logo

Jojo efekt? Proč se jej každý obává?

Zhubněte Tipy Zajímavosti
hubnutí bez jojo efektu

Zhubněte s unikátními produkty:


Shodili jste několik kilogramů po zázračné krátkodobé a jednostranné dietě a pak se vám shozená kila vrátila? Nebo se obáváte při držení diety, že se vám kila vrátí i s malým bonusem? Tomuto jevu se říká jo-jo efekt (jojo efekt).

Po nezdravé a rychlé dietě sice zhubnete v krátké době dost kilogramů, ale po návratu k původnímu stravování se vám shozená kila vrátí a k nim i jedno či více kilogramů navíc jako bonus. Vy tedy budete držet další krátkodobou dietu, zase zhubnete, ale s každou další nezdravou dietou se objeví zase jojo efekt a nárůst kil bude razantnější. Vy se ale stále budete snažit o zhubnutí. Ve výsledku se vám ale váha bude postupně zvyšovat a to nejen díky jojo efektu, ale také díky zpomalenému metabolismu. Metabolismus se zpomalí, protože během nezdravé diety budete hladovět a pak se naopak přejídat.

Kdy vzniká prokletý jojo efekt?

Vzhledem k tomu, že jo-jo efekt vzniká po návratu k původnímu stylu stravování po krátkodobých dietách, je možné se ho zbavit jedině tím, že nebudete držet krátkodobé diety, které jsou většinou nezdravé, ale celkově změníte svůj způsob stravování a začnete se zdravým hubnutím. Také ale jo-jo efekt může nastat, když se budete hlídat, jíst pravidelně a zdravě třeba měsíce a najednou opět sklouznete k bůčku, hranolkům nebo smažáku. Tak i v tomto případě na vás čeká tento nepříjemný jojo efekt. Jak již bylo řečeno, změna musí být trvalá a množství potravin by mělo být navyšováno postupně.

Jak se mu vyhnout? Jedině zdravým hubnutím

Jedinou možností, jak se můžete jo-jo efektu vyhnout, je začít zdravě hubnout. Toto zdravé hubnutí by mělo být pomalé a měli byste si osvojit správné stravovací návyky a vyvážená strava by měla být doplněná pohybem. Jiným způsobem nemůžete zhubnout zdravě a trvale. Žádná zázračná dieta ani prášky vám nepomohou.

Jak na to?

 • Začnete se stravovat v pěti či šesti porcích za den, přičemž porce budou přiměřené (ani malé, ani velké). Každý jídlo si dejte co 2 - 3 hodiny.
 • Jezte hodně zeleniny a ovoce každý den. Ovoce ale jezte pouze dopoledne.
 • Do stravy zařaďte libové maso, šunky s vysokým obsahem masa a ryby.
 • Vhodné jsou mléčné výrobky, které jsou polotučné. Nízkotučné jogurty a mléko konzumujte jen omezeně.
 • Jezte celozrnné potraviny a výrobky z nich, vyzkoušejte i méně obvyklé obiloviny, jako jsou jáhly, špalda, pohanka nebo quinoa.
 • Nezapomínejte na luštěniny.
 • Dále jsou vhodné panenské oleje, omezeně máslo a sádlo, vejce, semena a ořechy.
 • Dopoledne jsou vhodné sacharidy, k obědu je poměr cca stejný a k večeru už by měly převažovat bílkoviny, které doplníte troškou sacharidů.
 • Vypijte každý den alespoň 2,5 litru vody či jiných neslazených tekutin.
 • Pokrmy připravujte vařením, dušením a pečením. Smažení není vůbec zdravé.
 • Naopak nejezte pamlsky, pochutiny, tučné a sladké pokrmy, sladké limonády, light výrobky, bílé a sladké pečivo, polotovary, tučné uzeniny, tučné maso a fast food.
 • Dále je nutné, aby byl jídelníček vyvážený, ať nemáte během dne chutě na něco dobrého nebo hlad.
nezdravá strava může za jojo efekt

Nezapomínejte ani na cvičení

Cvičení je také velmi důležité, abyste zdravě hubli a předešli jojo efektu. Začněte cvičit nejlépe obden po dobu alespoň 50 minut. Najděte si takové cvičení, které budete mít rádi. Na spalování tuků je vhodná rychlá chůze, běh, spinning, veslovací či eliptický trenažér. Na vytvarování a zpevnění těla je vhodné posilování, kterému byste se měli věnovat dvakrát týdně. Ze začátku začněte s cvičením postupně a poté zvyšujte čas i intenzitu.

Jak se chovat po zhubnutí na cílovou váhu?

Pokud jste již konečně zhubli na vytouženou váhu, tak teď přichází na řadu to nejdůležitější - udržet si ji. Váhu udržíte pouze tak, že budete dodržovat ty hlavní zásady - stravovat se pravidelně, nehladovět, nepřejídat se, nelibovat si v nezdravých potravinách a občas cvičit. Pokud zjistíte, že opět přibíráte, tak děláte něco špatně a může se objevit jojo efekt. Dávejte si pozor, zrevidujte svůj jídelníček, vaše pohybové aktivity nebo zda se nestresujete. Určitě to zvládnete, tak to zkuste.

Pokud si myslíte, že vám hubnutí nějak nefunguje, protože vůbec nehubnete a když ano, tak se jedná o tak o půl kilogramu, tak to se pletete. Právě pozvolné hubnutí (0,5 - 1 kg za týden) je velmi efektivní a trvalé. Mnohem lepší je, pokud nebudete sledovat každý den či týden váhu, ale raději se přeměříte a budete sledovat úbytky v centimetrech. K čemu vám bude, že jste zhubli x kg, když to na vás nikdo nepozná, zatímco 5 cm na významných partiích je již znatelné?

Máte zkušenosti s jo-jo efektem?


Diskuze k článku


Moc dobře ho znám bohužel :(
Iva, 30. 6. 2013 12:15
jsem ráda lenko že mi pomáháš z dietou, ale ja se neumím ovládat s jídlem tak se bojím aby mě to vyšlo moc ti děkuji marketka
marketka, 1. 7. 2013 16:03
Absolutní hloupost. Ovoce jezte kdy chcete, těstoviny, špagety, brambory či rýži si můžete dát i k večeři. Chcete zhubnout ? Váš výdej váš příjem. Pokud sníte 100g rýže k večeři nebo k obědu, tak váš příjem sacharidů bude pořád stejný. Tohle je broscience. Nechápu, jak se můžou vyskytovat na stránce o stravě takové informace.
Jiří, 25. 9. 2013 5:14
Pro Jiří: Souhlasím
Veronika, 16. 7. 2016 5:34
Nový komentář do diskuze: