byste měli dělat?

Při průjmovém onemocnění je vhodné držet dietu, ať se průjmů rychle zbavíte a hlavně ať nedochází k dehydrataci.

1. den

Dejte si buď hladovku, nebo jezte jen suchary či rohlíky. K tomu nezapomeňte hodně pít. Vhodný je čaj (slazený), neperlivá minerální voda a k tomu i iontové nápoje nebo Coca-Cola po lžičkách. Vhodné je vypít 2 - 3 litry tekutin.

2. den

Další den si kromě pečiva nebo sucharů dejte vývar s mrkví a rýží místo těstovin. Dále jsou také vhodná strouhaná jablka, banány nebo dětské piškoty.

3. den

Dále k jídlu z druhého dne si můžete dát dušenou mrkev, bramborovou kaši, rýži, ale vždy bez tuku.

4. den

K jídlu z předchozích dnů můžete připojit dietní maso, těstoviny, tvaroh a jogurty.

Dalších deset dní je vhodné nejíst tučná, smažená a sladká jídla, nejsou vhodné uzeniny, těžká jídla (brokolice, zelí, luštěniny), sladkosti, majonéza a tuky.

Kdy jít za lékařem?

V některých případech je nutné jít za lékařem a to hlavně v těchto případech:
- průjem je vodnatý a trvá déle než tři dny,
- pokud se při něm objeví i horečka trvající nejméně tři dny,
- ve stolici se objeví krev,
- objevuje se často zvracení nebo bolesti břicha,
- objevují se bolesti hlavy, ztuhlá šíje a světloplachost,
- u lidí starších 70 let trvá déle než jeden den,
- pacient má cukrovku nebo nemoci ledvin.

Dieta by se vždy měla přizpůsobit aktuální situaci. Pokud byste zjistili, že vám něco nedělá dobře, tak danou potravinu nekonzumujte. Při jakýkoliv problémech raději vyhledejte lékaře.


Nový komentář do diskuze: