logo

Jakou šunku si vybrat při hubnutí?

Rady Tipy Potravina
šunka a salám

Zhubněte s unikátními produkty:


Šunka je oblíbenou součástí nejen snídaně a večeře, ale i při pečení či smažení. Navíc při hubnutí je často zařazována do jídelníčku kvůli obsahu bílkovin. Jak ale poznáte kvalitní šunku? Důležité je si vybírat takovou šunku, která má vysoký obsah masa. Pokud má šunka vysoký podíl masa, tak má i více bílkovin, které jsou velmi vyhledávané právě při hubnutí.

Na pultech obchodů naleznete různé šunky a salámy. Salámy obsahují velké množství tuku, proto jsou při hubnutí nevhodné. Samozřejmě, že když si je dáte jednou za čas, tak se nic nestane. Zatímco šunky jsou jak kvalitní, tak i méně kvalitní. Rozhodně nekupujte šunky, které obsahují méně než 80 % masa. Ještě lepší jsou balené šunky s podílem masa větším než 90 %, v tomto případě se jedná o šunky nejvyšší jakosti a obsahují min. 16 % bílkovin.

Kde seženete kvalitní šunky?

Šunky s vysokým obsahem masa můžete koupit v každém supermarketu (Billa, Tesco, Kaufland, Lidl, Interspar, Albert,...). V Lídlu se prodává šunka Delano s 95 % nebo 97 % masa. Důležité je ale číst obaly potravin, kde je napsáno přesné složení včetně podílu masa. Šunky u pultu nejsou moc vhodné, protože se nedozvíte složení (můžete si u pultu požádat o složení, ale ptát se třeba na několik druhů...).

Navíc kvalitní šunky často neobsahují mouku, neobsahují nekvalitní části masa a mají méně soli, která by se měla nejen při hubnutí redukovat.

V obchodech si můžete vybrat z různých druhů šunek: vepřová, kuřecí nebo krůtí v úpravě vařená, pečená, uzená... Bohužel většina šunek obsahuje nepříliš oblíbenou dusitanovou sůl (E250). Bez tohoto éčka můžete koupit jen velmi málo šunek - například Bio šunku od Biofarmy Sasov nebo uzeniny z řady E-free.

Uvařte si domácí šunku

Pokud nejste spokojeni s nabídkou obchodů, uvařte si šunku doma. Podívejte se na recept na domácí šunku zde, zde nebo tady. Budete přesně vědět, co v šunce máte a navíc ji můžete okořenit podle libosti.

Jakou šunku kupujete vy?
Diskuze k článku


Tak jsem zjistila, že si šunku vybírám správně :)
Michaela, 6. 1. 2013 18:19
Dobré jsou šunky Poctivé od Kosteleckých uzenin, některé nemají dokonce ani éčka :)
Jana, 16. 3. 2013 14:06
můžu při hubnutí proslazené ovoce a kaiserku s kuřecí šunkou
claire, 4. 3. 2017 14:48
Nový komentář do diskuze: