logo

Jak snížit vysoký tlak pomocí stravy a dalších rad?

Problémy Rady
tlak a zena

Zhubněte s unikátními produkty:


Vysoký krevní tlak (hypertenze) je problém, který trápí téměř polovinu dospělých lidí. Kromě léčby léky má něj vliv i zdravý způsob života. Výrazně jej může ovlivnit strava, pohyb, hubnutí i redukce stresu. Jak je můžete snížit, aniž byste museli brát léky?

Omezte solení

Ačkoliv je sůl pro lidské tělo velmi důležitá, lidé často překračují doporučenou denní dávku dvojnásobně či dokonce trojnásobně. Vysoké dávky soli jsou právě pro vysoký krevní tlak nebezpečné, jelikož ho zvyšují. Snižte svou spotřebu soli na 5 g soli denně, což je doporučená denní dávka.

Nepřisolujte si jídla, vybírejte si méně slané sýry, šunky, salámy a další potraviny. Rovněž omezte solení při přípravě jídel, brambory, těstoviny, rýži a další potraviny vařte v neosolené vodě, omáčky a polévky nepřesolujte. Ochucujte jídlo bylinkami a sůl co nejvíce omezte. Stačí jen to, že se sůl nachází snad ve všech potravinách (pečivo, těstoviny, uzeniny, sýry).

Pijte méně alkoholu

Alkohol v malé míře nevadí, ale ve větší již může škodit. Může se projevit nejen vyšším krevním tlakem, ale i různými nemocemi. Ženy by měly vypít maximálně dvě deci vína nebo tři deci piva denně. Pokud pijete teď hodně, snížením zkonzumovaného množství by se měl snížit i tlak.

káva

Snižte množství kávy

Pití kávy s kofeinem zvyšuje krevní tlak. Kofein zvyšuje krevní tlak a zúžuje cévy. Jako řešení se jeví snížit množství kávy s kofeinem na jeden šálek denně nebo přejít na kávu bez kofeinu.

Pravidelně se hýbejte

Pohyb je velice důležitý, nemusíte trávit svůj čas ve fitku, stačí jen jít ven na procházku, na kolo nebo zaběhat si. Vhodné je hýbat se třikrát týdně po jedné hodině, nejlépe však každý den. Než se na tuto dobu dostanete, začněte postupně a navyšujte dobu. Ti, kteří trpí velice vysokým tlakem, by měli dávat pozor, jak se hýbou a nejlépe pohyb zkonzultovat s lékařem.

Zhubněte

Trápí-li vás nadváha nebo dokonce obezita, zhubněte. Tímto krokem jednoduše můžete snížit i krevní tlak. Nejhorší je pro něj tuk, který se nachází na břiše. Zhubněte ale zdravým způsobem, abyste si následně váhu udrželi. Spojte pravidelnou zdravou stravu s pohybem, ať docílíte nižší váhy. Vyhněte se nezdravým dietám a hladovění, které by vám mohly uškodit.

jídlo

Vsaďte na zdravou stravu

Stravu si vybírejte tak, aby byla pestrá a aby obsahovala ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, libové maso, ryby, mléčné výrobky, vejce, luštěniny, oříšky, semínka atd. Měli byste si vybírat rovněž potraviny bohaté na hořčík a draslík.

Naopak ze stravování vyřaďte slazené limonády, bílé pečivo, sladké pečivo, uzeniny, cukr, sladkosti, zákusky, polotovary, chipsy, solené arašídy, tučná jídla, smažená jídla, jídla z rychlého občerstvení atd.

Omezte stres

Na tlak mají vliv i to, jak se cítíme, stres, emoce, úzkosti atd., při kterých se zvýší tepová frekvence i krevní tlak. Eliminujte vše, co vás stresujte, přestaňte si brát různé stresové situace k srdci a vyhýbejte se jim.


Nový komentář do diskuze: