logo

Dietní a light potraviny vhodné při hubnutí?

Rady Tipy Články Hubnu
strava

Zhubněte s unikátními produkty:


Všude kolem sebe vidíme, jak se média snaží ukázat, že jen dietní potraviny jsou vhodné při dietě. Ovšem často se jedná o light potraviny, které nejsou zas tak zdravé. Pokud se kouknete na složení výrobku, určitě se zarazíte, co tam všechno vidíte. Jinak by nešlo udělat z tučné varianty najednou dietní.

Light potraviny sice obsahují menší množství tuku, ale na druhou stranu mají více cukru, sladidel, barviv či jiných éček. Stačí si jen prostudovat složení. Navíc po light potravinách bývá brzo hlad, protože zvyšují krevní cukry. Měli byste si vybírat potraviny s rozumem, protože k čemu vám bude, že jste si vybrali jogurt bez tuku, když v něm je sladidlo a po chuťové stránce bude nic moc? Lepší je vždy udělat kompromis, který se i vám bude líbit. Nejzdravější je potraviny střídat.

Stačí si jen zjistit, které potraviny nejsou při hubnutí moc vhodné, abyste byli v obchodě v obraze a tam poté dobře vybrali. Vždy je lepší sáhnout po zlaté střední cestě, například: plnotučné mléko obsahuje hodně tuku, nízkotučné se zase nedá moc pít a tak zbývá polotučné, se kterým to není vůbec nejhorší a tak je to se vším. Vždy záleží na tom, co si vyberete, případně můžete jednotlivé potraviny střídat.

Co si vybrat z mléčných výrobků?

V obchodech najdeme v regálech velmi hodně mléčných výrobků a na mnoha z nich najdeme označení light nebo bez tuku. Pravděpodobně si říkáte, že když hubnete, koupíte si ty dietní. Ovšem nejedná se zrovna o nejlepší variantu. Jak již bylo řečeno, tyto výrobky zpravidla obsahují zbytečné emulgátory, které jsou pro tělo zátěží. Sice v reklamě říkají, že jsou skvělé na štíhlou linii, ale to, co je v reklamách, nemusí být pravda.

Snažte se naučit si vybírat, co je vhodné a co není. Smetanové jogurty, tučné sýry, plnotučné mléko, sladké jogurty, sladké rýže tím pravým nejsou, protože jsou dosti tučné a někdy i plné cukru. Raději si vyberte klasický bílý jogurt se třemi procenty tuky, sýr s 30% tuku v sušině, polotučné mléko, do jogurtu a domácí rýže si přidejte čerstvé ovoce. Poté také můžete sáhnout i po dalších potravinách, mezi které patří tvarůžky, cottage, polotučný tvaroh, čerstvý sýr, apod. Tyto výrobky obsahují přirozeně málo tuku, jedná se tak o dietní výrobky.

Jaké je nejvhodnější maso?

V mnoha českých domácnostech si nedokáží představit oběd bez masa a často bez tučného masa, což není zrovna pro hubnutí ideální. Opět ale i u masa lze vybrat dietnější maso. Kuřecí a krůtí je bez tuku, zatímco vepřové nebo husa ho má požehnaně. Od toho také vycházejte. Kuřecí a krůtí maso (samozřejmě bez kůže) a některé druhy zvěřiny jsou nízkotučné, také libové hovězí neobsahuje moc tuku. Na druhou stranu vepřové je často dost tučné, stačí sledovat, kolik se z něj při přípravě uvolní tuku, takže si ho zakažte. Vepřová panenka je libová, ale ostatní jezte jen občas. Vnitřnosti si také dejte třeba jen jednou týdně, jsou též tučné.

Masné výrobky jsou většinou nevhodné

Oblíbené paštiky, tlačenky, klobásky či párky jsou většinou velmi tučné. Týká se to i suchých salámů a nekvalitních šunek. Dietní je libová šunka - kuřecí, krůtí i vepřová s vysokým obsahem masa. Mnohem lepší je kupovat uzeniny balené, ať máte přesný přehled o obsahu masa a tuku než ty z pultu. Dalším řešením je udělat si vše domácí. Domácí paštika, šunka nebo i tlačenka určitě tak moc nebude vadit, protože si ji neuděláte tolik a nebude obsahovat přebytečný tuk, jak to bývá ve velkovýrobě.

Light limonády nejsou dobrým řešením

Možná si říkáte, že light limonády jsou u hubnutí ideální, protože neobsahují cukr a tuk, protože jsou light. To je pravda, nic z toho neobsahují, ale obsahují sladidla. O sladidlech se říká, že při hubnutí nejsou vhodná, protože zvyšují hladinu cukru v krvi. To znamená, budete chtít víc jíst než, kdybyste si ji vůbec nedali. Tím pádem je celkem jedno, zda limonáda byla light, když sníte mnohem více jídla, než byste měli. Pijte vodu, z kohoutku, minerální nebo ochucenou citronem, uděláte pro zdraví mnohem více.

Některé potraviny jsou přirozeně dietní

Pokud chcete jíst pouze dietní potraviny, měli byste se zaměřit na ty, které jsou přirozeně dietní a tudíž obsahují velmi málo tuku. Podívejte se například na tento seznam dietních potravin:

 • tvarůžky - 0,8 g tuku na 100 g
 • cottage - 5 g tuku na 100 g
 • polotučné mléko - 1,5 g na 100 ml
 • tvaroh polotučný - 4,5 g na 100 g
 • tvaroh odtučněný - 0,8 g na 100 g
 • ovesné vločky - 7 g na 100 g
 • tuňák ve vlastní šťávě - 0,6 g na 100 g
 • kuřecí prsa - 1 g na 100 g
 • filé - 0,5 g na 100 g
 • rýže - 0,8 g na 100 g
 • brambory - 0,2 g na 100 g
 • těstoviny - 1,2 g na 100 g
 • fazole - 1,6 g na 100 g
 • čočka - 0,1 g na 100 g

Tuky nejsou všechno, dejte si pozor na sacharidy

Někdy bývá mylně prezentováno, že přibírá se pouze z tuků. To ovšem není pravda, velký vliv na přibírání mají sacharidy, kterých se jí někdy až přehnaně moc. Pod sacharidy si představte pečivo, knedlíky, těstoviny, rýži, brambory, sladkosti, pochutiny, apod. Tyto potraviny byste měli omezit, protože se ukládají do tuků, jakmile jich sníte hodně. Častým mýtem je, že je dobré nejíst sacharidy večer, ať se nepřibírá. Tohle je ale mýtus, díky kterému časem ještě více přiberete. Raději jezte střídmě ve více porcích, protože to je na hubnutí nejfunkčnější.

Používejte zdravý rozum

Určitě ten, kdo bude používat při nákupu potravin zdravý rozum, se nebude stále trápit, zda je potravina dostatečně dietní a jestli obsahuje nějaký tuk. V opačném případe se budete akorát stresovat a místo na důležité věci se zaměříte na zbytečnosti. Také se díky velmi dietní stravě můžete ošidit o opravdový prožitek z jídla, protože si jej nízkotučnými potravinami nemusíte užít, když je nositelem chuti tuk. Raději si dejte něco trošku tučného a pak to běžte, jak se říká, ven vyběhat.

Tuk je pro správný chod organismu potřeba

Pokud budete konzumovat pouze dietní potraviny a potraviny bez tuku, může se to časem obrátit proti vám. V první řadě můžete trpět na nedostatek vitamínů, které se rozpouštějí v tucích (A, D, E, K), v druhé řadě se mohou objevit další problémy, které souvisí s nedostatkem tuku v těle. Mezi tyto problémy patří např. oslabení imunitního systému, ztráta váhy, regenerace po nemocech, zhoršený stav kůže a vlasů, deprese, poruchy metabolismu, ztráta menstruace či problémy s otěhotněním.

Tuk je také potřebný, tak si při hubnutí vybírejte dietní potraviny s rozumem. Jednou za čas můžete i zhřešit velmi tučným pokrmem, jednou za čas to rozhodně nevadí, ale jakmile se z toho stane pravidlo, budete hůř hubnout.
Diskuze k článku


Ahojky už delší dobu se snažím zhubnout...jsem celkem vysoká, ale mám docela výrazné bříško a boky a to ze dělá tzv. opuchlou nit jak říká moje sestra:) chtěla bych dát dolů aspoň 6 kilo, proto bych potřebovala malinkou radu ohledně stravování a cvičení (jelikož se mi zatím nepovedlo najít vhodný cvik na zhubnutí boků)...děkuju za případné rady:)
Dominika, 28. 6. 2011 16:11
Ahoj Dominiko, cvičím již 15 let a existuje spousta dobrých cviků. Jenže o tom to není, strava je všechno, strava je to, co tě zbaví přebytečného tuku. Prakticky to znamená, že jako zdroj energie můžeš používat pouze cukry s glykemickým indexem kolem padesáti. Celozrnné těstoviny, ovesné vločky, rýže natural a brambory vařené pouze ve slupce. K tomu vždy libové maso či nízkotučné sýry, nebo jedno celé vejce+čtyři bílky. To je celá věda, nic víc.
Jen to vydržet ne týden, měsíc, ale měsíce a roky. Rychlé cukry pouze po intenzivním cvičení a v malém množství. Vždy je potřeba kombinovat sacharidy s proteiny, jen před spaním už si dát jen sýr cottage nebo eidem 20% samotný.
Pro slečnu po tréninku či jakékoliv větší fyzické aktivitě nebudu doporučovat žádný koktejl, ale velký banán(rychlé cukry) a pak již klasické jídlo. Je to jen o tom pořád konzumovat pomalu vstřebatelné cukry (sacharidy) s pomalu vstřebatelnými proteiny. Strava je vše, je to základ, žádným náhražkám nevěřte. Dejte si jen jeden den v týdnu, kdy si dáte nezdravé jídlo(jedno), třeba ten řízek nebo omáčku.
Petr, 9. 10. 2012 6:19
Zdravim chtela bych se zeptat jake cviky pro me budou neepsi na stehna a bricho snazim se ubirat jidla jelikoz nemam cas v praci jist po 3 az 4 hod.nevim jak presne to kombinovat abych nehladovela
nikca, 11. 7. 2014 8:42
Nový komentář do diskuze: