logo

Light nebo normální výrobky? Co si vybrat?

Rady Články Tipy Mýty
light

Zhubněte s unikátními produkty:


Snažíte se zhubnout a pravděpodobně při nákupu potravin uvažujete, zda si koupíte light nebo klasický výrobek. Všude okolo vás (hlavně v reklamách) se říká, že light výrobky nebo nízkokalorická strava jsou ideální na hubnutí, protože obsahují 0 % nebo 0,1 % tuku nebo cukru. Proč si je tedy nekoupít, když neobsahují žádný tuk nebo cukr? Ale tuk není všechno a to se ukazuje i u light výrobků.

Dívejte se na složení a hodnoty

Light výrobky zpravidla obsahují velké množství cukrů a přídatných látek (éček). Stačí se jen podívat, co vám tam výrobci přichystali. Ve složení light jogurtů naleznete různá sladidla, škroby, guma guar, želatina... Ve výsledku sníte kromě minima tuků hodně cukrů a chemikálií.

Zapomeňte na nízkotučné výrobky se sladidlem

Ani při dietě není nutné pít nízkotučné mléko bez chuti nebo si roztírat na chléb či pečivo nízkotučný sýr plný chemie. Stačí si vzpomenout také na nízkotučné limonády, které jsou plné sladidel (některá sladidla jsou karcinogenní) nebo na sterilovanou zeleninu a kompoty se sladidlem. Určitě si vzpomenete na mnoho dalších produktů, kterým byste se měli vyhnout, pokud chcete alespoň trochu dbát na své zdraví.

Ne všechny light výrobky jsou špatné

Některé light výrobky, jako jsou sýry nebo tvarohy, jsou v pořádku, protože jsou chutné a bez éček. Záleží vždy na vaší chuti a na vašem uvážení.

Vybírejte vždy se zdravým rozumem

Potraviny byste měli vybírat se zdravým rozumem. Klidně si kupte jogurt, který obsahuje 3 % tuku. Nic se nestane a vy určitě kvůli tomu nepřestanete hubnout. Hlavně pokud si vyberete bílý jogurt, do kterého přidáte čerstvé ovoce, tak si také nesmírně pochutnáte.

Pokud srovnáte light výrobek s klasickým, tak si všimněte energetických hodnot (sacharidy (cukry), tuky, bílkoviny) a také se podívejte na složení. Obecně platí, že čím méně naleznete položek ve složení, tím lépe.

A vy kupujete light výrobky?
Diskuze k článku


Já vím už delší dobu, že light výrobky jsou o ničem, ale nízkotučné jogurty kupuji snad pořád, kvalitní samozřejmě...
Mooo, 2. 8. 2012 11:39
Nejhorší je odtučněné mléko - obarvaná voda, která se nedá pít a ani nemá žádné vitamíny. Ale hlavně, že to lidi kupují ve velkým, když je v akci.
Benn, 22. 8. 2012 18:14
light výrobky jsou hnus..........
misa, 6. 6. 2013 16:16
Benne, tvoje vědomosti o odtučněném mléku jsou zcela jistě ze zdroje jedna paní povídala. Než začneš něco tvrdit, nejprve si zjisti fakta, zbytečně pak pro znalé vypadáš jako tupec a pro neznalé šíříš nepravdivou zprávu!!! Odtučněné mléko vykazuje pouze nižší procento zastoupení tuku, ale o to větší procento mléčné bílkoviny. Jinak jsou mléka složením naprosto stejná!!!
Petr, 14. 9. 2015 9:35
Nový komentář do diskuze: